reklama

Úprava stěny v letním sídle za pomoci netradičního materiálu

Stěna v pokoji letního sídla už dlouho volá po dokončení. Nevzhledná cihlová zeď doslova hyzdí jinak pěkně provedené obložení ostatních stěn a je potřeba dokončit obložení celé. Navíc jsou ve zdi dvířka na půdu, která jsou už nepotřebná. Ideální bude je zaklopit deskou, aby se tudy do domu nemohla dostat nezvaná návštěva. A co použít za materiál? Máme šikovný a levný nápad.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijte desky packwall a vytvořte si designovou stěnu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stěna z packwallu

Packwall je recyklovaný materiál, jehož výchozí surovinou jsou nápojové kartony, které běžně končí ve spalovnách. Díky jednomu šikovnému nápadu vznikla unikátní technologie, kdy se obaly rozemlely a za tepla se vylisovaly do desek. Výsledný produkt se dál opracovává: Lze jej brousit, vrtat do něj, řezat, natírat, potahovat nebo polepit. Je to ideální materiál pro stavebnictví nebo nábytkářský průmysl. Vyzkoušeli jsme práci s deskami packwall za vás a poradíme vám, jak na to.

Přípravné práce

V prvním kroku je samozřejmě potřeba odstranit vše, co zde překáží. Samotnou zeď není potřeba nijak čistit, protože po namontování rastru jí zaklopíte a schováte. Důležité je si správně vypočítat sklon stěny. Pokud se vám nechce vzpomínat na matematické vzorečky pro výpočet ostrého nebo tupého úhlu, použijte digitální vodováhu s úhloměrem.

Vyzkoušeli jsme vodováhu FESTA s digitálním úhloměrem, která vám rychle a naprosto přesně změří všechny úhly, které jen existují, a dokonce na setinu milimetru. Digitální displej a snadné odčítání měřeného úhlu vytváří z této šikovné pomůcky neocenitelného pomocníka, který myslí za vás, pracuje precizně a téměř zadarmo. Lithiová 3V baterie vám zajistí komfortní práci a snadné využití pro úhlové měření v horizontální a vertikální rovině.

Pomocí digitální vodováhy s úhloměrem spočítáte přesný úhel
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pomocí digitální vodováhy s úhloměrem spočítáte přesný úhel

Rastr budeme tvořit ze dřeva, a proto jak hranolky, tak desky můžeme nechat předem nařezat u odborníků, nebo se do toho můžeme pustit sami. S dobrou pokosovou pilou to půjde jedna radost. 

Český kutil doporučuje pokosovou pilu SCHEPPACH HM 216 s laserem, která je výborným pomocníkem doma, v dílně, na chalupě i na stavbách. Je navržena pro přesné řezání tvrdých i měkkých druhů dřeva, dřevěných profilů i plastů. Silný a spolehlivý motor zvládne řezat i vysoké a široké materiály. Dodává se i s druhým kotoučem, který má jemný zub na řezání jemnějších materiálů.

Pomocí pokosové pily nařežte trámky pod úhlem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pomocí pokosové pily nařežte trámky pod úhlem

Pokud se vrhnete do řezání sami, budete kromě desek z packwallu potřebovat ještě konstrukční hranoly a střešní latě. Z těchto materiálů vytvoříte raster.

Na pokosové pile si nastavte požadovaný stupeň sklonu (při našem měření úhlu jsme zjistili, že sklon střechy je pod úhlem 26,3. Digitální vodováha s úhloměrem ukázala hodnotu 63,8. Jednoduchým dopočítáním pak zjistíte požadovaný úhel). Ačkoliv je nastavení úhlů na pile velmi přesné, můžete to právě digitální vodováhou s úhloměrem ověřit.

Těsnění

Nařezané latě a trámky bude vhodné potáhnout těsnicí samolepicí gumou. Proč? Protože rastr se bude přichytávat na konstrukční vruty částečně do zdi a částečně do zkoseného obložení střechy. A protože by dřevo doléhalo na dřevo, mohlo by se časem vlivem otřesů objevit nepříjemné vrzání a skřípání. Pokud ale vytvoříte dilataci, rastr ani nepípne. V obchodě ji naleznete pod názvem "Samolepicí dilatační pěnová páska". Vyberte si podle šíře takovou, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Trámky na rastr olepte dilatační páskou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Trámky na rastr olepte dilatační páskou

Instalace rastru

Jednotlivé díly rastru není potřeba dopředu spojovat a svazovat, vcelku jednodušeji se mohou po kusech připevňovat přímo ke zdi a k obložení. K uchycení použijte konstrukční vruty.

První trámek rastru ukotvěte do střešního obložení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
První trámek rastru ukotvěte do střešního obložení

Začněte tím, že první trámek uchytíte do střechy, resp. do střešního obložení, druhý potom do podlahy. Při usazování stojek, čili kolmých trámků, nezapomeňte, že střecha má sklon a trámky bude potřeba na jednom konci opět zaříznout do úhlu. Abyste nemuseli předvrtávat cihlovou zeď kvůli ukotvení prvního kolmého trámku, použijte konstrukční vruty šikmo a na obou koncích je upevněte do trámku v podlaze i ve střešním obložení.

Vruty ukotvěte šikmo do dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vruty ukotvěte šikmo do dřeva

Rozpětí kolmých trámků v rastru by mělo být cca 60 cm od sebe. Každý tento trámek potom opět ukotvěte šikmo do dřeva, prostřední trámky pak pro jistotu oboustranně, aby pěkně vázaly.

Celý rastr je pevně přišroubovaný
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Celý rastr je pevně přišroubovaný

Izolace

Jako izolační výplň do rastru použijte minerální vatu. Ta výborně poslouží nejen jako izolace zvuková, ale hlavně jako izolace tepelná. Také má výborné protipožární vlastnosti a je paropropustná, vodní pára prostupuje minerální vlnou téměř stejně jako vzduchem. Další velkou výhodou je, že je šetrná k životnímu prostředí a ušetří několiksetkrát více energie, než je potřeba pro její výrobu. Protože použijete packwall desky, máte jistotu, že vaše nová stěna je dokonale ekologická.

Jako izolaci použijte minerální vatu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jako izolaci použijte minerální vatu

Kvůli paropropustnosti ale rozhodně použijte parozábranu. Máte možnost koupit buď obyčejnou, která se na izolaci bude muset "přistřelit" sponkovačkou, nebo investovat do samolepicí parozábrany. Ideální je, pokud budete mít k ruce šikovného pomocníka, který vám parozábranu pomůže nalepit, aby byla dobře vypnutá a všude dokonale přiléhala. 

Pokryjte rastr i izolaci parozábranou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokryjte rastr i izolaci parozábranou

Parozábranu na rastr nalepte tak, aby se pečlivě obtiskla na obvodové i kolmé trámky. Pak budete přesně vědět, kam vrtat, až budete usazovat desky.

Desky packwall

Jako obkladové panely jsou packwall desky naprosto dokonalé. Desky lze použít i pro konečné vnější opláštění v chráněném exteriéru obzvlášť tam, kde je nutné interiér chránit před přímým působením vody a nadměrným slunečním zářením. V dalších případech je nutné použít vrchní povrchové úpravy, například exteriérové nátěrové hmoty s ochrannou UV složkou. Do desek je lepší po stranách vyfrézovat drážky pro kulaté spojky. Těmito spojkami se pak desky budou spojovat k sobě.

Ve vyfrézovaných drážkách jsou spojovací kolečka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ve vyfrézovaných drážkách jsou spojovací kolečka

Desky nařežte tak, aby se spojovaly přesně v místech, kde jsou v rastru kolmé trámky. Pomocí konstrukčních vrutů pak desky upevněte k trámkům. Použijte akušroubovák s bitovým nástavcem, do kterého přesně usadíte hlavu vrutu. Není potřeba na šroubovák moc tlačit, abyste vruty neprošroubovali skrz naskrz.

Desky ukotvěte konstrukčními vruty k trámkům
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Desky ukotvěte konstrukčními vruty k trámkům

Desky mají díky namletým kartonům velmi zajímavý design a není vůbec od věci nechat je přiznané. Pokud ale chcete mít všechny stěny stejné, můžete packwall desky natřít barvou nebo polepit tapetou, dají se i laminovat, a dokonce je možno na ně aplikovat omítku nebo stěrku, případně i keramické obklady.

Seznámili jsme se s novým materiálem pro stavební nebo nábytkářské účely. Na začátku jsou použité nápojové obaly, které by jinak vyletěly komínem. Obaly se rozemelou a za tepla se z nich lisují desky různých rozměrů. Základním produktem je deska, kterou lze nejrůznějším způsobem povrchově upravit a využít. S PackWallem můžete stavět dům i vytvořit parádní interiér. Fantazii a možnostem se meze nekladou.

Tepelně izolační vlastnosti u packwall desek jsou vysoké, hliníkové části v deskách dokonce vrací část sálavého tepla zpět do místnosti. Desky tedy mohou samy o sobě bez dalších povrchových úprav sloužit jako ideální tepelný izolant. Desky je možné použít i např. v dětských místnostech nebo v prostorách, kde se manipuluje s potravinami. Jsou zdravotně nezávadné, což je doloženo atestem a certifikátem.

Výsledek je překvapivý a nová stěna z packwall desek je unikátní svým designem, ekologickým provedením a jako bonus je nízká cena.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o.; LEVIOR s.r.o.; Flexibau, s.r.o.

Publikováno: 1. 3. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová