Už si nelamte hlavu, čím budete letos topit. Vezměte starý papír, dřevěné piliny, vodu a vyrobte si vlastní brikety zcela zadarmo. Podívejte se, jak na to.

Brikety na topení si můžete vyrobit i sami doma. Navíc zrecyklujete hromadící se starý papír, který zužitkujete po druhé. Ušetříte tak peníze za materiál na topení i životní prostředí, Celý postup je velmi snadný a rychlý. Dopředu si připravte jenom stavební mixér, případně si vyrobte nástavec na vrtačku s hlavicí vhodnou pro sekání a tvořítko na brikety. To vyrobíte z dvou plastových nebo ocelových trubek, které musejí do sebe velikostně zapadnout.
Připravte si:
- starý papír (noviny, časopisy, výkresy, skartované dokumenty apod.)
- dřevěné piliny (z vlastních zásob nebo seženete u truhláře)
- větší kbelík na výrobu směsi
- připravený lis z dvou trubek
- kbelík nebo lavor pro výrobu briket
- čistou studenou vodu

Jak vyrobit tvořítko na brikety
Sežeňte si dvě plastové trubky, které do sebe dobře zapadnou. Jedna bude sloužit jako základ pro tvarování briket a pomocí druhé budete ze směsi vymačkávat přebytečnou vodu. Jedna trubka tedy musí pohodlně zapadnout do té druhé.
U větší trubky vyvrtejte do spodní části otvory pro odtok vody a druhou na jednom konci uzavřete. Nalepte nebo navařte na ni kruhový kus plastové destičky tak, aby bylo stále možné vložit tuto trubku do druhé a použít jako lisovátko. Trubky můžou být i ocelové.

Jak udělat směs na brikety

Do kbelíku nasypejte papír natrhaný na menší kousky nebo skartovaný a zalije ho vodou zhruba jednou tolik. Vše promixujte nástavcem s řezacími noži. Použít můžete i míchadlo barev a malty.

Postupně sypte do směsi dřevěné piliny a dále mixujte. Piliny přidávejte do té doby, dokud nebude směs dostatečně hustá, podobně jako hutné těsto. Pokud to přeženete, přilijte trochu vody.

Směs odměrkou nalijte do tvarovátka z plastové trubky. Tvarovátko vložte do lavoru nebo jiného kbelíku otvory směrem dolů a naplňte ho připravenou směsí.

Pomocí druhé uzavřené plastové trubky vymáčkněte ze směsi přebytečnou vodu. Celý proces je velmi rychlý a snadný a po chvíli cviku vám budou brikety samy odpadávat od ruky.

Vytvarované brikety nechte volně uschnout na teplém, suchém a dobře větraném místě. Důležité je, aby se při schnutí nerozpadaly a nevytvořily plíseň. Plíseň rozhodně není bezpečná pro naše zdraví.
Kde sehnat piliny
Pokud nemáte dílnu a neválí se vám po domě zbytečné piliny, obraťte se na jakoukoliv pilu nebo truhláře, ideálně v okolí. Nicméně v dnešní době by neměl být problém domluvit se s někým z větší dálky, buď vám piliny pošle dopravcem, nebo si uděláte výlet. Ve větším množství najednou se vám to určitě vyplatí. Vlastní brikety vám nakonec ušetří nejen čas, ale i nemalé peníze.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 21. 1. 2023, Autor: Silva Pokorná (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto)
, Profil autora: Silva Pokorná