reklama

Recyklujte starý papír a vyrobte si brikety na topení

Už si nelamte hlavu, čím budete letos topit. Vezměte starý papír, dřevěné piliny, vodu a vyrobte si vlastní brikety zcela zadarmo. Podívejte se, jak na to.

Topení vás už nezaskočí, vyrobíte si totiž vlastní brikety z pilin a papíru (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Brikety na topení si můžete vyrobit i sami doma. Navíc zrecyklujete hromadící se starý papír, který zužitkujete po druhé. Ušetříte tak peníze za materiál na topení i životní prostředí, Celý postup je velmi snadný a rychlý. Dopředu si připravte jenom stavební mixér, případně si vyrobte nástavec na vrtačku s hlavicí vhodnou pro sekání a tvořítko na brikety. To vyrobíte z dvou plastových nebo ocelových trubek, které musejí do sebe velikostně zapadnout.

Připravte si:

  • starý papír (noviny, časopisy, výkresy, skartované dokumenty apod.)
  • dřevěné piliny (z vlastních zásob nebo seženete u truhláře)
  • větší kbelík na výrobu směsi
  • připravený lis z dvou trubek
  • kbelík nebo lavor pro výrobu briket
  • čistou studenou vodu
Připravte si papír, piliny, kbelík a vodu
Připravte si papír, piliny, kbelík a vodu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak vyrobit tvořítko na brikety

Sežeňte si dvě plastové trubky, které do sebe dobře zapadnou. Jedna bude sloužit jako základ pro tvarování briket a pomocí druhé budete ze směsi vymačkávat přebytečnou vodu. Jedna trubka tedy musí pohodlně zapadnout do té druhé. 

U větší trubky vyvrtejte do spodní části otvory pro odtok vody a druhou na jednom konci uzavřete. Nalepte nebo navařte na ni kruhový kus plastové destičky tak, aby bylo stále možné vložit tuto trubku do druhé a použít jako lisovátko. Trubky můžou být i ocelové. 

Do širší trubky navrtejte v jedné polovině otvory pro odtok vody
Do širší trubky navrtejte v jedné polovině otvory pro odtok vody (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak udělat směs na brikety

Papír ve vodě rozsekejte a promíchejte
Papír ve vodě rozsekejte a promíchejte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do kbelíku nasypejte papír natrhaný na menší kousky nebo skartovaný a zalije ho vodou zhruba jednou tolik. Vše promixujte nástavcem s řezacími noži. Použít můžete i míchadlo barev a malty.

Přisypte piliny a pořád směs míchejte
Přisypte piliny a pořád směs míchejte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Postupně sypte do směsi dřevěné piliny a dále mixujte. Piliny přidávejte do té doby, dokud nebude směs dostatečně hustá, podobně jako hutné těsto. Pokud to přeženete, přilijte trochu vody.

Nalijte směs do vyrobeného lisu
Nalijte směs do vyrobeného lisu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Směs odměrkou nalijte do tvarovátka z plastové trubky. Tvarovátko vložte do lavoru nebo jiného kbelíku otvory směrem dolů a naplňte ho připravenou směsí.

Vymáčkněte přebytečnou vodu
Vymáčkněte přebytečnou vodu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pomocí druhé uzavřené plastové trubky vymáčkněte ze směsi přebytečnou vodu. Celý proces je velmi rychlý a snadný a po chvíli cviku vám budou brikety samy odpadávat od ruky.

Brikety nechte dobře proschnout, aby nechytily plíseň
Brikety nechte dobře proschnout, aby nechytily plíseň (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vytvarované brikety nechte volně uschnout na teplém, suchém a dobře větraném místě. Důležité je, aby se při schnutí nerozpadaly a nevytvořily plíseň. Plíseň rozhodně není bezpečná pro naše zdraví.

Kde sehnat piliny

Pokud nemáte dílnu a neválí se vám po domě zbytečné piliny, obraťte se na jakoukoliv pilu nebo truhláře, ideálně v okolí. Nicméně v dnešní době by neměl být problém domluvit se s někým z větší dálky, buď vám piliny pošle dopravcem, nebo si uděláte výlet. Ve větším množství najednou se vám to určitě vyplatí. Vlastní brikety vám nakonec ušetří nejen čas, ale i nemalé peníze. 

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 21. 1. 2023, Autor: Silva Pokorná (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Silva Pokorná