reklama

Vytuněné zrcadlo v dřevěném rámu

Jistě každý z nás má doma zrcadlo. A máte ho také v dřevěném rámu? Že ne? Tak to pro vás máme skvělou zprávu, protože dřevo v interiéru je opět v módě a takové vytuněné zrcadlo v dřevěném rámu bude to pravé ořechové.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Proměňte obyčejné zrcadlo na krásný doplněk v dřevěném rámu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zrcadlo v dřevěném rámu jako dekorativní doplněk

Zrcadlo je nezbytným doplňkem našich domovů. Najdeme je v koupelnách i předsíních a bez letmého pohledu do zrcadla nevyjdeme z domu. Proto bychom jim měli dopřávat péči nejen v podobě čističe skla, ale měli bychom je také "odít" do nějakého hezkého a slušivého kabátku v podobě pěkného rámu. A protože se do interiérů opět vrací dřevo, vyrobíme si na naše zrcadlo rám dřevěný.

Nemusíme hned nakupovat v hobby marketu, dnes se budeme věnovat takové malé upcyklaci. Proto postačí, když se po nějakém kusu dřeva podíváme venku na zahradě. Dřevo může být klidně i hodně omšelé a s pořádnou patinou času.

Ideální bude, pokud najdeme nějaké hodně omšelé dřevo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ideální bude, pokud najdeme nějaké hodně omšelé dřevo

Protože jsme našli velkou a silnou fošnu, která je velmi nerovná, nejprve si ji trochu srovnáme a upravíme. Odřízneme tedy nejprve z fošny potřebný kus. Délka bude tak velká, jak je dlouhá spodní a horní strana zrcadla. 

Odměříme potřebný kus dřeva a odřízneme jej
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odměříme potřebný kus dřeva a odřízneme jej

Ideální je vyříznout potřebný kus ze středu fošny, kde není nerovnost tak patrná jako na obou okrajích, a kde bude dřevo také nejzdravější. Pokud je fošna široká, měříme potřebné míry minimálně na dvou místech, abychom měli jistotu, že bude uříznutý kus skutečně 40 cm dlouhý, a ne na jednom konci 40 cm a na tom druhém 44 cm. K řezání se bude výborně hodit pokosová pila.

Středový kus rozměříme, abychom jej mohli podélně rozříznout
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Středový kus rozměříme, abychom jej mohli podélně rozříznout

Pokosová teleskopická pila s potahem a oboustranným náklonem má dostatečný výkon pro dokončení většiny úkolů řezání. Hlavu lze naklonit doleva i doprava, což umožňuje všechny možné pokosové a úkosové řezy. Šikovná stupnice zajišťuje, že úhel řezu lze nastavit velmi přesně. Díky vestavěnému přesnému laseru a odsávání do dodávaného prachového sáčku je vždy zajištěn dobrý výhled na linii řezu. Rukojeť poskytuje potřebný uživatelský komfort. Díky dvojitému bezpečnostnímu spínači a svorce, která bezpečně fixuje obrobek, je zajištěna bezpečnost uživatele. Pilový kotouč je navíc uzavřen ochranným krytem, což z něj činí velmi bezpečný stroj.

Středový kus fošny bude potřeba rozříznout podélně na dva kusy. A tyto kusy z jedné strany ohoblujeme pomocí buď elektrického hoblíku, nebo hoblíku ručního.  Z druhé strany budeme chtít zachovat co nejvíce výraznou strukturu dřeva, proto použijeme pouze elektrickou brusku s brusným papírem hrubosti 150, a poté ještě 100.

Hranu zbrousíme zcela lehce a jemně hrnkovým kartáčem. Hrnkový drátěný kartáč pro dobré jemné opracování povrchu je vhodný k odstraňování povlaků a rzi, k čištění desek bednění a obkladů. Ideální k použití na povrchu oceli a dále vhodný ke zdrsňování, matování a odstraňování nátěrů.

Pohledovou stranu dřeva obrousíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pohledovou stranu dřeva obrousíme

Velký důraz budeme klást na povrchový nátěr. Použijeme tradiční vosk, který je vyrobený z přírodních materiálů, jako je africký včelí vosk, vosk z karnaubové palmy a čistý terpentýn. Na výběr máme dvě verze - lesklý a matný. Vosk nanášíme pouze na jednu stranu, a sice na stranu zabroušenou. Po použití vosku nikdy neaplikujeme lak nebo olej.

Vosk na dřevo Qualität se používá pro voskování nábytku, dveří, trámů, mramoru a kamenů. Naneseme tenkou vrstvu na plochu pomocí hadříku nebo štětce, necháme 12 hodin schnout, a potom plochu přeleštíme hadříkem. Necháme schnout 12 hodin při pokojové teplotě. Schnutí je silně závislé na množství naneseného vosku, na teplotě, relativní vzdušné vlhkosti a větrání. Vyšší teplota a dobré větrání urychluje schnutí.
Vosk v matném provedení bude tím pravým ořechovým nebo spíše dubovým
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vosk v matném provedení bude tím pravým ořechovým nebo spíše dubovým

U tohoto typu vosku je opravdu nutné, abychom jej jednak dobře zapravili do dřeva (k tomu nám dobře poslouží upravený štětec, který sestříháme na krátké štětinky) a za další bude potřeba dát vsáknutí vosku do dřeva dostatečný čas. Ostatně čím déle necháme vosk vsakovat, tím vyššího lesku při následném rozleštění dosáhneme. Vosk dokonale po zaschnutí rozkartáčujeme.

Vosk naneseme nakrátko upraveným štětcem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vosk naneseme nakrátko upraveným štětcem

Použijeme oboustrannou lepicí pásku, kterou aplikujeme na ohoblovanou stranu obou kusů dřeva. Dáme alespoň dva pásy, abychom měli jistotu, že se dřevo od zrcadla neodlepí.

Na ohoblovanou stranu nalepíme oboustrannou pásku
Na ohoblovanou stranu nalepíme oboustrannou pásku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Oba kusy dřeva nalepíme na očištěné zrcadlo
Oba kusy dřeva nalepíme na očištěné zrcadlo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Před přiložením dřeva s lepicí páskou k zrcadlu je nutné zrcadlovou plochu dokonale odmastit. Teprve potom dřevo přitiskneme. Posledním krokem už bude jen připevnit na zadní stranu zrcadla očko, za které zrcadlo pověsíme na vhodnou stěnu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; ACOLOR s.r.o.;  LASER CUT, s.r.o.

Publikováno: 9. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Vyrobte si stylový rám zrcadla z nevyužité OSB desky!

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vylepšete si designově rám zrcadla. Lída Garcia nám ukáže, jak si z OSB desky vyříznout rám na velké zrcadlo a tento rám ozdobit designově různě velkými kousky latí