reklama

Podlahové lišty přilepte, hřebíčky je mohou zničit

Lepení podlahových lišt bývá jednodušší a praktičtější než přitloukání hřebíčky. Lišty se tím totiž mohou rozštípnout či jinak poškodit. Pokud pak vybereme správné a kvalitní lepidlo, zůstanou lišty na svém místě, i kdybychom bydleli vedle kamenolomu.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Úprava podlahových lišt a jejich lepení (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podlahové lišty

Podlahové lišty slouží k zakrytí přechodu mezi podlahovou krytinou a stěnou. Mají funkci nejen okrasnou, ale i ochrannou. Primárně ovšem dolaďují celkový vzhled položené podlahové krytiny. Podlahové lišty jsou vhodné pro koberce, dlaždice, laminátové a vinylové podlahy nebo pro dřevěné a korkové podlahy. Lišty vybíráme nejen podle vzhledu, ale také podle výšky a délky. Můžeme je připevnit pomocí klipsů, lepením nebo šroubováním, případně pomocí slabších hřebíčků.

Úprava lišt podle rohů

Jsou to často malé detaily, které rozhodují o celkovém dojmu vaší podlahy, a podlahové lišty jsou toho důkazem. Předtím, než je připevníme ke stěně, budeme je muset upravit, nařezat na potřebnou délku nebo pomocí speciální raznice je "zaříznout". 

Raznice funguje na principu odříznutí malé části tloušťky lišty bez toho, aby se lišta musela celá uříznout. Vzniklá výseč nám umožní lišty ohýbat do pravého úhlu bez rizika prasknutí.

Velkou pomoc nám udělá raznice
Velkou pomoc nám udělá raznice (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyražený kus lišty vypadá čistě a bez nepořádku
Vyražený kus lišty vypadá čistě a bez nepořádku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Abychom věděli, kde bude potřeba lištu do raznice nasadit, změříme si pochopitelné délku stěny od jednoho rohu k druhému. Upozorňujeme, že je potřeba měřit opravdu přesně a na milimetry. 

Lištou dokončíme novou podlahu
Lištou dokončíme novou podlahu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Délku lišt je potřeba pečlivě vyměřit
Délku lišt je potřeba pečlivě vyměřit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud máme členitou místnost, musíme měřit všechny délky od rohu k rohu. Podlahová lišta však může být upravována, kolikrát budeme jen potřebovat.

Díky raznici můžeme vytvořit několikanásobné zalomení lišty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Díky raznici můžeme vytvořit několikanásobné zalomení lišty

Odpadá tak neustálé řezání a začišťování, nevznikají žádné prořezy a vše je čisté a bez nepořádku na podlaze.

Vyzkoušeli jsme: 

Soklové lišty jsou vhodné do každého interiéru. Jednoduše spojí vaši podlahu a zeď. Jejich jedinečná patentovaná technologie nabízí spojení mezi designovou podlahou a lištou v identickém designu a barvě.

Lepení podlahových lišt

Na lepení můžeme použít buď oboustrannou lepicí pásku, nebo montážní pěnu. Pokud použijeme oboustrannou pásku, vybereme si tu se silně lepicím účinkem, která je vhodná pro lepení těchto materiálů: nerezová ocel, hliník, železo, bronz, měď, tvrdé plasty, dřevo a sklo. Lepicí páska se dá použít při teplotách -30 až +120 °C. I když se jedná většinou o lepicí pásku nadstandartních kvalit a rozsahu použití, většina těchto pásek nemůže být aplikována ve vodě nebo ve vlhkém prostředí. Nemůžeme ji tedy použít pro lepení lišt v koupelnách, sprchových koutech, prádelnách či v saunách.

Doslova revoluční je oboustranná lepicí páska s NANO povrchem, kterou lze po nalepení jednoduše sejmout z povrchu bez jeho poškození. Vhodná je například pod hrany koberců, nábytku, a ovšem také pro nalepené podlahových lišt. Páska je omyvatelná a opakovaně použitelná, proto ji můžeme použít i v místech se zvýšenou vlhkostí.

Další možností je nízkoexpanzní montážní pěna, která obsahuje méně stlačený hnací plyn, takže aplikovaná pěna zvětší svůj objem pouze minimálně, ale zato má mnohem vyšší hustotu. Využijeme ji především při montáži obložkových zárubní, které by se při použití vysokoexpanzní pěny mohly prohnout a zdeformovat. Dále je vhodná na fixaci okenních rámů, výplně užších spár, mezer, kabelových a potrubních prostupů nebo pro lepení podlahových lišt, které takto dobře přilnou.

Při výběru podlahových lišt dbáme na estetiku i účelovost
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při výběru podlahových lišt dbáme na estetiku i účelovost

Pro lepší aplikaci lepidla na úzké lišty se více hodí pistolová pěna, resp. pěna s pistolovým aplikátorem. Díky němu lze měnit tloušťku pěny, a přitom přesně nanášet pěnu přesně tam, kam potřebujeme. Při nákupu takové montážní pěny nezapomeneme přibalit také čistič PUR pěny a odstraňovač vytvrzené PUR pěny.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; V-PODLAHY s.r.o.; top-obaly.cz; obchodprodilnu.cz

Publikováno: 24. 2. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová