reklama

Vyrobte si rohovou poličku z odpadků, které by jinak skončily ve spalovně

Rohová polička, na kterou nepotřebujete ani dřevo, ani kov a dokonce ani plasty? Z čeho ji tedy budeme stavět? Ze vzduchu to nebude. Seznámíme vás totiž s materiálem, který je tak trochu směsicí všeho výše jmenovaného. Pokud se zajímáte o ekologii a ekologické zpracování odpadků, jste tu správně.

Vestavěný regál z desky PackWall Design nebo rohová police? Ale klidně (Zdroj: packwall.cz)

Rohová polička z odpadků

Jistě se doma běžně setkáváte s obaly, ve kterých se uchovávají nejrůznější nápoje - tzv. nápojovými kartony. Nápojový karton je obecně obal vyrobený z kompozitních materiálů (dva a více materiálů s rozdílnými vlastnostmi, které sloučené dávají novému materiálu vlastnosti unikátní). Jak se ale s nápojovými kartony slučuje návod na výrobu rohové poličky, notabene z odpadků?

Tajemství je ve zvoleném materiálu. Kdopak z vás již slyšel o materiálu, který se označuje jako PackWall? Všichni víme, že kartony slouží skvěle k balení potravin, jejich recyklace však není snadná. Nápojové kartony (Tetrapak) se dají odevzdávat do sběrných kontejnerů oranžové barvy (není-li ve vaší lokalitě stanoveno jinak). Tyto nápojové kartony jsou zejména: krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.

Designově opravdu originální, to jsou desky PackWall Design
Designově opravdu originální, to jsou desky PackWall Design (Zdroj: packwall.cz)
Nejen nábytek, ale i stavební materiál
Nejen nábytek, ale i stavební materiál (Zdroj: packwall.cz)

A od toho se odvíjí i recyklace těchto nápojových kartonů. Nápojové kartony totiž obsahují několika vrstev. Vnitřní vrstva chrání kvalitu produktu obsaženého uvnitř a je většinou zhotovena z polyethylenu + je zde vrstva hliníkové fólie. Vnější vrstva je tvořena celulózou a papírem. Všechny tyto suroviny jsou dále zpracovatelné a jako materiál pro další výrobu velmi cenné.

Cenné vlastnosti nápojových obalů tak lze využít například ve stavebnictví. Na metodu zpracování právě kartonových obalů přišla skupina studentů společně s několika propagátory ekologického zpracování odpadů. 

Předměty denní potřeby za pár korun
Předměty denní potřeby za pár korun (Zdroj: packwall.cz)
  • Na začátku jsou použité nápojové obaly, které by jinak skončily pravděpodobně ve spalovacích pecích.
  • Obaly se rozemelou a za tepla se z nich lisují desky různých rozměrů.
  • Základním produktem je deska, kterou lze nejrůznějším způsobem povrchově upravit a využít.

Kromě stavebnictví je možné tento výsledný vzniklý materiál, nazývaný PackWall, používat také v nábytkářském průmyslu. Lze z něj lisovat desky (základní deska PackWall Basic a deska PackWall Design). Tyto desky jsou pak upotřebitelné třeba pro:

  • obkladové panely
  • atypické designové panely (ve variantě DESIGN)
  • kostry měkkého nábytku
  • výplně tabulí
Základní deska PackWall připomíná OSB desky nebo dřevotřísku
Základní deska PackWall připomíná OSB desky nebo dřevotřísku (Zdroj: packwall.cz)

Desky pak je možno dále povrchově opracovávat. Je snadné je řezat ruční i kotoučovou pilou. Vrtání do nich je velmi snadné. Pro šroubování jsou desky dostatečně měkké a pevné zároveň. Mezi další povrchové úpravy pak patří laminace, polep, hliníkový povrch, nejrůznější nátěry a podobně. Do desek je také možné nastřelovat hřebíky nebo svorky.

Drobné předměty i nábytek, pro PackWall není nic nemožné
Drobné předměty i nábytek, pro PackWall není nic nemožné (Zdroj: packwall.cz)

Výroba poličky z PackWallu

PackWall je možné velmi lehce řezat, to už víme. Nepotřebujeme ani žádný speciální přístroj, vystačíme si se stolní nebo okružní pilou. Použijeme tedy jednu z nich a nařežeme si následující díly:

  • dva stejné rovnoramenné trojúhelníky
  • několik policových desek, velikostně odstupňovaných podle velikosti trojúhelníku
PackWall můžete řezat sami
PackWall můžete řezat sami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vtip je v tom, že oba trojúhelníky budeme k sobě přikládat a spojovat v zrcadlovém formátu, a navíc pod úhlem 90 °. Police mezi nimi tedy budou tak velké, aby nepřesahovaly okraje obou trojúhelníků.

Než díly spojíme, sestavíme polici nanečisto
Než díly spojíme, sestavíme polici nanečisto (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Polici si sestavíme nejprve "nanečisto". Pro její pevné sešroubování budeme používat konfrimáty - konfirmát je nejvíce používaný šroub pro spojování při výrobě nábytku zejména z aglomerovaných materiálů, jako je surová dřevotříska, laminovaná dřevotříska a OSB desky. 

Na spojení dílů použijeme konfirmáty
Na spojení dílů použijeme konfirmáty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Otvory pro konfirmáty se předvrtají třeba aku vrtačkou, do měkkého materiálu PackWall se vrtá velmi snadno.

Polici předvrtáme
Polici předvrtáme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Následně se police s regály spojí dohromady. Protože je možné materiál PackWall povrchově upravovat, naneseme na polici krásnou tyrkysově modrou barvu, která polici rozzáří a dodá jí na eleganci.

Materiál můžeme podle libosti natírat
Materiál můžeme podle libosti natírat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Použijeme univerzální barvu, ale kromě toho můžeme poličku třeba polepit tapetou, obložit keramickými obklady nebo použít třeba technologii metalurgie. Materiál PackWall snese téměř všechno. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; Flexibau, s.r.o.; trideniodpadu.cz; strefa.cz

Publikováno: 31. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Flexibau, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová