reklama

Vchodové dveře zvládnete seřídit svépomocí

Seřízení dveří je otázka několika minut. Důležité je vědět, co které seřizovací šroub dělá. Povíme si také něco o tom, jak udržovat kování na dveřích, aby dlouho a dobře plnilo svůj účel. Pokud jde o nářadí, budete potřebovat jen imbusový klíč, silikonový olej a možná ještě špičatý ostrý nůž. Návod na to, jak postupovat, přináší následující řádky.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Seřízení dveří vám zabere chviličku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Údržba kování

Ještě než se pustíme do seřízení dveří, povíme si něco o tom, jak pečovat o dveřní kování vchodových dveří. Pokud je od prachu, dobře ho očistěte – stačí k tomu hadr a mýdlová voda. Počkejte, až kování uschne, a pak ho ošetřete silikonovým olejem, ideální je ten ve spreji. Jemnou olejovou vrstvu naneste do míst, kde jsou pohyblivé části kování.

Silikonový olej se zároveň hodí i pro údržbu dveřního gumového těsnění. Stačí, když silikonový olej nastříkáte na hadr a s ním pak pryžové prvky přetřete. Silikon zabrání tomu, aby těsnění rychle nezteřelo. Zároveň odpuzuje vlhkost, takže se těsnění ke dveřnímu rámu nepřilepí ani v mrazech, kdy je vysoká relativní vlhkost vzduchu.

Seřízení kování

Když máme dveře řádně ošetřené, můžeme se pustit do jejich seřízení. Platí jedna zásada – dveře se seřizují v případě, že je to potřeba. Nemá smysl je „štelovat“, pokud dobře doléhají. Jinak si je zbytečně „rozhodíte“.

Pro seřízení dveří budete potřebovat imbusový klíč. Obvykle bývá ve velikosti 4, typ se ale může lišit výrobce od výrobce. Na každém dveřním závěsu jsou zpravidla tři šrouby, kterými se seřizuje přítlak dveří, a pak jejich výškové a podélné osazení. Všechny seřizovací šrouby jsou obvykle ukryté pod plastovými krytkami – pomocí ostrého nože krytky sejměte, po dokončení práce je zase nasadíte zpět.

Budete potřebovat imbusový klíč
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Budete potřebovat imbusový klíč

Šroub, který se nachází na kování, jež je přímo na dveřích, obyčejně slouží k tomu, abychom dveře přitahovali nebo oddalovali od ostění. Další seřizovací šroub, který je schován pod krytkou pantu na zárubních, slouží k seřizování přítlaku dveří. A konečně poslední šroub, který najdete na spodní části pantu (opět pod krytkou), vymezuje výškovou vůli dveří. Jeho pootáčením dveře buď zvedáte, nebo spouštíte.

Šrouby jsou schované pod krytkami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Šrouby jsou schované pod krytkami

Jednotlivé dveřní panty se ve způsobu seřizování mohou lišit. Jestli jste si dveře vyráběli sami, určitě najdete doklad od kování, kde je uveden i jeho výrobce. Pokud máte dveře kupované, měl by být typ dveřního kování uveden na prodejním dokladu. Pak se jen stačí podívat na webové stránky konkrétní firmy a najít si návod na seřízení tam.

Takto seřídíte výškové osazení dveří
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Takto seřídíte výškové osazení dveří

Co když to nejde

U starých dveří, kde byly panty zadlabávací, jakákoli možnost seřízení chybí. Pokud takové dveře netěsní, zpravidla pomůže jen instalace silnějšího těsnění. Výškově se takové panty dají seřídit jednoduchým trikem – na čep pantu se vloží obyčejná maticová podložka, která dveře trochu přizvedne. Důležité je podložku i celý pant řádně promazat. S olejem to ale nepřehánějte – pokud ho dáte moc, z pantu stejně vyteče a zašpiní okolní povrch.

Silikonový olej můžete použít nejen na promazání pantů, ale také na údržbu zámku. Silikonové oleje ve spreji mají v balení malou trubičku, kterou se dá olej aplikovat i na jinak těžko dostupná místa. Právě tuto trubičku můžete využít na promazání zámku. A nejlépe uděláte, když údržbu provedete ještě před prvními mrazy.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel – lekce pro ženy

Publikováno: 15. 2. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč