reklama

Revizní dvířka vás ochrání před bouráním zdí. Jak a proč je nainstalovat?

Proč instalovat revizní dvířka? Tak především proto, abychom kvůli každé poruše nebo dokonce havárii nemuseli vybourat půlku koupelny. Revizní dvířka lze totiž použít jako otevírací kryt různých stavebních otvorů, prostupů a šachet, a schovat za ně elektroinstalační matriál, rozvody vody i odpady.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Instalace revizních dvířek je docela jednoduchá (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Revizní dvířka

Revizní dvířka jsou takovými tajnými dveřmi do světa různých stavebních otvorů, prostupů a šachet. Pohodlně za nimi schováme rozvody elektrické, vodovodní i odpadní. Dále se používají pro plynoměry, vodoměry a hlavní uzávěry. Instalujeme je na místa, kde jsou hlavní uzávěry nebo důležité prostupy. Bez těchto dvířek bychom museli pokaždé, když dojde k poruše na některé z energií nebo vodovodním rozvodu, potřebnou část stěny ubourat a poté znovu vystavět.

Typy revizních dvířek:

  • podomítková
  • pod obklady
  • voděodolná
  • požární
  • komínová
  • speciální
Revizní dvířka použijeme podle toho, do jakého materiálu je budeme instalovat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Revizní dvířka použijeme podle toho, do jakého materiálu je budeme instalovat

Dokonalá funkčnost revizních dvířek je zajištěna speciální konstrukcí dvojitého pantu. Pant dvířka nejdříve vysune a poté teprve otevře. Tím je zajištěn optimální vzhled dvířek a naprosto bezpečná manipulace s nimi. 

Revizní dvířka pod obklady, tzv. neviditelná najdou uplatnění při výstavbě nových bytových jednotek a rekonstrukcích nejen v koupelnách, na WC a v bytových jádrech. Je možné je nainstalovat nejen do zdiva, ale i do sádrokartonu. Spáru mezi obklady dvířek a stěnou je třeba vyplnit plastovou lištou.

Voděodolná dvířka mají konstrukci tvořenou rámem z pozinkovaného plechu, křídlo je zhotoveno z nenasákavé konstrukční desky s absorpcí vody < 5 %. Tento typ desek je určen do vlhkého prostředí, např. koupelen nebo wellness. 

Revizní dvířka s požární odolností se využívají u staveb, kde je požadavek na oddělení požárních úseků. 

Revizní dvířka budou velmi potřebná při poruchách a opravách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Revizní dvířka budou velmi potřebná při poruchách a opravách

Instalace dvířek do sádrokartonu

Při výběru revizních dvířek musíme vědět dvě věci - jak velká dvířka budeme potřebovat a do jakého materiálu je budeme instalovat. Protože jsme se rozhodli pro sádrokarton, máme v mnoha směrech výrazně ulehčenou práci.

Vybraná dvířka mají rozměr 20-31 cm. Pro ně bude ale potřeba vyříznout do sádrokartonové desky otvor o 5 cm menší. Vůbec také nezáleží na tom, zda se trefíme do pravého úhlu či nikoliv. 

Revizní dvířka mají magnetický kryt revizního otvoru do zdiva. Jednoduchou montáž revizních dvířek bez rámečků na stěny a stropy zvládne opravdu každý. Instalace trvá v řádu několika minut. Na krytu revizního otvoru je vždy nalepena ochranná fólie proti poškrábání. Po odstranění fólie je možné kryt tapetovat či přetřít jakoukoli interiérovou nebo fasádní barvou.

Nejprve si otvor přeměříme a zakreslíme.

V sádrokartonu vyměříme otvor
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V sádrokartonu vyměříme otvor

V jednom rohu navrtáme menší otvor, do kterého se vejde plátek přímočaré pily.

Otvor vyřízneme přímočarou pilou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Otvor vyřízneme přímočarou pilou

Pilou prořízneme tři strany otvoru skrz. Poslední stranu pouze nařízneme odlamovacím nožem a otvor odhalíme.

Poslední řez provedeme odlamovacím nožem
Poslední řez provedeme odlamovacím nožem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Naříznutý otvor vylomíme
Naříznutý otvor vylomíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Další operace bude upevnění magnetických plíšků, které jsou přiloženy k balení revizních dvířek. Plíšky nasadíme na vnější okraj výřezu v sádrokartonu, zahneme podle šířky sádrokartonu a oba konce ještě trochu zmáčkneme, aby plíšky dobře držely ve výřezu. 

Magnetické plíšky jsou součástí balení dvířek
Magnetické plíšky jsou součástí balení dvířek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plíšky upevníme okolo otvoru
Plíšky upevníme okolo otvoru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na každý plíšek upevníme magnet. A potom už jen vezmeme dvířka a nasadíme je na magnety. Z dvířek potom odstraníme krycí fólii, a pokud by se nám nelíbil jejich vzhled, můžeme je přetřít nebo otapetovat.

Dvířka do zdiva

Montáž je v podstatě stejná jako u dvířek do sádrokartonu nebo do dřevotřískových desek. Otvor ale musíme buď předem do stěny vytvořit při vyzdívání, nebo jej následně vybourat. Druhou změnou je usazení plíšků na dvířka. Plíšky ve zdivu nebudou pochopitelně držet samovolně jako v případě usazení do sádrokartonu. Bude je potřeba buď přilepit montážním lepidlem, nebo je upevnit na hmoždinky.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; reviznidvirka; LEVIOR s.r.o.

Publikováno: 12. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová