reklama

Přes sezónu dobře posloužilo. Teď je čas na jeho údržbu

Údržba nářadí, které používáte v dílně či na zahradě, dokáže podstatně prodloužit jeho životnost. Ideálním obdobím na seřízení strojů a ošetření pomůcek je zima, kdy se venku moc nepracuje. Jinou péči si zasluhují motorové stroje, trošku odlišnou elektrické nářadí nebo například maticové klíče. V následujícím textu si povíme něco o tom, jak o vybavení pečovat.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Údržba nářadí dokáže prodloužit jeho životnost (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Pily, sekačky, křovinořezy

Nejprve si vezměte do parády všechny motorové stroje, jakou jsou řetězové pily, sekačky nebo křovinořezy. Všechny stroje se spalovacím motorem mají vzduchové filtry – ty vyčistěte jako první. Filtry stačí propláchnout v mýdlové vodě a nechat dobře proschnout. Zaměřte se také na zapalovací svíčky – ocelovým kartáčem očistěte jejich kontakty a zkontrolujte, zda hází jiskru. Samozřejmostí je očištění všech strojů od špíny a mastnoty. Na rozpouštění mastných fleků se dobře hodí technický benzin, na odmaštění pak obyčejný průmyslový líh.

Nože řádně nabrousit

Když už budete pracovat se sekačkou nebo motorovkou, můžete rovnou nabrousit ostří sekačky i řetěz pily. V případě benzinové sekačky se nože nejsnáze brousí na kvalitní ruční kotoučové brusce. Použít můžete i brusku pásovou, pokud umožňuje stacionární upnutí. Nemáte-li s broušením řetězu do pily zkušenosti, možná se vyplatí nechat ho nabrousit v servise. Ostření řetězu chce totiž cvik i příslušné vybavené – pilník patřičného průměru nebo elektrickou brusku. Totéž se týká ostření pilových kotoučů

Čistý pilový kotouč znamená lepší řez
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Čistý pilový kotouč znamená lepší řez

Nezapomeňte na uhlíky

U elektrického nářadí začněte s jeho očistou. Kartáčem nebo tlakovým vzduchem profoukněte hlavně větrací otvory, které odvádí z motorového prostředí horko. Často bývají zanesené hlavně úhlové brusky a brusky na dřevo. Pohyblivé části je dobré promazat vazelínou – týká se to hlavně strojů, jako jsou kmitací nebo přímočaré pily. Mazivo potřebují také vrtačky a příklepová kladiva.

I šroubovák potřebuje péči

Stejně jako elektrické, tak i ruční nářadí potřebuje údržbu. Například u šroubováků zkontrolujte ostrost jejich hrotů – pokud jsou sražené, můžete je napravit pilníkem. Kombinované kleště řádně namažte v místě jejich kloubového propojení – hodí se k tomu řídké mazací oleje a tuky. Přes zimu možná konečně budete mít čas dát do pořádku vrtáky. V jejich případě se zaměřte hlavně na čistotu ostří. Vrtáky je také vhodné nakonzervovat speciálním konzervačním olejem.

Myslete hlavně na bezpečnost

Při údržbě nářadí nepodceňujete bezpečnostní opatření. Během údržby benzinových strojů musí být bezpodmínečně vyndaná zapalovací svíčka. U elektrického nářadí je zase nezbytné pracovat se strojem, který není pod napětím – nestačí ho jen vypnout, ale také vytáhnout ze zásuvky. Velmi nebezpečná může být práce se stlačeným vzduchem, proto vždy noste ochranné brýle.

Stroje očistěte od pilin a prachu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Stroje očistěte od pilin a prachu

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 12. 1. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč