Ozdobná čela trámů byla vždycky perlou každého starého stavení nebo stodoly. Ukážeme si, jak je vyrobit svépomocí a ozvláštnit tak náš budoucí dům, pergolu nebo třeba dřevník. Uvedený návod využívá obyčejné ruční elektrické nářadí, které má každý kutil doma. Výroba sice trvá trochu déle než s profesionální pásovou pilou, kterou používají tesaři, je ale mnohem levnější.
Co budete potřebovat:
- kvalitní přímočarou pilu
- ruční kotoučovou pilu
- pásovou brusku
- frézku na dřevo (nemusí být)
Nejprve si rozmyslete, jaký tvar by mělo čelo trámu mít. V našem případě půjde o vykrajovaný oblouk. Vzor si přenesete například na kousek překližky nebo například na plastovou desku nebo karton. Vzor vyřežte pomocí přímočaré pily. Snažte se pracovat pečlivě, protože podle tohoto „mustru“ budete provádět všechny další řezy.
Teď si připravte trám, jehož čelo budete opracovávat. Kotoučovou pilou nebo přímočarkou seřízněte čelo trámu do roviny. Dále předpokládáme, že je trám rovný (není do vrtule) a ohoblovaný. Pokud všechny tyto podmínky splňuje, přiložte na trám vyrobenou šablonu a tužkou obkreslete její tvar na trám.
Teď si připravte elektrické nářadí. Nastavte si maflík na potřebnou výšku řezu a z čela rámu vyřízněte přímky, které budou tvořit ozub později vytvořeného oblouku. Důležité je držet maflík pevně a stejně tak si ukotvit i trám, aby se vám při práci neposouval. Zajistit ho můžete třeba truhlářskými svěrkami.
Teď budeme pracovat přímočarou pilkou. Její pomocí opatrně vyřezávejte narýsovaný oblouk. Pracujte pomalu, pilka bude mít co dělat, tak ať ji nespálíte. Pokud budete na pilu tlačit, výsledný řez nebude rovný. Přímočarkou seřízněte část oblouku k řezu, který jste v předchozím kroku provedli maflem. Pak postupujte na druhou stranu.
Úhelníkem změřte kolmost řezu – oblouku. Patrně se list při řezání trochu vychýlil z roviny. To ale nevadí. Pomocí pásové brusky ho snadno srovnáte do roviny. Při prvním broušení (zarovnání) použijte hrubý brusný pás – klidně se zrnitostí 60. Pro finální úpravu už můžete použít hrubost 100 až 120. Dobroušením řezu je vaše práce u konce. Pokud si ale chcete s výsledkem opravdu vyhrát, zarovnejte hranu oblouku spodní frézkou, do které nasadíte rádiusovou frézu.
Jakou přímočarku použít?
Při řezání slabších trámků do tloušťky 70 mm vám zřejmě bude stačit i základní přímočará pila. Pro řezání trámů o síle 100 a více milimetrů už musíte použít opravdu kvalitní stroj. Pokud ho nemáte, můžete si ho půjčit v půjčovně. Sílu řezu ve dřevě má každá přímočarka uvedenou v návodu.
Kromě kvalitní přímočaré pily musíte počítat i s kvalitními řeznými listy do pily. Určitě si kupte víc než jeden, protože při práci v hrubém dřevě může list prasknout.
Tip:
Pokud si můžete vybrat místo, kde bude čelo trámu, zvolte si takové, kde nejsou velké suky. Přímočará pila má totiž v silném masivním dřevu se suky problém – list se při řezu zbytečně přehřívá a trpí. Navíc hrozí riziko, že se zlomí.
Profesionální řešení
Tesaři využívají pro vyřezávání čel speciální pásové pily. Kupovat je nemá smysl, protože jsou velmi drahé. Ani v půjčovnách se běžně sehnat nedají. Práce s nimi je ale řádově rychlejší než uvedený postup.
Další možností, jak vyřezat ozdobná čela trámů, je použití motorové pily. Tento způsob se ale pro kutily moc nehodí – předpokládá totiž výborné ovládání „motorovky“. Navíc řetězové pily nejsou pro takovou práci primárně určeny, a hrozí riziko poranění. Řez motorovou pilou je také velmi hrubý – takto opracované čelo trámu se pak ještě dobrušuje speciální rašplí, která se nasazuje na úhlovou brusku.
Zdroj informací: Jaroslav Kropáč
Publikováno: 25. 2. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč