reklama

Co jsou dřevní paliva a jak je skladovat?

Skladování dřevních paliv by mělo být ošetřeno tak, abychom uprostřed zimy nezjistili, že všechno dřevo nebo biomasa jsou totálně vlhké, mokré, plesnivé a nepoužitelné. A pokud nemáte ani dobrá kamna na dřevní paliva, raději zase zapněte plynový kotel a doufejte, že se ceny opět nezvednou.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Víte, jak správně skladovat dřevní paliva? (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Skladování dřevních paliv

Topná sezóna se rozjela na plné obrátky a teprve teď některým majitelům kamen došlo, že jejich kotel na dřevo už dávno není to, co býval, a rozhodnou se pro změnu. Pokud tito majitelé nejsou topenáři nebo takového řemeslníka nemají v příbuzenstvu, budou šeredně zklamáni. Na instalaci nových krbových kamen nebo kotle je už pozdě.

Stejně tak je pozdě na uskladňování dřeva a dřevních paliv. Na tyto akce je potřeba myslet v létě. Jednak máte dostatek času na vytvoření vhodného prostoru coby skladu, jednak jsou přes léto ceny paliv na nejnižší hranici.

Jak na dřevo, tak na dřevní paliva typu brikety nebo pelety je potřeba mít připravené skladovací prostory. Dřevo můžete nechat klidně venku na vzduchu, ale rozhodně ne tam, kde vám ho vysypali dřevaři. Také záleží na tom, v jakém formátu si dřevo koupíte. Můžete si ho koupit tzv. nastojato, což znamená, že vám hajný vyčlení stromy, vhodné ke kácení, a vy si tyto stromy sami zpracujete na topivo. Také je možné si koupit dřevo v metrech. To jsou metrová polena, která bude potřeba nařezat na špalky a špalky rozštípat na polínka. Anebo si necháte dřevo dovézt již rozštípané, ale potom počítejte s vyšší cenou.

Dřevo je stále nejlevnější, ale také nejpracnější způsob vytápění
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dřevo je stále nejlevnější, ale také nejpracnější způsob vytápění

Pokud mluvíme o tom, že dřevo může zůstat venku, musíme stejně vytyčit nějaký prostor pro uskladnění. Můžete si dokonce postavit jednoduchý dřevník podle nějakého vychytaného návodu. Rozhodně byste ale měli dřevo uskladnit pod nějakou střechu, kde na něj nebude pršet a dřevo bude mít přirozené prostředí, kde bude moci vysychat. Vysychání dřeva je velmi důležité. Pamatujte si, že mokrým dřevem nezatopíte. 

Topit lze pouze dobře vyschlým dřevem, briketami nebo peletami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Topit lze pouze dobře vyschlým dřevem, briketami nebo peletami

Brikety a pelety

Topení peletami je praktické, ekologické a úsporné na námahu i čas. Automatické kotle na pelety totiž umožňují dosáhnout při vytápění stejného komfortu, který poskytuje vytápění plynem nebo elektřinou. Automaticky si doplňují palivo ze zásobníku do spalovací komory. Řídí se dálkově pomocí termostatu umístěného v interiéru. 

Řídicí jednotka koordinuje provoz kotle dle zadaného programu
Řídicí jednotka koordinuje provoz kotle dle zadaného programu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kotle na biomasu v poslední době prodělaly neuvěřitelný vývoj
Kotle na biomasu v poslední době prodělaly neuvěřitelný vývoj (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Brikety se velmi dobře hodí do otevřených krbů, krbových kamen a kamen s krbovou vložkou. Jsou ideální volbou pro milovníky dřeva. Krásně voní, a navíc svým tvarem připomínají klasické polínko. Kamna i krbovou vložku můžete využít jako lokální topeniště, například pro vytápění obývacího pokoje, nebo jako zdroj tepla pro celý rodinný dům nebo chalupu. Největší účinnost ovšem brikety dosahují v kotlích na dřevoplyn.

Kotle na dřevoplyn

Správné označení je zplynovací kotle. Zplynovací kotle jsou pouze na ruční přikládání paliva. Název zplynovací vyjadřuje způsob hoření dřeva nebo briket, které se nejdřív mění na plyn. 

Kombinované kotle umožňují vytápění více jak jedním druhem paliva
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kombinované kotle umožňují vytápění více jak jedním druhem paliva

Pelety a brikety je potřeba skladovat ve vnitřních prostorách, neboť jsou náchylné na zvlhnutí. Distributor vám může pelety dovézt v plastových pytlích o hmotnosti 15 kg nebo nafoukané do speciálních cisteren, které pelety rozváží přímo ke konečným odběratelům. Z cisterny jsou pak opět foukány do skladovacího prostoru zákazníka. 

Dřevěné pelety jsou ekologické palivo vyráběné z čistého dřeva bez příměsí
Dřevěné pelety jsou ekologické palivo vyráběné z čistého dřeva bez příměsí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pelety můžeme skladovat v pytlích
Pelety můžeme skladovat v pytlích (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Brikety také nesmí přijít do přímého styku s vlhkostí, proto se vždy balí do uzavřených sáčků nebo fólií po 4 až 12 kusech. Tyto balíčky jsou naskládány na paletu o celkové hmotnosti kolem 1 tuny. Zákazník si tak může koupit celou paletu nebo libovolné menší množství balíčků.

Brikety se kupují v lisovaných balících
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brikety se kupují v lisovaných balících

Kromě toho, že se pelety a brikety kupují přímo u výrobce, je možné si menší množství tohoto paliva zakoupit i třeba v hobby marketech. V takových případech ale hledejte na obalu potvrzení o nezávadnosti a kvalitě paliva v podobě certifikátu. Svého přímého dodavatele kvalitních briket si můžete najít přes Národní vyhledávač briket.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; Česká peleta, z.s.p.o.

Publikováno: 29. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Martina Pilzová