reklama

Pořídit si krbová kamna je pro spoustu lidí momentálně nutností

Pořízení krbových kamen je terapie přímo finanční, nehledě na to, že koukání se do ohně uklidňuje lidskou psýchu. Protože ekonomická situace mnoha rodin se odvíjí především od otázek šetření, je dobré se podívat i na šetření při ohřevu našich obydlí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pořiďte si do bytu krbová kamna a ušetříte tisíce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Pořízení krbových kamen

Pořízení krbových kamen je v současnosti spíše nutnost než módní trend. Ačkoliv se krby a krbová kamna donedávna ještě vyskytovala tak maximálně na našich chatách a chalupách, kde člověk za večerů mohl poslouchat luznému praskání ohně, upíjet svařené víno a nahřívat si u krbu nohy tak dlouho, dokud mu nechytly ponožky. Nyní se krby a krbová kamna stěhují do novostaveb i starých domů, nalezneme je v činžovních domech i v bytovkách. Jen do paneláků zatím neprorazily, protože prorazit skrz panel otvor pro kouřovod je práce hodná Herkula. 

Proč kanadská kamna?

Kanadská krbová kamna se vyznačují nadčasovým moderním designem, robustním provedením, mají skryté panty dvířek a objemný popelník. Dvojí spalování a dvojitý plášť dodává kamnům výhodu v opravdu dobrém využití topiva a zároveň pocit bezpečnosti. Samozřejmostí je doživotní záruka na konstrukci kamen. Dlouhá doba pomalého hoření (až 8 hodin) vám dovolí se vzdálit i na delší dobu z domu bez nutnosti neustálého přikládání, malé množství popela naopak nenutí majitele krbových kamen stále a stále vynášet popel. Výhodou je také malé množství emisí a vysoká účinnost.

Kanadská krbová kamna jsou speciální ve dvojím spálení topiva
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kanadská krbová kamna jsou speciální ve dvojím spálení topiva

Výhody krbových kamen

Krbová kamna mají úžasný výkon a mohou vyprodukovat teplo až do 200 m². Jsou velmi úsporná, zejména pokud jsou vybavena moderními technologiemi. V případě kanadských krbových kamen ale žádné další technologie nepotřebujeme, tato kamna jsou unikátní sama o sobě. Krbová kamna také  nevyžadují téměř žádnou údržbu a jsou odolná vůči i dlouhodobému používání. Jsou velmi estetická a příjemná a mohou být zařazena do každého interiéru. Mohou být vybavena technologií spalování dřeva, což pomáhá udržovat nízkou úroveň emisí. A v neposlední řadě jsou ekologičtější než jiné druhy krbů, protože vyprodukované plyny jsou menší než při palivu na bázi uhlí.

Kanadská krbová kamna svým designem doplní jakýkoli obytný prostor a nabídnou jedinečný zážitek při sledování ohně skrz prosklená dvířka. Díky vysoké účinnosti ušetříte náklady na vytápění a díky dlouhé době hoření  ušetříte čas s přikládáním. 
Krbová kamna a krby stále platí za nejlevnější zdroje tepla
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krbová kamna a krby stále platí za nejlevnější zdroje tepla

V závislosti na zvoleném typu kamen mohou být krbová kamna doplněna o vodní systém (potom mluvíme o krbových kamnech s výměníkem), který umožňuje rozvod teplé vody do tepelné soustavy po domě nebo provozu. 

Podle možností se při nákupu rozhodujeme pro typ s otevřenou nebo zavřenou čelní stranou. Otevřená krbová kamna jsou nejčastěji používána při umístění ve středu místnosti, protože dodávají interiéru nezaměnitelnou atmosféru s otevřeným ohněm.

Kanadská kamna nejen, že zajišťují maximální úsporu při topení, ale mají i přidanou hodnotu v další úspoře řeziva při topení. Jak to funguje? Běžná kamna mají spalovací komoru, kde se spaluje dřevo, brikety nebo jiné topivo. U kanadských krbových kamen funguje spalování na tom principu, že jakmile dojde k dosažení určité teploty (to je cca 300 °C ve spalovací komoře), dojde k přisávání venkovního vzduchu a okysličení plynu, tedy k sekundárnímu vyhoření. Tím dosahují kanadská krbová kamna účinnosti až 80 %.

V náplni kompletace je i sestavení kouřovodu a uvedení do provozu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V náplni kompletace je i sestavení kouřovodu a uvedení do provozu

A tento proces probíhá bez jakýchkoliv přidaných technologií, pouze na jednoduchém principu (řezivo-ruka-oheň). 

Srovnáme-li výhřevnost a úsporu finanční u krbových kamen a kamen na jiná topiva (plyn, elektřina), právě kamna na jiná topiva se v dnešní době jeví jako ekonomicky nevýhodná. V budoucnu, pokud dojde k opětovnému snížení a následné regulaci energií, budou tato kamna opět použitelná bez výrazných finančních ztrát. Oproti tomu krbová kamna na dřevo a příbuzná topiva jsou natolik úsporná, že návratnost investice do tohoto systému je již za 12 měsíců.

Renomovaná firma vám kamna doveze a zkompletuje
Renomovaná firma vám kamna doveze a zkompletuje (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
A provede také první zahoření
A provede také první zahoření (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Instalace odborná

Firmy, které se specializují na výrobu krbů a krbových kamen doporučují využít v rámci ceny i odbornou instalaci krbových kamen na místě vašeho bydliště. Společnost, která kamna přiveze, zrealizuje a provede zahoření, pak platí za profesionální firmu se službami zákazníkovi. 

V rámci instalace pak odborný pracovník provede u "obsluhy" kamen potřebné zaškolení o jejich provozu, zejména z hlediska bezpečnosti při provozu krbových kamen. 

Krbová kamna potřebují ke kvalitnímu hoření vzduch, dokonce až 10 m³/ hod. Pro provozovatele to však neznamená neustálé větrání v místnosti, kde se kamna nalézají, ale právě správnou obsluhu kamen a znalost přívodu vzduchu do nich. 

Pokud uvažujete nad pořízením krbových kamen, ale bydlíte v domě, kde není vnitřní komínový rozvod (a nebydlíte v 10. patře), můžete si velmi jednoduše z venkovní části domu přistavět komínovou komoru s nerezovým provedením kouřovodu. To, co vypadá jako složitá záležitost má velmi příjemné ekonomické pozadí. 

Další informace získáte na: Dragon JH s.r.o. (krbova-kamna.cz).

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Moderní bydlení, Dragon, drevostavitel.cz

Publikováno: 5. 2. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová