reklama

Rozhodli jste se šetřit? Zkontrolujte, zda vám neprotéká sprchová hlavice

Protékající sprchová hlavice nejednou za život potrápila snad každého z nás. Kapky odkapávající vody nás dohání k šílenství a významným způsobem zasahují do rodinného rozpočtu. Kapka ke kapce a rázem se nestačíme divit, kolik vody nám zbůhdarma unikne, aniž bychom chtěli. Důvody takové závady mohou být různé. Nejčastěji se však setkáváme s únikem vody v místě, kde bývá sprchová hadice napojena na sprchovou hlavici. S opravou takového problému bychom neměli otálet. Nejedná se o zásadní či neřešitelný problém, ba naopak. Řešení je velice jednoduché a hravě je zvládne každý z nás.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Protékající sprchová hlavice potrápila nejednou snad každého z nás (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zjištění závady

V prvním kroku se musíme věnovat zjištění závady unikající vody a lokalizace poškozeného místa. Příčiny mohou být různé. Nejčastějším problémem však velice často bývá poškozené či zpuchřelé těsnění, které je usazeno v místě, kde dochází k propojení sprchové hadice se sprchovou hlavicí. Je až neuvěřitelné, jak nás dokáže tak drobné příslušenství potrápit.

Jestliže je tzv. o kroužek z větší části promačkaný, netěsní tak, jak by měl, a voda v místě spojení dvou částí sprchy protéká. Odšroubujeme tedy sprchovou hadici od hlavice a zkontrolujeme kvalitu těsnění. V případě jeho mechanického poškození musíme koupit nové.

Při výběru správného těsnění můžeme oslovit obsluhu hobby obchodu, která nám s volbou nejvhodnějšího příslušenství ráda pomůže. Správný sáček nese označení "těsnění k převlečné matici a k sprchové hadici". Zaručeně nejlepším řešením je však vzít staré těsnění na nákup s sebou.

Nejlepším řešením je vzít staré těsnění na nákup s sebou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Nejlepším řešením je vzít staré těsnění na nákup s sebou

Výměna poškozeného těsnění

Ve chvíli, kdy máme zakoupené nové těsnění, vložíme gumový kroužek do prostoru k tomu určeného. Teď už jen stačí našroubovat sprchovou hadici, pečlivě dotáhnout a vyzkoušet, zda se výměna těsnění povedla. Pokud voda již neprotéká, práce se zdařila.

Při výměně těsnění je dobré zkontrolovat i sprchovou hlavici. Může se stát, že otvory trysek budou zarostlé vodním kamenem, a tím pádem z ní voda neteče tak, jak by měla. Samotná hlavice může být též na boční straně poničená. Mechanickému poškození se vzhledem k vytíženosti používání sprchy nedá vyhnout. Jestliže jsme se již pustili do výměny těsnění, je dobré před odchodem do specializované prodejny provést ještě jeden krok. Vždy si pečlivě zkontrolujeme, v jakém stavu se nachází sprchová hlavice.

Otvory trysek sprchové hlavice mohou být zarostlé vodním kamenem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Otvory trysek sprchové hlavice mohou být zarostlé vodním kamenem

Jestliže zjistíme pouze zanesení trysek vodním kamenem, můžeme sprchovou hlavici vyčistit. V tomto případě nalijeme do otvorů hlavice ocet, vložíme ji do igelitového sáčku a zavážeme. Postačí nám jedna noc ve speciálním zábalu a sprchová hlavice bude mít opět průchozí veškeré trysky.

Ve chvíli, kdy je však její mechanické poškození poměrně znatelné a hyzdí jinak bezchybný vzhled koupelny, zvolíme její kompletní výměnu. V hobymarketu společně s těsněním k převlečné matici a k sprchové hadici zakoupíme i novou sprchovou hlavici. Našroubujeme ji k hadici, utáhneme a pustíme vodu, abychom zjistili, zda voda nikde neprotéká.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 17. 2. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.