reklama

Jak uklízely naše prababičky a jak dnes uklízíme my?

Úklid našich prababiček by se dal shrnout v kostce do rejžáku, kbelíku s vodou, hadru a koštěte. A tím dokázaly udržet svou domácnost čistou a voňavou. My máme moderní pomocníky, kteří nám také pomáhají udržet naši domácnost čistou a voňavou. Pojďme se podívat, jak moc se změnil úklid napříč staletími.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Naši předkové to s úklidem domácnosti neměli vůbec lehké? A jak jsme na tom my? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Úklid napříč stoletím

Zhruba v 18. století byla velká většina obyvatel naší země poddaná své vrchnosti a pracovala pro ni na polích. O chod domácnosti a její úklid se staraly jen ženy a větší děti. Ve městech měly bohatší měšťanky k ruce celé houfy služek, které za ně dělaly těžkou práci spojenou s úklidem domácnosti. Jejich jediným pomocníkem při úklidu bylo důkladné březové koště, hadry na podlahu a mytí, džber s vodou a pořádný tvrdý rejžák na dřevěnou podlahu. Movitější měšťanky si pořizovaly péřová oprašovátka z ptačího peří, kterými ometaly své nashromážděné dekorace.

Zvyk drhnout týden co týden podlahu vkleče rejžákem se přenesl i do 19. a počátku 20. století. Neskutečná dřina doplněná nedostatkem čisticích prostředků, které představovalo pouze jádrové mýdlo a různé bylinné odvary nebo ocet. Dlužno dodat, že naši předkové měli na úklid domácností sice prachbídné prostředky, ale zato měli dost času. 

Umíte si představit, že byste podlahu drhli na kolenou rejžákem a hadrem jako naše prababičky?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Umíte si představit, že byste podlahu drhli na kolenou rejžákem a hadrem jako naše prababičky?

Moderní doba je hektická a plná spěchu. Neustále se honíme za úspěchem a dokonalostí. A dokonalé chceme mít i naše domácnosti. Jenže, k tomu nám chybí zase ten čas. Naštěstí už nemusíme trávit hodiny na kolenou drhnutím zašlapaných dlaždic na podlaze. Máme skvělé čisticí prostředky, které si poradí s mastnotou, špínou i opravdu odolnými skvrnami. A máme také nejrůznější pomocníky, mechanické, a dokonce i robotické, které nás vlastně zase až tak moc nepotřebují, zatímco my je ano.

Mop a robotický mop

Mimochodem víte, jak starý je vynález mopu na vytírání? 

  • Thomas W. Steward vymyslel tzv. palubní mop z příze, který se stal nezbytnou součástí mnoha domácností díky mechanickému ždímání. 
  • Peter a Thomas Vosbikianovi vyvinuli houbový mop s pákovým systémem ždímání. Tento automatický mop eliminoval potřebu ohýbání se a ždímání mopu ručně.
  • Joy Mangano, svobodná matka tří dětí, předvedla v roce 1990 prototyp "zázračného" mopu, dnes běžného úklidového prostředku, s třásněmi, při jehož ždímání zůstanou ruce suché. Za dvacet minut se jich prodalo 18 tisíc a za deset let už jí mopy vydělávaly deset milionů dolarů ročně. 
Vytírací mop je oproti klasickému hadru na koštěti hotový zázrak
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vytírací mop je oproti klasickému hadru na koštěti hotový zázrak

Klasický mop je úklidovým nástrojem, který má v mnoha domácnostech své stabilní místo. Ale co jej  zkusit nahradit mopem robotickým, který nepotřebuje ždímat. 

Robotický mop s WiFi aplikací nabízí unikátní spojení robotického vysavače a robotického mopu v jednom. Tento revoluční pomocník na úklid vám nabízí vysávání, suché mopování, automatické dávkování vody a mokré vytírání. Suchý mop stírá jemný prach, dvě speciální trysky dávkují vodu na uklízenou podlahu, přičemž množství vody je kontrolováno systémem

HOBOT LEGEE 7 robotický mop s vysáváním precizně a komplexně uklidí a vytře hladké podlahy v jednom kroku. Pro přesnou a rychlou orientaci v prostoru využívá laserovou navigaci. Pomocí aplikace můžete sledovat úklid v reálném čase, uložit až 5 map do paměti, vytvářet virtuální bariéry a zakázané oblasti. Můžete nastavit rozvržení pokojů a vybrat si jeden ze 7 režimů úklidů. Dokonalý úklid zajistí dva speciální kmitající mopy, 4 trysky s přesnějším rozstřikem a inteligentní kontrolou dávkování vody. Aplikace je multijazyčná včetně češtiny. 
Robotický "hadr na podlahu" Hobot LEGEE 7 vytře podle nastaveného plánu chytře
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Robotický "hadr na podlahu" Hobot LEGEE 7 vytře podle nastaveného plánu chytře

Výhodou robotického mopu je výkonné přední sání vysavače, kterým vysaje veškeré větší nečistoty, vlasy a zvířecí chlupy. Speciální hlavní kartáč se zadním nasáváním precizně vysaje nečistoty z hladkých podlah i koberců. Chytrý zvedací mop se může dokonce zvednout až 6 mm nad podlahu. 

Při úklidu hladkých podlah přitlačuje mop k podlaze silou 600 g, aby podlahy precizně nejen vysál, ale také vytřel speciálním hadříkem z jemného mikrovlákna.

Objem nádobky na vodu je 340 ml
Objem nádobky na vodu je 340 ml (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Dokonalý úklid zajistí dva speciální kmitající mopy
Dokonalý úklid zajistí dva speciální kmitající mopy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Robotický čistič oken

Vzpomínáte si na to, jak jste do úmoru "šudlali" okna starými novinami a kdejakým speciálním hadříkem, který nabízela reklama? Pudinkový prášek, octová voda, jedlá soda, nejrůznější aerosoly a čisticí prostředky a stejně se vždy objevila minimálně jedna šmouha, která vám zkazila dobrý dojem z čistých oken.

Ruční mytí oken je náročně na čas, ale i namáhavé
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ruční mytí oken je náročně na čas, ale i namáhavé

Nejrůznější pomůcky jako houbičky na sklo, gumové stěrky, magnetické čističe ale nepředčí robotický čistič oken, který poskytuje automatické rozprašování vody nebo mycího prostředku na povrch oken. Robotický čistič vytváří hustou mlhu, podobnou lidskému výdechu vzduchu, která rozpustí prach a jemná utěrka z mikrovlákna dokonale vyčistí skla oken.

Čistič oken HOBOT 2S je možné ovládat chytrým mobilním telefonem nebo dálkovým ovládáním
Čistič oken HOBOT 2S je možné ovládat chytrým mobilním telefonem nebo dálkovým ovládáním (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Dva zásobníky na mycí prostředek zajistí dokonalý lesk oken
Dva zásobníky na mycí prostředek zajistí dokonalý lesk oken (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
HOBOT 2S je moderní robotický čistič oken s duálním automatickým rozprašovačem vody. Dva zásobníky s ultrasonickou tryskou vytváří jemnou mlhu, kterou dávkují na čištěné sklo pro snadné odstranění nečistot a prachu. Senzory přesně detekují okraje a hrany a umožňují robotovi snadný a bezpečný pohyb po jakémkoli skleněném svislém povrchu. HOBOT 2S mluví česky a v aplikaci můžete nahradit výchozí hlasové povely a instrukce hlasem podle vašeho výběru. Čistič oken HOBOT 2S je možné ovládat chytrým mobilním telefonem nebo dálkovým ovládáním.

Většina žen chodí do práce, kde mnohdy zastávají i těžkou a mnohahodinovou práci a u toho ještě zvládají starost o domácnost a děti. Proto je jasné, že hledají metody, jak si úklid usnadnit a urychlit, avšak ne na úkor kvality. Zastaralé mechanické čistění povrchů, jako je podlaha nebo okna musí proto nezbytně nahradit skutečně výkonné pomůcky, které mohou pracovat i v době, kdy je naše obydlí prázdné. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Útulný domov; BLAKAR trading s.r.o.; cz.cncycleaning2.com

Publikováno: 17. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Martina Pilzová