reklama

Staré retro hračky jako předloha pro výrobu dřevěných aut

Sbírání hraček je určitý druh vášně. Předměty určené převážně k hraní nejsou doménou pouze malých dětí. Stále častěji se setkáváme s jedinci, kteří tyto předměty sbírají a hledají pro ně ta nevhodnější místa pro jejich vystavení. Již zmíněnou vášeň lze posunout ještě o příčku výš. Hračky se mohou nejen sbírat, ale dle sebraných exponátů je možné vyrábět ze dřeva jejich napodobeniny. Hrát si pak s nimi mohou nejen děti, ale i dospělí.

Sbírání hraček je vášeň na celý život (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Hračky provází lidstvo od nepaměti. Již v dávných dobách si malé děti hrávaly s nejrůznějšími předměty, které jim přinášely radost a potěšení. Avšak nejen děti jsou milovníky hraček. Žijí mezi námi jedinci, kteří svůj život zasvětili jejich sbírání. Kousek od Brna však bydlí muž, který svou lásku posunul ještě o level výš. Hračky totiž nejen sbírá, ale také vyrábí. Předlohu v podobě vystavených exponátů přenáší věrně do dřevěné podoby. Přináší tak každodenní malé radosti všem svým blízkým.

Nejrůznější hračky, jež tento sběratel shromažďuje zhruba od svých 15 let, najdeme prakticky po celém jeho domě. Své první exponáty nalezl na půdě. Začal je shromažďovat a postupem času se dopracoval k neutuchající vášni a hračky začal hledat i nakupovat na burzách. Jedinečná sbírka se stala muži osudnou.

V současné době jsou nashromážděné hračky obrovskou inspirací. Staré plastové retro exponáty představují předlohu, podle níž sběratel začal vyrábět vlastní, zcela nové dřevěné hračky.  Nejraději vyrábí pohyblivé hračky, jako jsou např. auta či traktory.

Nashromážděné hračky jsou obrovskou inspirací k výrobě nových dřevěných hraček
Nashromážděné hračky jsou obrovskou inspirací k výrobě nových dřevěných hraček (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Ve sbírce nalezneme opravdu nejrůznější druhy hraček. Jedinečnost a originalita spočívá ve variabilitě, kterou zde můžeme vidět na vlastní oči. Vedle zvířecího koutku odpočívají třeba panenky.

Ve chvíli, kdy začal tento pán vyrábět dřevěné pokojíčky, zjistil, že jim něco podstatného chybí. Doplněk, který oživil prázdnotu vyrobených nábytkových sestav, byly panenky. Také věkově rozpětí nasbíraných kousků je unikátní. Mezi nejstarší exponáty se řadí dřevěný pokojíček a lokomotiva, která přišla na svět již kolem roku 1900.

Mezi nejstarší exponáty patří lokomotiva, která přišla na svět již kolem roku 1900
Mezi nejstarší exponáty patří lokomotiva, která přišla na svět již kolem roku 1900 (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Sběratel svou vášní rozdává radost lidem ve svém okolí. Šťastnými dělá nejen lidi, jež jeho sbírku vidí, ale i ty, které obdaruje svou vlastnoručně vyrobenou dřevěnou hračkou. Člověk by se měl radovat z maličkostí. Hračky od sběratele a výrobce v jedné osobě již udělaly radost veliké spoustě lidí, kteří se velice rádi do tohoto rodinného muzea vrací, aby znovu spatřili nevídanou krásu nashromážděného dědictví.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 20. 1. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Beata Boháčová