reklama

Proměna dětského pokoje na studentský pomocí wall slats

Už jste někdy slyšeli o dekoraci wall slats? Pokud ne, seznamte se s touto jedinečnou a originální dekorací, kterou si můžete nejen zakoupit jako hotový výrobek ve specializovaných obchodech, ale stejně tak si jej můžete vyrobit doma a ušetřit značnou částku peněz. A nebojte se, že nebudete umět s wall slats pracovat. Hlavní totiž je vybrat si to správné lepidlo.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dětský pokoj a wall slats (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak lepit systém wall slats?

Máte doma předpubertální dítko, které už nechce na stěnách barevnou malbu nebo dětské motivy na tapetě? Proměňte jeho dětský pokoj na studentský nebo teenagerský a vyzkoušejte si, jak se pracuje se systémem wall slats.

Systém wall slats jsou v podstatě dřevěné lamely, které se lepí na stěny obytných místností, ale stejně dobře se budou vyjímat i na nábytku nebo v exteriéru. Lamely je možné zakoupit již hotové a nařezané na míru, ale stejně tak dobře si je můžeme doma vytvořit sami. Stačí nám k tomu dřevěné ohoblované latě a vhodné lepidlo.

Wall slats se instalují tak, že se např. na stěnu nalepí první lamela a mezi ní a druhou lamelou se vytvoří mezera. Ideální je, pokud lamely i mezery mají odlišnou barvu, aby dobře vynikla právě struktura wall slats. Tímto způsobem, tedy střídáním lamel a mezer, pak vznikne zajímavá dekorace.

Systém wall slats preferuje střídání lamel a mezer
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Systém wall slats preferuje střídání lamel a mezer

Lepidlo je nejdůležitější

Aby lamely na stěnách nebo nábytku dobře držely, je potřeba vybrat vhodné lepidlo. Můžeme využít celou řadu kontaktních nebo montážních lepidel. Podstatou věci je, aby lamela dokonale přilnula k podkladu a držela na ní. 

Na lamelu naneseme vrstvu lepidla
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na lamelu naneseme vrstvu lepidla

Co takové lepidlo musí umět?

  • musí udržet dostatečnou zátěž na upevňovací bod
  • nesmí dojít k zmenšování objemu
  • musí být odolné vůči počasí, vodě a vlhkosti
  • musí být šetrné vůči podkladu a lepenému materiálu
Montážní lepidla udrží téměř všechny materiály
i (Zdroj: Ceys)
Montážní lepidla udrží téměř všechny materiály
Montážní lepidlo LEPÍ VŠE ODSTRANITELNĚ je ideální k připevnění doplňků, příslušenství a dekoračních prvků, protože lepí pevně a vytváří odolné a trvalé spoje, a zároveň je lze kdykoli snadno a čistě odstranit bez zanechání stop.

Postup a aplikace

Začněte tím, že důkladně očistíte a odmastíte všechny lepené plochy. Poté po obvodu jedné z lepených ploch můžete aplikovat lepidlo. Plochy, natřené lepidlem, k sobě spojte, přitiskněte a znovu odlepte.

Po uplynutí 12 až 15 minut (ale maximálně 15 minut) plochy znovu slepte a na několik vteřin přitlačte. Při lepení těžkých předmětů a vertikální aplikaci je potřeba zajistit spoj fyzicky (např. pomocí pásky nebo svěrek), dokud lepidlo zcela neuschne.

Tento typ lepidla se nedoporučuje používat pro vertikální lepení s malou kontaktní plochou, protože by lepidlo nedrželo a předmět by se nepřilepil.

Na výběr máme lepidla v kartuši nebo v tubě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na výběr máme lepidla v kartuši nebo v tubě

K usnadnění následného odlepení nechte mezi lepenou plochou a předmětem prostor, do kterého bude možné vložit špachtli. Maximální pevnosti je dosaženo po uplynutí 24 hodin od aplikace a 72 hodin v případě spojů na neporézních podkladech v případě silných vrstev nebo v oblastech s omezenou možností větrání. Produkt nezatěžujte, dokud neuplyne uvedená doba.

Pokud budete potřebovat v budoucnu lepené předměty od sebe oddělit, aplikujte body o průměru 1,5 až 2 cm. Tyto body rozmístěte rovnoměrně tak, aby byly 1 cm od obvodu předmětu. Doporučuje se minimální vzdálenost mezi body 10 cm.

Důležité je lepidlo správně nanést
i (Zdroj: Ceys)
Důležité je lepidlo správně nanést

Jestliže chcete lepený spoj oddělit, potom:

  1. Vložte špachtli mezi předmět a plochu.
  2. Páčením se snažte oba předměty od sebe oddělit.
  3. Z odlepených ploch lze malé body lepidla jednoduše strhnout. Vzhledem k povaze materiálu může dojít k poškození při odstraňování lepidla u nabarvených ploch nebo u materiálů, jako jsou porézní povrchy, karton, tapety nebo sádrové omítky.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; AC MARCA Czech Republic s.r.o.

Publikováno: 18. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., AC MARCA Czech Republic s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.