reklama

Zarámujte starý šuplík, vytvoříte užitečnou poličku na knihy

Pořídit si knihovnu, pokud máte jen pár knih, je trochu kontraprodkutivní. Začněte raději menší policí. Nelíbí se vám žádná v obchodě? Nevěšte hlavu, porozhlédněte se po půdě nebo kůlně a díky upcyklaci si jistě zvládnete z jednoho starého šuplíku a nepoužívaného obrazového rámu vytvořit krásnou a opravdu originální polici.

Upcyklace starého šuplíku na poličku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Polička na knihy ze starého šuplíku a rámu od starého obrazu

Police jsou součástí vybavení asi každé domácnosti. Jsou praktické, protože se na ně dá položit spousta předmětů - od knih před dekorace a suvenýry až po trofeje nebo drobné oblečení a obuv. Police mohou být na stěnách nahoře, dole i uprostřed.

Ne vždy ale naleznete takové, které by vám vyhovovaly velikostí, tvarem nebo barvou. V takové situaci se ale můžete spolehnout na vlastní fantazii a um a vyrobit si polici takovou, která bude přesně odpovídat vašim představám. Zkuste se pustit do výroby v duchu upcyklace.

Nechce se vám znovu do obchodu a nakupovat materiál? Nemusíte. Jistě doma, v garáži nebo na půdě naleznete pár věcí, které dlouho leží ladem a nemají žádné užitečné použití. A my vám nabídneme šikovný nápad, jak si vyrobit originální polici z jednoho starého šuplíku a obrazového rámu.

Starý šuplík může dostat druhou šanci a stát se policí
Starý šuplík může dostat druhou šanci a stát se policí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budete potřebovat:

  • šuplík 
  • obrazový rám
  • vruty
  • L profily
  • háček
  • vrtačku
Připravíme si všechno potřebné
Připravíme si všechno potřebné (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Protože se bude rám a šuplík spojovat, potřebujete, aby rám měl stejné rozměry jako šuplík.

Postup:

Dříve, než se pustíte do samotné tvorby, bude potřeba rám i šuplík dobře očistit. Rám je dobré otřít vlhkým hadříkem a lihovým čističem nebo odstraňovačem mastnoty. Šuplík pak nejlépe obruste od nánosů staré barvy. 

Nejprve všechno pořádně očistíme od prachu
Nejprve všechno pořádně očistíme od prachu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Další povrchová úprava je pouze na vás. Můžete zachovat původní kresbu dřeva, ale také použít bezbarvý lak, mořidlo či barevný nátěr.

Máte-li rádi přírodní odstíny, vsaďte na povrchovou úpravu pomocí oleje nebo vosku. Přírodní vosky, obdobně jako rostlinné oleje, se opět dostávají do popředí zájmu lidí, kteří využívají jejich unikátních vlastností k ochraně a údržbě dřeva.

Voskový nátěr si můžete připravit i doma. Nastrouhaný včelí vosk se rozpustí v terpentýnu zahřátém ve vodní lázni a nanese se štětcem na nábytek. Po zaschnutí se povrch nábytku vyleští měkkým kartáčem nebo flanelem. Nátěr voskem je choulostivý a dotyky rukou na něm zanechávají otisky, takže se musí často otírat a přelešťovat. Pro získání odolnějšího a trvanlivějšího nátěru se proto může přidávat fermež, damarová či kopálová pryskyřice nebo roztok šelaku.

Nikdy neuděláte chybu, pokud sáhnete po pravém žlutém nebo běleném včelím vosku, vosku karnaubském nebo kandelilovém.

  • Karnaubský vosk patří mezi nejtvrdší z dostupných přírodních vosků. Je složen z mnoha přírodních sloučenin, především z esterů vyšších mastných kyselin, pryskyřic a jednosytných alkoholů. Vosk se získává z listů brazilských palem copernicia cerifera. Tento vosk je lesklý a příjemně voní.
  • Kandelilový vosk je získáván především z listů mladých keřů Europhorbia cerifera. Má žlutohnědou barvu, je tvrdý a křehký. Po roztavení má tento přírodní vosk sladkou aromatickou vůni. Ve vodě je nerozpustný.

Dalším krokem bude spojování. Rám položte na pevnou podložku ozdobnou stranou dolů. Na něj položte šuplík otevřenou stranou.

Šuplík i rám musí být stejně velké
Šuplík i rám musí být stejně velké (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po stranách šuplíku položíte L profily a vruty je upevníte do šuplíku i do rámu. 

Oba předměty spojíme pomocí L profilů
Oba předměty spojíme pomocí L profilů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Takto vytvořenou polici můžete použít k postavení na zem nebo na nábytek, ale také ji lze opatřit zezadu háčky a zavěsit na stěnu. Polici pak můžete využít třeba na knihy nebo dekorace.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; chatar-chalupar.cz; bio-e-shop.cz

Publikováno: 10. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová