reklama

Tesařské vruty. Proč a kdy je používat?

Řešíte stavbu nebo opravu krovů, chcete si postavit zahradní domek, pergolu nebo prostě jen potřebujete kvalitní vruty? Použití tesařských vrutů vám vytrhne trn z paty. Na rozdíl od běžných šroubů do dřeva, které se prodávají na kila v železářství, mají tesařské vruty spoustu skvělých vlastností. Jsou ale dražší. Trochu si je přiblížíme a uvedeme příklady, kdy je vhodné tesařské vruty použít.

Použití tesařských vrutů je možné všude tam, kde potřebujete spojovat masivní dřevo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výhody tesařských vrutů

Zatímco běžné vruty je vhodné vždycky předvrtat, tesařské vruty předvrtávat nemusíte. Použít se totiž dají i bez předvrtání. Vruty mají speciální tvar a frézu na špičce, která se do dřeva „zakousne“ a funguje jako primitivní vrták. I s relativně slabší akuvrtačkou tak dokážete šroubovat poměrně tlusté a dlouhé vruty. Navíc, tesařské vruty mají speciální povrchovou úpravu voskem, což sílu na jejich šroubování dál snižuje. Další vychytávkou je speciální tvar hlavy vrutu – ta obsahuje malé drážky, které hlavu vrtu zapustí do dřeva, aniž by ho naštíply, což je častý nešvar obyčejných vrutů.

Vrut má speciální špičku, díky které nemusíte spojovaný díl předvrtávat
Vrut má speciální špičku, díky které nemusíte spojovaný díl předvrtávat (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Pevné i ohebné

Protože se vruty často používají pro montování silně namáhaných konstrukcí, mají zvýšenou odolnost proti ohybu, krutu i tahu. Vyzkoušet si to můžete jednoduše – dejte obyčejný vrut do svěráku a zkuste ho ohnout kleštěmi. Pravděpodobně už po prvním ohybu se ulomí. Naproti tomu tesařský vrut stejné tloušťky se jen tak nezlomí – ohýbá se jako hřebík. Abyste ho ulomili, musíte se opravdu hodně snažit. To je velká výhoda, protože dřevo je porézní materiál – neustále pracuje a vruty musí být opravdu kvalitní, aby tlak a ohyby dřeva vydržely.

Extrémní tloušťky a délky

Na rozdíl od obyčejných vrutů si můžete tesařské vruty pořídit v opravdu extrémních rozměrech. Tloušťky vrutů jsou běžně v rozmezí od 8 do 16 mm. Délky vrutů pak začínají na pár centimetrech a končí klidně až na 450 mm. Takto silné vruty se používají hlavně při spojování trámových konstrukcí, kde nahrazují klasické hřebíkové spoje. Na rozdíl od hřebíků se s vruty pracuje rychleji a práce zároveň není tak fyzicky namáhavá.

Na trámy i na palubky

Jak už bylo uvedeno, tesařské vruty se hojně uplatňují v trámových konstrukcích. Použít je můžete na montáž krovů, šroubování KVH hranolů v dřevostavbách nebo spojování trámků při stavbě přístřešku nebo pergoly. Kvalitní tesařské vruty se skvěle hodí i pro montáž desek nebo palubek ve venkovním prostředí. Běžným pozinkovaným vrutům stačí ke zreznutí několik let, zvlášť, jsou-li vystaveny přímo dešti. Tesařské vruty se navíc vyrábějí i v nerez provedení.

Tesařské vruty se šroubují torxem
Tesařské vruty se šroubují torxem (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Jak se šrouby pracovat

Pro běžné průměry šroubů -  do 6 mm tloušťky, stačí obyčejná aku vrtačka. Silné tesařské vruty už potřebují akuvrtačky s krouticím momentem alespoň 90 Nm. Většina tesařských vrutů má drážku pro torx, takže na to myslete a opatřete si před prací kvalitní šroubovací bit. Jinak se s vruty pracuje stejně jako s klasickými šrouby do dřeva.

Na silnější vruty budete potřebovat silnější akuvrtačku
Na silnější vruty budete potřebovat silnější akuvrtačku (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

O tom, že je není třeba předvrtávat, už byla řeč. Pokud se vám silný šroub nepodaří zašroubovat poprvé celý, postup opakujte. Při šroubování se vyhněte místu ve dřevě, kde jsou velké suky – takto srostlé dřevo vrut neprošroubuje.

Zdroj informaci: autor článku

Publikováno: 11. 2. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč