reklama

Poškrábanou kuchyňskou linku můžete lehce opravit sami

Když máte poškrábanou kuchyňskou linku, můžete si ji snadno opravit. Pokud se tedy jedná o nábytek ve vysokém stupni lesku a zároveň nejsou rýhy příliš hluboké. K renovaci takto poškozeného povrchu budete potřebovat jen velmi jemný brusný papír, vodu a leštěnku – třeba tu, která se používá na auta.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Oprava poškrábané kuchyňské linky je jednoduchá (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V první řadě je potřeba opravovaný povrch linky důkladně odmastit. Stačí k tomu teplá voda se saponátem. Odmaštění povrchu je důležité, aby fungovala leštěnka, kterou při práci budeme používat později.

Podmínkou úspěchu je jemný papír a namočená pracovní plocha
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podmínkou úspěchu je jemný papír a namočená pracovní plocha

Teď si připravte velmi jemný brusný papír – klidně to můžete být zrnitost 2000 i vyšší. Místo, které budete opravovat, pokropte vodou. Jakmile je povrch mokrý, můžete začít s broušením. Postupujte velmi opatrně a krouživými pohyby přejíždějte poškozené místo. Vhodné je použít držák brusného papíru s molitanovým podkladem, který broušený povrch dobře kopíruje.

Na plochu při broušení netlačíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na plochu při broušení netlačíme

Jakmile rýhy a škrábance zapravíte, setřete vodu s nabroušeným prachem, povrch utřete do sucha a naneste na něj leštěnku. Pomocí flanelového hadříku ji po povrchu rozetřete. Tím je oprava poškrábaného místa hotová.

Nakonec stačí povrch rozleštit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakonec stačí povrch rozleštit

Uvedený postup platí v případě vysoce lesklých lakovaných kuchyňských linek a určitě nefunguje například na opravu masivního dřeva. Voda má při výše popisovaném broušení zcela zásadní funkci – odplavuje totiž nabroušený prach, který by jinak velmi jemný brusný papír brzy zanesl.

Při broušení lesklých povrchů postupujte velmi opatrně, abyste se neprobrousili až na základní desku – tohle nebezpečí hrozí hlavně u levných kuchyňských desek, kde bývá vrstva naneseného laku příliš tenká.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel – lekce pro ženy

Publikováno: 28. 2. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč