reklama

Trápí vás ceny energií? Poradíme, jak ušetřit

Energeticky šetrné doby jsou odpovědí na růst cen nejen energií. Pokud chcete uspořit, poradíme vám, které technologie ušetří nejvíc peněz a které investice se vám vrátí nejrychleji.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Úsporu vám zajistí udržitelné bydlení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Děsí vás současné turbulentní ceny energií a začali jste přemýšlet o udržitelném bydlení? Nejste sami. Podle průzkumu, který si před časem zadala jedna z československých bank, se o udržitelné bydlení zajímá šest z deseti Čechů a rovnou 78 % respondentů by život v energeticky šetrných domech upřednostnilo.  K úsporám výdajů za drahé energie vede celá řada opatření. Ale jak se v nich vyznat? Která jsou nejúčinnější a kde je nejrychlejší návratnost počátečních investic?

Dobré plánování

Až 40 % spotřeby energií může ovlivnit umístění pozemku i domu. S tím vám poradí architekt spolu s projektantem. Pro jejich výběr jsou důležitým kritériem předchozí reference s návrhy nízkoenergetických či pasivních domů. Před rekonstrukcí si pak nechejte zpracovat energetický posudek. Jeho cena se sice pohybuje od 7 do 20 tisíc, díky němu ale zjistíte, jaká řešení vám pomohou ušetřit nejvíce peněz. Vy se tak jednoduše rozhodnete, zda začít střechou, nebo okny.

Na počátku všeho je plánování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na počátku všeho je plánování

Střecha je základ

Jestli plánujete stavbu, k šetrnějším střechám patří ty ploché či pultové. Nejobvyklejší sedlové jsou naopak tou nejméně vhodnou variantou. V potaz však musíte vzít i lokalitu, ve které stavíte. Ploché střechy nejsou z logiky věci vhodné například v horách, kde se předpokládají závěje sněhu.

Co se izolace střechy týče, minimální tloušťka je 18 cm. Standardu úsporného domu dosáhnete s vrstvou o šířce 18–38 cm. Kvalitní izolace střechy snižuje tepelné ztráty až o 70 % a zvyšuje tepelný komfort jak v zimě, tak i v létě.

Klíčové je zateplení

Snížit spotřebu na vytápění o 50-90 % pomůže kvalitní zateplení objektu. Kromě střechy je řeč o obvodových stěnách, nových oknech a dveřích či o zateplení podlah. Kvalitní zateplení obvodových stěn sníží náklady na vytápění o až 70 % a tepelné úniky o 25 %. Návratnost investice se přitom v tuhle chvíli pohybuje okolo deseti let, s využitím státní dotace dokonce jen let osm. Moderní trojvrstvá okna mají až čtyřikrát nižší tepelné ztráty, letní tropické teploty zase efektivně utlumí vnější stíněn.

Zateplení je základ
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zateplení je základ

Rychle návratná fotovoltaika

Jestli hledáte šampiona, alespoň co se týče návratnosti investice, vsaďte na fotovoltaickou elektrárnu s panely na střeše. Při současných cenách energií a s využitím dotací začíná na pouhých pěti letech! Úspora za elektrickou energii může dosáhnout i 20 tisíc ročně a efektivitu a návratnost investice celého řešení ještě umocní akumulace energie do baterie či vody. Životnost panelů je přitom víc než 30 let a na dotacích z programu Nová zelená úsporám lze získat až 225 tisíc korun.

Úsporné tepelné čerpadlo

Závislost na dodavatelích energií snížíte i s pomocí tepelného čerpadla. Návratnost investice je podobná jako u fotovoltaiky a pohybuje se mezi šesti a osmi roky, uspořit přitom dokáže až dvě třetiny nákladů. Co víc: kvalitní tepelné čerpadlo umí celý rok ohřívat vodu, v zimě topit a v létě chladit. A na rozdíl od klimatizace, která je doslova žroutem elektřiny, si jí tepelné čerpadlo bere opravdu málo.

Tepelné čerpadlo pro váš komfort
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tepelné čerpadlo pro váš komfort

Dar v podobě dešťovky

Každý Čech průměrně spotřebuje 100 l pitné vody denně. Na planetě je přitom víc než miliarda lidí, která si musí vystačit s pouhými deseti litry. Dobrá zpráva je, že při využití dešťové a šedé vody lze spotřebu té pitné snížit až o polovinu. Jednoduchým řešením jsou barely či podzemní nádrže na zachytávání dešťovky, kterými můžete zalévat zahradu. Další úspory zajistí technologie na úpravu vody z umyvadel, sprch a van.

Na všechny tyto projekty lze čerpat peníze nejen ze státního dotačního programu Nová zelená úsporám. Řada finančních institucí nabízí speciální hypotéky určené přímo pro aktivity spojené s úsporným bydlením, a to dokonce s výhodnějším úrokem.

Úspora až 90 % nákladů za energie, návratnost vstupních investic od pěti let, snížení závislosti na dodavatelích energií, k tomu pomoc od státu v podobě dotací a také celá řada úvěrových či spořících produktů s výhodnějšími sazbami, které vám s financování vašich projektů pomohou. To jsou jen některé důvody, proč byste udržitelnému domovu mohli říct ano i vy.

Zdroj informací: ČSOB; Hypoteční banka, a.s.; enviwiki.cz

Publikováno: 6. 3. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce