Držák na kávové kapsle se hodí nejen v kancelářích, ale i v domácnosti, pokud nechceme mít neustále na lince otevřené krabičky s kapslemi nebo různé košíčky a mističky, které většinou hlavně překáží. Do držáku můžete kapsle srovnat podle barev a máte dokonalý přehled o tom, která káva je ta nechutnější.
Držák na kávové kapsle
Káva připravená z kávových kapslí je naprosto úžasná. A stejně tak třeba cappuccino, latte macchiato, čaj i horká čokoláda. I toto všechno můžete v kapslích mít. Kávové kapsle existují v různých variantách. Na trhu se od sebe liší především podle toho, pro jakou značku kávovaru jsou určeny. Kapsle jsou totiž kompatibilní jen s jednou značkou. Je proto dobré si před koupí kávovaru nejdříve nastudovat nabídku kapslí.
Kávové kapsle se prodávají v baleních o různých počtech kusů. Čím více kapslí v krabičce je, tím bývá cena za jeden kus výhodnější. A protože občas dostaneme chuť i na jinou kávu než tu, kterou si připravujeme běžně, mohou se nám postupně doma nahromadit kapsle a krabičky, tak proč je neuspořádat vkusně a prakticky do jednoduchého držáku?
Začneme výběrem materiálu. Dobře se bude hodit tenká překližka nebo dýha a slabá deska. Může být potažená nebo třeba OSB. Každá deska může být barevně i materiálově odlišná, ve finální úpravě se bude vrchní deska natírat.

Překližky patří mezi nedoceněný materiál, přitom mají hned několik výhod. Mezi ně patří například rozměrová a tvarová stálost, různé tloušťky materiálu nebo snadná povrchová úprava. Je jen na vás, zda jimi obložíte stěny nebo z nich vyrobíte stylový nábytek do dětského pokoje.
Velmi nutným se jeví použití jednoduchého obdélníkového nástěnného nebo stropního svítidla. Díky němu bude hotový držák na pozadí podsvícený a my budeme mít dokonalý přehled o tom, které kaple je potřeba dokoupit.

Kromě přímočaré pily budeme dnes potřebovat hlavně vrtačku, vykružovací hlavice a brusku.

A další důležitou věcí jsou samozřejmě samotné kapsle, které budeme potřebovat, abychom podle jejich velikosti vyřezali otvory a drážky. Ty musí být přesně pro kapsle, aby potom po zavěšení z držáku nevypadávaly.

Dalším důležitým pomocníkem bude posuvné digitální pravítko, které nám vše spočítá na setinu milimetru. Přesné měření je v takové chvíli opravdu důležité.

Multifunkční truhlářský úhelník má stupnice a speciální výřezy, naznačené úhly pro široký rozsah použití, zaměření, značení a práce se dřevem, kovy, plasty a podobně. Je vhodný pro profesionály i náročné kutily a modeláře.
Horní frézka se vyznačuje kvalitou a silným motorem s možností předvolby otáček. Stane se neocenitelným pomocníkem pro snadnou, přesnou a bezpečnou práci se dřevem. My si na frézku připevníme vodítko, díky němuž budeme moci vyřezávat ze dřeva podle šablony.

Scheppach RO 1200 je výkonná a velmi dobře vybavená horní frézka, která je vhodná k frézování drážek, hran, podélných otvorů a profilů a také k frézování kopírováním na povrchu obrobků, jako je dřevo, plast, lehké stavební hmoty nebo barevné kovy. Má plynule regulovatelnou hloubku frézování, elektronickou regulaci otáček, aretaci vřetene pro snadnou výměnu nástrojů a odsávací adaptér pro práci v bezprašném prostředí.

Nástěnné světlo bude základem celého držáku. Můžeme si předem vyzkoušet, jak v něm budou kapsle narovnané. Světlo má ještě samostatné podsvícení, takže výsledný držák bude úplně dokonalý.

Z desky z lamina si nejprve vytvoříme šablonu. Podle ní pak budeme potřebné otvory vyřezávat do dýhy. Tesařským úhelníkem si tedy vyznačíme místa, kde budeme vrtat, a posléze vyřezávat potřebné drážky.

Podle pravítka narýsujeme kolmice a vyznačíme body, aby se vedle sebe vešly v řadě alespoň 3 kapsle. Podle velikosti kapslí počítáme 3 cm na osu.

A nyní už přijdou ke slovu vrtačka a vykružovací hlavice. Podle rozměrů drážky, kterou jsme si zadali na desku, použijeme hlavici velikosti 44 mm, i když to bude znamenat, že na každé straně drážku o 1 mm zvětšíme. Kapslím to vadit nebude.

Vytvoříme dva otvory na začátku i na konci drážky, a tím se nám bude následně lépe samotná drážka vyřezávat přímočarou pilou.

Pro jistotu vyzkoušíme, zda jsme měřili dobře a zda kapsle v drážce sedí a nevypadávají ven.

Šablonu před použitím dobře obrousíme brusnou houbou a velké nerovnosti nebo dokonce vyštípnutá místa můžeme také zahladit rašplí.

Následně nasadíme šablonu na dýhovou desku, pevně zafixujeme a na jedné straně opět vykroužíme otvor vykružovací hlavicí. Potom už můžeme rovnou použít horní frézku a celou drážkou vyříznout.

Také do dýhy si nejprve vykroužíme otvory. Naměříme si je tak, aby nám vyšly tři drážky vedle sebe.

Jakmile máme vyvrtané všechny potřebné otvory, můžeme použít šablonu a frézku a dokončit všechny drážky.

Vyzkoušíme, zda horní "panel" s drážkami sedí přesně do rámečku světla. Bude potřeba, aby vždy jeden konec drážky byl o něco širší, abychom mohli tudy pohodlně kapsle vyjímat.

Prostor mezi drážkami bude potřeba podlepit malými kousky dýhy, aby byly drážky volné a nedoléhaly těsně ke sklu osvětlení. Použijeme rychleschnoucí lepidlo na dřevo.

S rychleschnoucím lepidlem pracujeme tak, že do cca 5 minut lze s lepeným spojem ještě volně manipulovat a upravovat ho. Avšak již po hodině je už spoj pevně slepený.

Volná místa mezi drážkami ještě raději vyplníme malými kousky dýhy, které opět přilepíme lepidlem na dřevo.

Na natírání použijeme tabulovou barvu, která má tu výhodu, že se na ni dá psát křídou. Můžeme toho využít a po stranách drážek si napsat, jaké druhy kapslí jsou v daných drážkách.

Barvu rozetřeme pomocí molitanového válečku. Barva se tak rozetře stejnoměrně a do všech koutů. Barvu necháme zaschnout a potom natřeme ještě jednu vrstvu.

Panel s drážkami nakonec podlepíme oboustrannou lepicí páskou a přiložíme na plochu světla. Místa okolo okrajů vytmelíme černým silikonovým tmelem, protože by tudy prosvítalo světlo. Můžeme usadit kapsle a držák připevnit na stěnu.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor, s.r.o.; Levior s.r.o.; UNI HOBBY, a.s.
Publikováno: 20. 2. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová