reklama

Sloní paměť mají i menší rohatá zvířata

Rozhodli jste se chovat kozy a nevíte, jak začít? Záměr se nemusí upínat pouze na chov klasických bílých koz s bradkou. Druhů, které nám budou přinášet potěšení i domácí produkty, je vícero. V domácích podmínkách proto nemusíme chovat pouze kozu domácí, ale maso můžeme získávat i z koz kamerunských či burských. Tato zvířata jsou pověstná svou vychytralostí a mlsností, spořádají skoro vše.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
V domácích podmínkách nemusíme chovat pouze kozu domácí, ale i kamerunskou či burskou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

V domácích podmínkách se kozy chovají převážně na maso a sýry. Mezi nejoblíbenější masná plemena, kterým se u nás báječně daří, patří např. koza kamerunská, burská, kašmírská, holandští zakrslí kozlíci či koza domácí. Každý z těchto druhů je velice nenáročný. Báječně se spolu snesou a mohou využívat stejnou plochu dohromady.

Kozy patří mezi nejstarší hospodářská zvířata, která dělají člověku společnost více než 10 tisíc let. Jsou velice chytré. Dokážou např. rozeznávat lidské emoce. Velice snadno se orientují mezi pozitivními a negativními výrazy tváří, přičemž inklinují k těm pozitivním. Jejich vynalézavost je až obdivuhodná. Jestliže kozlík např. zjistí, že za plotem je tráva zelenější a lahodnější, nedělá mu problém obelstít plot či dvířka.

Ve chvíli, kdy se chceme aktivně věnovat chovu koz, budeme potřebovat prostorný výběh, který bude dobře zarostlý travou. Dále je pak nutností přichystat přístřešek. Kozy se potřebují schovat před deštěm či prudkým sluníčkem. Přes dlouhé zimní období je velice důležité mít pro kozy připravenou stáj. Její zateplení není nutné. Pokud však plánujeme narození malých kůzlátek, je potřeba tuto stáj zateplit, aby bylo o mláďata dobře postaráno.

Dalším důležitým parametrem je přístup k vodě. Perfektně poslouží buď vyhřívaná napáječka, či obyčejná bedýnka s vodou. Vodu pro kozy je nutné pravidelně měnit a pečlivě čistit. Je velice důležité, aby voda určená k pití nebyla moc studená, protože by mohla poškodit trávicí trakt zvířete.

Pro správný domácí chov koz musíme zajistit několik nezbytností
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Pro správný domácí chov koz musíme zajistit několik nezbytností

Pro správný chov koz je velice důležitý stálý přístup k senu. Kozy se musí samozřejmě i krmit granulemi. Jejich strava se navíc obohacuje o mrkev či jablíčko. Kromě pravidelného přísunu potravy je potřeba navíc výběh vybavit minerálním lizem pro kozy. K tomuto účelu je velice vhodný liz se selenem. Kozy si k němu chodí pravidelně lízat. Neméně důležité je výběh vybavit okusem. Kozy potřebují neustále okusovat nejrůznější větve ovocných stromů, které jsou k tomuto účelu naprosto perfektní.

Pokud se chceme zmínit o pověstné kozí mlsnosti, musíme toto rčení uvést na pravou míru. V případě, že si na zahradu pořídíme kozičku, nečekejme, že nám spořádá vše, co na zahrádce máme. Koza je velice vybíravé zvíře. Pro svou potravu si dokáže hravě vybrat trávu, která má největší podíl látek důležitých pro její správný vývoj.  

Koza je velice vybíravé zvíře
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Koza je velice vybíravé zvíře

V nedávné době byl proveden výzkum, jehož předmětem byla zapečetěná krabice. Kterékoliv jiné zvíře by toto nezvládlo. Kozy jsou však natolik inteligentní, že jim krabice nečinila sebemenší problém a dostaly se do ní. Navíc se vyznačují neuvěřitelnou pamětí. Jakmile se jednou již dostanou do zavřené krabice, nedělá jim žádný problém tuto akci zopakovat i několik let poté. Vše si pamatují a hravě využijí již jednou objevený způsob, jak dosáhnout svého cíle.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Veterinární poradna

Publikováno: 4. 3. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová