reklama

Poradíme, jak si doma namíchat beton

Neexistuje jediná univerzální rada na to, jak namíchat beton. Vždycky totiž záleží, na co budete výslednou betonovou směs používat – jestli na usazení obrubníků, vylití základů pod udírnu nebo betonování podlahy. V následujícím textu si popíšeme několik nejčastějších postupů, které se při domácí výrobě betonu používají.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poradíme, jak namíchat beton svépomocí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Celý článek se věnuje hobby podmínkám při míchání betonu, tedy méně náročným aplikacím. Pří betonování základů domu nebo základové desky určitě použijte beton dodaný přímo z betonárky – bude kvalitnější a s garantovanou pevností.

Jaký zvolit písek, vodu a cement

Do betonové směsi se nepřidává nic jiného než voda, cement a písek s kamenivem. Pokud jde o cement, opatřete si běžné 25kilové balení portlandského cementu, který najdete v každých stavebninách. Voda musí být čistá – to je asi nejdůležitější požadavek. Pokud jde o písek, používá se frakce 0-4 doplněná kamenivem (štěrkem) frakce 4-16. Pro méně náročné práce okolo domu se běžně můžeme setkat s tím, že do betonu jde jen písek uvedené frakce. S doplněním štěrku je ale beton pevnější.

Písek se používá frakce 0-4
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Písek se používá frakce 0-4

V čem míchat

Rozhodně nejběžnější postup pří míchání je stavební míchačka. Pokud ji nemáte, můžete si ji půjčit ve stavebninách. Míchačky se liší svým objemem. Větší stroje pohání třífázový proud, takže musíte mít u domu i odpovídající zásuvku. Důležitý je směr otáčení míchačky – vyznačen je na bubnu míchačky. U starších míchaček se stávalo, že měly přehozenou fázi a míchačka se točila obráceně. Oprava byla snadná, ale mohl ji změnou fáze v zástrčce provádět jen elektrikář.

Menší objemy betonu se dají namíchat i ve stavebních kolečkách nebo ve kbelíku pomocí zednické lžíce. Použít můžete i stavební míchadlo na směsi. Rozhodně se vyhněte míchání betonu obyčejnou vrtačkou a metlou na stavební směsi – pravděpodobně byste si vrtačku zničili.

Pro menší množství směsi můžete použít i stavební míchadlo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro menší množství směsi můžete použít i stavební míchadlo

Jaký poměr směsi zvolit

To je právě problém, na který neexistuje jednoduchá odpověď. Pro domácí méně náročné aplikace se ale můžeme řídit následujícími doporučeními. Poměr cementu a kameniva (písku) je u základů 1:8, v případě betonování plotových sloupků 1:4, u betonování podlahy 1:6. Uvedené poměry jsou hmotnostní.

Postup při míchání

Jako první si do bubnu zapnuté míchačky nalijte trochu vody, aby se na povrchu bubnu beton nelepil. Pak přidejte vypočítané množství písku (kameniva), přihoďte cement, a nakonec přiléváním vody rozřeďte beton do požadované hustoty. Pokud mícháte větší množství betonu, je lepší rozdělit celou operaci na dvě až tři části – tedy neházet do míchačky rovnou 18 lopat písku, ale jen 9, přidat další složky, a poté namíchat zbývající dávku.

Při přidávání vody buďte opatrní a postupujte pomalu, aby nebyl beton příliš řídký. Pokud to přeženete, bude se vám beton obtížně zahušťovat. Počítejte i s vlhkostí písku – jestli je mokrý, nebude potřeba přilévat tolik vody jako v případě písku suchého.

Hustota betonu

Bez vody vám žádný beton neztuhne, na druhou stranu příliš řídký beton se špatně zpracovává. Do základů se volí beton řidší, naopak při betonování podlahy se hodí hustší beton, stejně tak i při osazování obrubníků – ty by se v řídkém betonu propadaly a nedržely by rovinu. Betonová směs by každopádně měla mít stejnou hustotu i barvu. Souvisí s tím doba míchání, která by v domácích podmínkách neměla klesnout pod jednu minutu – pokud tedy mícháte v míchačce.

S ředěním betonu opatrně - vodu přidávejte po částech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S ředěním betonu opatrně - vodu přidávejte po částech

Úklid nepodceňujte

Po dokončení práce umyjte od betonu veškeré nářadí – stavební lžíci, lopatu, kolečka a hlavně míchačku. Do míchačky nalijte vodu, hoďte dvě lopaty štěrku a nechte alespoň pět minut točit. Obsah bubnu pak vylijte a znovu buben míchačky opláchněte vodou. Dejte pozor, aby se voda nedostala do elektroinstalace.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 3. 3. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč