reklama

Pořádný chlap potřebuje pořádné křeslo. Třeba ve stylu vikingů

Když byl Viking ještě king, měl také svoje křeslo. A ne ledajaké. Pro pořádného chlapa je potřeba vyrobit pořádné křeslo - pevné, bytelné a drsné. A přesně pro takové chlapy tu máme dnešní návod, jak si takové křeslo vlastnoručně vyrobit a potvrdit starou pravdu, že co Čech, to kutil.

Vikingské křeslo pro pořádné chlapy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vikingské křeslo

Na terasu nebo k ohništi si většinou nosíme skládací křesílka nebo dokonce špalky, které se bez užitku válely u kůlny. Správný muž má mít ale nejen svůj nůž, ale i svou židli... nebo ještě lépe pořádné křeslo. A co třeba přímo vikingské křeslo?

Základem bude dobré měření
Základem bude dobré měření (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dříve, než se do práce pustíme, je potřeba si na fošně vyměřit polovinu, protože křeslo budeme sestavovat pouze ze dvou do sebe zaklesnutých fošen.

Okružní pilou fošnu rozřízneme na dvě části
Okružní pilou fošnu rozřízneme na dvě části (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyznačenou polovinu označíme kouskem hranolku, který zajistíme svěrkami. Podél hranolku se potom lépe povede okružní pila. Protože je fošna poměrně silná a dlouhá, kvůli manipulaci s ní použijeme právě okružní pilu.

Oblouk naznačíme díky řeznému kotouči
Oblouk naznačíme díky řeznému kotouči (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ptáte se, na co potřebujeme ozubený kotouč? Díky němu získáme jednoduchou šablonu, díky níž vytvoříme zaoblené rohy. Kotouč položíme na roj fošny a obkreslíme.

Nakreslené obloukové okraje zařízneme přímočarou pilou
Nakreslené obloukové okraje zařízneme přímočarou pilou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na zaříznutí rohu dokulata nám poslouží přímočará pila. Její snadné ovládání nám umožní řezat do oblouků, do zatáčky nebo dokonce vyřezávat nejrůznější ornamenty.

Hrany obrousíme dokulata
Hrany obrousíme dokulata (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zaříznuté rohy bude potřeba ohladit. Použijeme úhlovou brusku s brusným kotoučem a lehkým pohybem zahlazujeme rohy dokulata.

Z druhého dílu vyřízneme tvar lopaty nebo lízátka
Z druhého dílu vyřízneme tvar lopaty nebo lízátka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Z druhé desky uřízneme po stranách stejné kusy, takže fošna bude připomínat velkou lopatu. Tento tvar je důležitý pro konečnou kompletaci vikingského křesla.

Začátek pro vložení přímočaré pily navrtáme
Začátek pro vložení přímočaré pily navrtáme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do první desky bude potřeba vyříznout obdélníkový otvor. Přesné místo si vyměříme a navrtáme vrtačkou otvor. Sem potom usadíme přímočarou pilu a můžeme otvor vyříznout.

Přímočarou pilou vyřízneme vnitřní otvor
Přímočarou pilou vyřízneme vnitřní otvor (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nyní můžeme přímočarou pilou vyříznout obdélníkový otvor. Zde je velmi důležité vyměřit nejen správnou vzdálenost od obou okrajů, ale také velikost samotného otvoru. Nesmí být ani příliš velký a ani menší.

Aku pásovou bruskou otvor zabrousíme
Aku pásovou bruskou otvor zabrousíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyříznutý otvor obrousíme. Můžeme to udělat ručně nebo použít aku pásovou brusku, která za nás udělá všechnu práci. Pásová bruska je subtilní, takže se pohodlně vejde i do takového otvoru.

Do zad křesla naznačíme ornamenty
Do zad křesla naznačíme ornamenty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Aby naše křeslo bylo opravdu cool, zakreslíme si na budoucí záda křesla ornamenty. Díky přímočaré pile to zvládneme jako nic.

Na zestaření dřeva použijeme hrnkový kartáč
Na zestaření dřeva použijeme hrnkový kartáč (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Hrnkový kartáč se používá k odstraňování barvy, rzi, otřepů, zbytků po sváření, ale také k zestaření dřeva. Přebroušením povrchu fošny získáme vzhled starého a hodně opotřebovaného dřeva, které bylo dlouho vystaveno působením povětrnostních vlivů.

Oba díly sesadíme do sebe
Oba díly sesadíme do sebe (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

A je tu kompletace. Širokou fošnu s ornamenty použijeme jako záda křesla a Druhý díl, který vypadá jako lopata, zasuneme do připraveného otvoru.

Hotové křeslo můžeme natřít nebo opálit
Hotové křeslo můžeme natřít nebo opálit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Konečně zkompletované křeslo pro pořádné chlapy pak můžeme ještě povrchově ošetřit - namořit, natřít nebo dokonce opálit ohněm a dát mu skutečně drsné vzezření.

Staření dřeva

Staré dřevěné věci mají přirozený vzhled, na kterém zapracoval zub času, a jsou tedy lehce odřené a otlučené. Ale i zcela nové věci je možné zestařit tak, že jsou k nerozeznání od nábytku po prababičce. Správně provedená práce může zmást dokonce i profesionální odborníky a obyčejný člověk bude přesvědčen, že se dívá na originál.

Drásání dřeva lze provádět v podstatě u jakékoliv dřeviny. Drásání neboli kartáčování dřeva je unikátní povrchovou úpravou, která má za cíl zajistit, že konkrétní věc bude vypadat starší, než ve skutečnosti je. Drásáním získá typickou patinu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; stavimbydlim.cz

Vnitřní strany obrousíme
Vnitřní strany obrousíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Publikováno: 27. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová