reklama

Variabilita doma vyrobeného traktoru vám vyrazí dech

Doma vyrobený traktor je absolutní špička mezi výtvory lidí, kteří si říkají domácí kutilové. Každý z těchto jedinců disponuje jistou dávkou šikovnosti. Výroba něčeho tak úchvatného, jako je traktor, je přímo nevídaná. Pomocník, který pomáhá nejen při převozu těžkých balíků sena, ale dokáže i posekat louku či navíc schnoucí seno obrátit, aby se nezapařilo, je naprostý unikát.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Doma vyrobený traktor je absolutní špička mezi domácími výtvory (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Šikovnost některých domácích kutilů nás nepřestává udivovat. Podomácku vyrobený traktůrek zastane v domácnosti mladého hospodáře všelijakou práci. Jeho variabilita je až nevídaná. Také jeho rodokmen je zajímavý. Do hospodářství se dostal jako mrzáček na dosloužení výměnou za obyčejný štěpkovač. Motor, hydraulika i konstrukce již měly na mále. Kutil v něm však viděl jistý potenciál. Základ měl a postupem času tento vehikl opravil a dal mu nejen zcela nový základ, ale i kabát.

Základem traktoru je dieselový motor s nepřímým vstřikováním
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Základem traktoru je dieselový motor s nepřímým vstřikováním

Základem traktoru je motor s nepřímým vstřikováním. V tomto případě se jedná o dieselový dvouválcový motor se zdvihovým objemem válců 400 cm³ o výkonu 10 koní. Z motoru se přenáší síla do převodovky, přes mezipřevod pokračuje do diferenciálu a zadní nápravy. Převodovka i zadní náprava byly původně součástí auta Škoda 1203. V traktůrku je kompletně předělaná celá hydraulika. Palivová nádrž pochází ze staré elektrocentrály.

Přestavbou spatřil světlo světa multifunkční pomocník
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Přestavbou spatřil světlo světa multifunkční pomocník

Traktůrek byl původně sestrojen a zprovozněn pro převážení těžkých balíků sena do výběhu. V současné době však zastane mnohem více práce, než si umíme představit. Dokáže nasekat trávu, nahrabat i obracet seno, slisovat je a jako bonus takto zpracované seno odveze hospodář z pole domů. Tato inovace vyžadovala jistou úpravu hydrauliky u traktoru. Nyní už pouze stačí za traktor připevnit příslušný nástavec a traktůrek je přizpůsoben pro daný úkon.

V případě sekání trávy je příslušným nástavcem kosa, která je poháněna samozřejmě hydraulickým motorem.  Ve chvíli, když chce hospodář dovést balík sena do výběhu, připevní za traktor doma vyrobenou konstrukci s 3 dlouhými vidlemi. Těmi napíchne balík sena a bezpečně jej doveze na určené místo.

Stačí za traktor připevnit příslušný nástavec
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Stačí za traktor připevnit příslušný nástavec

Konstrukce obsahuje čepy, které se vsunou do děr za traktůrkem a zajistí vačkou. Další vychytávkou mladého sedláka je obraceč na seno. Jedná se opět o domácí výrobu. Konstrukce se samozřejmě připevňuje za traktor. S její pomocí je možné posekanou trávu obrátit a načechrat. Seno pak nemá šanci se zapařit. Takto upravené seno se následně může nahrabat do řádků. V poslední fázi, když je seno usušené, přijde na řadu slisování sena do hranatých balíků.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 26. 1. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová