reklama

Drobné praskliny ve zdi opravíte svépomocí

Drobné praskliny ve zdi zvládnete opravit snadno. Postačí vám k tomu kartušový tmel. Vlásečnicové trhlinky se objevují hlavně ve starších domech, kde se často kombinovaly různé druhy materiálů – nepálené cihly, tvárnice a beton. Praskliny se nejvíc objevují během zimy, kdy se projevují různé teplotní rozpínavosti materiálů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Praskliny ve zdi nejrychleji opravíte akrylovým tmelem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Základem je tmel

Pro tmelení prasklin budete potřebovat tmel, nejlépe ten, který se prodává v kartuši. Většinou se jedná o akrylové tmely v mnoha různých provedeních. Jejich velkou výhodou je, že jsou elastické, k omítce dobře přilnou a dají se přetírat. Na hladké omítky se bude hodin nejlépe klasické akrylový tmel, tam, kde je na stěně štuk se strukturou, můžete použít akrylátový tmel strukturovaný.

Tmel můžete do spáry zatlačit špachtlí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tmel můžete do spáry zatlačit špachtlí

Práce je jednoduchá

Po výběru vhodného tmelu můžete začít se samotným tmelením. V prvé řadě je důležité tmelenou spáru vyčistit – třeba obyčejným vysavačem. Pak stačí nasadit kartuši do pistole, seříznout špičku a začít tmelit. Snažte se, aby tmel vnikal do praskliny. Jakmile máte celou spáru zaplněnou tmelem, navlhčeným prstem spáru přejeďte a přebytečný tmel odstraňte.

Můžete natírat

Pokud má stěna jinou než bílou barvu, bude nutné tmelené místo přetřít. Nemusíte se bát – akrylový tmel se přetírá velmi dobře. Je ovšem potřeba, aby byl dokonale zaschlý – doba schnutí se pohybuje kolem jedné hodiny.

Akrylový tmel se snadno přetírá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Akrylový tmel se snadno přetírá

Na bílé stěně nemusíte bílý akrylový tmel přetírat, po jeho zaschnutí totiž nebude tmelené místo téměř vůbec patrné.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 9. 1. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.