reklama

Použité štětce nevyhazujte, stačí je správně očistit

Právě jste dokončili natírání či malování a myslíte si, že je hotovo? Práce ještě neskončila – je třeba se postarat o náčiní, které vám celou dobu pomáhalo a štětce důkladně vyčistit, abyste s nimi mohli zase pracovat. To samé se týká válečků a houbiček. Jak efektivně vyčistit štětce a další pomůcky? Víme, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Víte, jak na správné čištění štětců? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy není třeba štětce čistit

V některých případech se nemusíte do čištění štětců pouštět - ve chvílích, kdy si jen chcete odskočit na svačinu, a někdy vydrží i přes noc. Pak zabalte štětce do potravinářské fólie nebo do plastového sáčku a kolem rukojeti stáhněte lepicí páskou. Jsou také případy, kdy není nutné čištění, protože po použití štětec jednoduše vyhodíte – to se týká zejména používání chemikálií, například bělicích prostředků na dřevo nebo odstraňovačů nátěru. Pak používejte levné štětce, které vám nebude líto zničit a vyhodit.

Jak čistit štětce?

Na každém nátěru si při jeho koupi ověřte, jakým způsobem je ředitelný a jak štětce po použití čistit. Pokud už ho doma nemáte, kupte s nátěrem i doporučené ředidlo. Obecně lze říci, že barvy ředitelné vodou ze štětců umyjete obyčejnou vodou, olejové barvy rozpouští uvedené ředidlo, petrolej nebo terpentýn. Některé nátěry ale vyžadují speciální rozpouštědla nebo čisticí prostředky.

Ke každé barvě existuje vhodné ředidlo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ke každé barvě existuje vhodné ředidlo

Jak správně čistit štětce od nátěrů ředitelných vodou?

Nejprve barvu ze štětce vyždímejte (klidně o hranu plechovky) a následně oškrábejte tupou hranou nože. Namočte štětec do vody alespoň na dvě hodiny. Štětiny pak propláchněte pod proudem teplé vody, hezky je promněte prsty, aby barva nezůstala ani uvnitř štětce. Můžete použít také trochu mycího prostředku na nádobí, který potom důkladně vypláchnete. Štětec nakonec co nejlépe osušte.

Čištění štětců od olejových nátěrů

Postup při čištění štětců od olejových nátěrů je podobný. Nejprve odstraňte všechnu přebytečnou barvu ze štětce a seškrábejte tupou hranou nože. Doporučené ředidlo nalijte do sklenice (použijte co nejmenší množství), štětec do něj ponořte a důkladně properte. Nechte stát ve sklenici asi dvě hodiny. Následně štětec omyjte ještě mycím prostředkem, odstraníte z něj tak zbytky ředidla. Vysušte a máte hotovo.

Štětce je také třeba vhodně uložit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Štětce je také třeba vhodně uložit

Ředidlo po čištění nemusíte vylévat

Ředidlo, které zůstalo ve sklenici po čištění štětců, můžete znovu použít. Stačí sklenici se zbytky barvy ze štětce uzavřít a nechat stát zhruba 24 hodin. Barva se usadí na dně, ředidlo můžete přelít zpět do nádoby a znovu ho použít. Barvu stačí nechat zaschnout, a poté vyhodit do vhodné nádoby.

Jak štětce po vyčištění správně uložit?

Jakmile máte štětce po čištění co nejvíce vysušené, je nelepší je nechat doschnout zavěšené nebo položené na utěrce. Po uschnutí je ideální zabalit štětiny do novin nebo ubrousku a skladovat zavěšené nebo štětinami vzhůru v nádobě tak, aby se co nejméně vzájemně dotýkaly.

Zdroj informací: dulux.cz; xbarvy.cz

Publikováno: 7. 3. 2023, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

Není štětec jako štětec. Karel se díky Pepovi stal štětcovým odborníkem.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na stavbě se používá neustále velké množství různých druhů štětců, válečků, zároháků, štětek, apod. Každý ví, že regály v hobby obchodech jsou jich plné a ani Karel vůbec netuší, proč jich je vlastně tolik druhů.