Všichni jistě už vědí, že využití fotovoltaiky pro domácnosti je jedinečný způsob, jak dosáhnout částečné nebo úplné samostatnosti bez nutnosti placení záloh za energie dodavatelům a zprostředkovatelům. Pojďme si společně připomenout, co všechno fotovoltaika umí a co bychom měli vědět, než si ji začneme pořizovat.

Využití fotovoltaiky
Pohled na složenky a faktury za odebranou elektřinu a plyn může některým majitelům rodinných domů i soukromých bytů minimálně vystřelit obočí kamsi k temeni hlavy. Jsou i tací, co tiše lomí rukama, a dokonce i takoví, kteří se vyjádří poněkud protistátně a jadrně.
Je pravda, že ceny energií jsou jako na houpačce a po posledním markantním nárůstu do astronomických výšin se jen pomalu a neochotně vracejí směrem dolů. Jak je vidno, situace za hranicemi dokáže slušně zahýbat i naším zažitým standardem a komfortem. A v takové chvíli by mělo dvojnásob platit, že štěstí přeje připraveným.
Ovlivnit ceny na trhu nemůžeme, ale můžeme se jim vyhnout. A tohle vyhnutí se nazývá pořízení fotovoltaické elektrárny. Fotovoltaiku si bohužel nemůže pořídit každý, protože některé faktory prostě změnit nelze. Ale ti, co mohou, by měli ještě před pořízením zhodnotit všechna pro a proti.

Proč fotovoltaiku?
Nejdůležitější faktor je, že ušetříme. Musíme si ovšem spočítat, že nejprve musíme "investovat", abychom mohli sklízet plody svého úsilí. Počáteční investice do pořízení fotovoltaiky není zanedbatelná a v supermarketu se komponenty také pořídit nedají. Nemá totiž žádný smysl na tom šetřit. Buď chceme fotovoltaiku plnohodnotnou a funkční, nebo se do jejího pořizování ani nebudeme pouštět.
S dotačním programem "Nová zelená úsporám", díky kterému lze ušetřit až 50 % nákladů na realizaci, je to ale jiná písnička. Renomovaná firma, u které budete fotovoltaiku pořizovat, je dokonce schopná za vás tohle úřední martyrium vyřídit. Získáte garantovanou dotaci až 205 000 Kč.
S fotovoltaickou elektrárnou zároveň získáte soběstačnost. Skončí neustálé obavy při zvyšování cen energií na trhu. Při běžném provozu ušetříte až 41 600 Kč ročně. A kromě dotace je tu také návratnost vložených investic, a to již za cca 7 let. Státní dotace Nová zelená úsporám na pořízení fotovoltaické elektrárny je určena všem majitelům rodinných domů. Týká se to majitelů jak dokončených staveb, tak rozestavěných novostaveb.

Svítit nebo topit?
Vyrobenou elektřinu využijeme primárně pro chod domácích spotřebičů a ke svícení. Přebytky elektrické energie se ale také přesměrují do ohřevu teplé užitkové vody, takže se budeme moci vykoupat i v době, kdy slunce nesvítí.
Dále se případné přebytky elektrické energie uloží do kvalitních baterií. Uloženou energii pak budeme mít k dispozici, i když slunce nebude svítit. Zvlášť pokud žijeme v lokalitě, kde bývají časté výpadky elektrické energie, se budou tyto baterie náramně hodit.
Se sestavou tepelného čerpadla a fotovoltaiky můžeme také přes zimu topit a v létě chladit stejně, jako kdybychom si pořídili klimatizaci. Ovšem zde počítáme s opravdu minimálními náklady. Sestavy s tepelnými čerpadly ohřívají TUV tři až pětkrát levněji oproti klasickému elektrokotli. Pokud je v systému připojená i fotovoltaická elektrárna, v hlavní sezóně (tedy od března do října) budeme mít teplou vodu zadarmo díky přebytkům sluneční energie, které umí tepelné čerpadlo plně využít.

Jak je to s ekologií?
Šetříme životní prostředí, protože solární systémy vytváří o 90 % menší znečištění CO2 než zemní plyn a vzniká o 96 % méně CO2 než u výroby elektřiny z uhlí. Náš provoz fotovoltaické elektrárny tak bude téměř 100% ekologický.
Životnost elektrárny je okolo 30 let, přičemž životnost samotných panelů je okolo 25 let. Panely jsou navíc vyráběny tak, aby vydržely i náročné přírodní podmínky (krupobití, větrné smrště, bouřky). V souvislosti s výdrží panelů je také možné sjednat pojištění panelů proti živelním pohromám. Fotovoltaické panely jsou čištěny deštěm, není tedy nezbytně nutné je speciálně čistit. I při dlouhodobé prašnosti jsou výrobní ztráty minimální. Ani sníh nezpůsobuje žádné potíže.

Jak to vůbec funguje?
Po ránu nebo v době, kdy je sluneční svit velmi nízký, FVE nevyrobí dostatečné množství elektřiny. Akumulátor je vybitý a chybějící energie je doplněna z distribuční sítě. Což sice značí úsporu, ale přesto je potřeba odebrat energii ze sítě. Během dne, kdy slunce svítí naplno, FVE vyrobí více energie, než spotřebujeme. Proto je přebytek akumulován buď do baterie, nebo do ohřevu TUV. Nepotřebujeme energie z distribuční sítě a v tuto chvíli jsme zcela soběstační. Jakmile slunce zapadne, v noci a ve dnech, kdy je dlouhodobě zataženo FVE energii nevyrábí. Na provoz spotřebičů je použita uložená energie z baterií. Část kapacity akumulátoru je rezervována pro případný blackout.

Co z toho vyplývá? Že chceme-li být skutečně soběstační, je výhodnější si k fotovoltaické elektrárně pořídit i záložní baterie pro akumulaci přebytečné energie. Tím se můžeme zcela odstřihnout od veřejné sítě. A v tom je podstata celé úspory.

Jak to řídit?
Řídící elektronika, střídače pro fotovoltaiku či oběhové čerpadlo a mnoha dalších dílů jsou zásadním systémem pro bezvadný a smysluplný chod fotovoltaické elektrárny. Kromě toho je ale nejdůležitější tzv. mozek celého systému - operační systém, který umožňuje veškeré další prvky řídit a spravovat.
Řídící jednotka, resp. její program neustále analyzuje a dohlíží na funkčnost celého systému, stejně jako hlásí případné nedostatky. Proto si ji od odborníků, kteří nám FVE nainstalují, necháme nastavit tak, abychom se mohli už jen ohřívat a mohli používat všechny spotřebiče v domácnosti a nemuseli řešit nedostatek energie nebo její výpadky. Jednotka bude za nás hlídat spotřebu, regulovat energetický tok, sledovat předpověď počasí nebo vám zatopí a ohřeje TUV v době, kdy se vracíme domů.
Ačkoliv si při jistých technických znalostech můžeme fotovoltaiku namontovat sami - například umístit na střechu držáky a panely, připravit technickou místnost pro řídící elektroniku, tepelné čerpadlo a další komponenty, dokonce tento systém mezi sebou propojit a uvést do chodu, v případě řídící jednotky doporučujeme nutnou návštěvu odborníka. Ten po konzultaci s námi a našimi potřebami řídící jednotku optimálně nastaví tak, aby nám přinášela opravdu úsporu a komfort.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; S-Power Energies, s.r.o.; bce.cz
Publikováno: 16. 2. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová