reklama

Jak a z čeho postavit klec pro papouška?

Papoušci ve venkovní voliéře jsou krásnou ozdobou naší zahrady. Abychom je ale nemuseli občas nechat hledat odchytovou stanicí, potřebují pevnou a také bezpečnou voliéru, ze které nebudou moci uletět, žádný zloděj se k nim nedostane a voliéra bude designovým prvkem naší zahrady a ne spíchnutá z čehokoliv, co jsme našli v garáži a na zahradě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud vám nevyhovuje klec pro papouška v obchodě postavte si ji sami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Klec nebo voliéra pro papouška

Chovatelé papoušků z prvopočátku řeší dvě důležité věci - jaký druh papoušků budou chovat a jaké jim koupit nebo vyrobit bydlení. Rozumí se, že papouška nebudeme chovat v akváriu nebo jen tak navolno v bytě. Papoušek potřebuje mít své místo, kde bude moci odpočívat a spát, kde se bude cítit bezpečně a kde bude mít vždy dostatek potravy. Bude tedy potřebovat klec.

Taková klec pro papouška musí ovšem splňovat několik náležitostí. Především musí být dostatečně velká, a pokud chováme více jedinců, měli bychom uvažovat spíše nad pořízením interiérové nebo venkovní voliéry.

Klec musí odpovídat potřebám daného druhu papouška
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klec musí odpovídat potřebám daného druhu papouška

Klec i voliéru je možné koupit ve specializovaných obchodech. Pokud se rozhodneme klec či voliéru koupit již hotovou, rozhodně kontrolujeme, zda je klec postavená z nezávadných materiálů, je bezpečná a pevná. I když je papoušek jen pták (a někteří jsou sotva velikosti dlaně), musíme si pamatovat, že jeho zobák má poměrně silný stisk. Při výběru klece je třeba vybrat správnou tloušťku drátů, rozteč mezi dráty a zaměřit se i na kvalitu zpracování a povrchové úpravy.

Klece Aluhobby slouží k chovu drobných zvířat. Část těchto klecí jsou v nabídce i jako stavebnice. K stavbě hotových klecí Aluhobby se používají výhradně hliníkové profily a značková pletiva nejvyšší kvality. Rovněž existují bednové klece, kde jsou používány kvalitní pevné výplně. Velkou výhodou oproti kleci ze dřeva je váha klece, životnost a udržení vysoké úrovně hygienických požadavků.
Při výběru klece pro velké papoušky je třeba klást velký důraz na kvalitu, protože větší druhy papoušků mají silný zobák
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při výběru klece pro velké papoušky je třeba klást velký důraz na kvalitu, protože větší druhy papoušků mají silný zobák

Nejméně vyhovující jsou klece kulaté a klece, které mají dráty svisle, protože se papouškovi po nich špatně šplhá. Nevyhovující jsou také nejrůznější dekorativní vysoustružená bidla, která mají po celé své délce stejný průměr, anebo jsou dokonce plastová. Takové bidýlko papouškovi nepřinese pocit bezpečného posazení a může z něj i spadnout.

Nejméně vyhovující jsou klece kulaté a klece, které mají dráty pouze svisle
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejméně vyhovující jsou klece kulaté a klece, které mají dráty pouze svisle

Pokud začnete shánět klec na velkého papouška Aru, zjistíte, že výběr není příliš velký. Dá se sehnat klec pro papouška velikosti Žaka, pro větší papoušky to už ale někdy může být problém. Pokud jste dostatečně zruční, můžete si pomoci tak, že si klec vyrobíte sami. Při stavbě klece (případně i voliéry) její rozměry přizpůsobíte nejenom chovanému papouškovi, ale i  prostoru, kde bude klec umístěna. 

Pro papouška Aru je potřeba klec o rozměrech alespoň 200×80×150 cm. Kakadu nebo žako zvládnou klece o velikosti 100×60×100 cm. Všem papouškům, chovaných v kleci musíme dopřát ovšem denně volný průlet, jinak budou chřadnout z nedostatku pohybu. Konstrukce klece musí být koncipována tak, aby se dalo zabránit zranění papoušků. Ostré hrany mohou způsobit oděrky až pořezání, velké otvory zase udušení. 

Ve vybavení ptačích klecí jsou rozdíly v závislosti na chovaném druhu opeřence
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ve vybavení ptačích klecí jsou rozdíly v závislosti na chovaném druhu opeřence

Základem pevné klece je silná, tuhá konstrukce z hliníkových profilů. Hliníkové profily je možno běžně upravovat řezáním i vrtáním. 

Stavebnice Aluhobby voliéry, které jsou navrženy tak, aby si každý mohl voliéru postavit sám. Každá stavebnice obsahuje přesně nařezané hliníkové profily a přesný počet spojek k dané voliéře. Součástí stavebnice není pletivo a příslušný úchytový materiál pro daný typ pletiva. Úchytovým materiálem mohou být TEX šrouby nebo nýty. 
Bednová klec se čtyřmi krmítky
Bednová klec se čtyřmi krmítky (Zdroj: AluGro-Pro s.r.o.)
Krmítka je možné vyjmout, vyčistit a naplnit
Krmítka je možné vyjmout, vyčistit a naplnit (Zdroj: AluGro-Pro s.r.o.)

Kromě konstrukce budeme zvláštní zřetel věnovat pletivu. Ideální velikost ok pro menší papoušky je 16×16 mm, síla drátu je 1,2 mm. Větší papoušci typu Ara budou potřebovat drát pletiva silnější, doporučuje se až 6 mm. Toto pletivo se prodává na ptačích burzách, ve specializovaných obchodech, ale i v některých supermarketech a hobby marketech. Rozteč mezi dráty musí být maximálně tak velká, aby mezi dráty nestrčil papoušek hlavu. Praktičtější je pletivo na konstrukci přivařit, než třeba montovat pomocí pozinkovaného drátu, což je složitější a pracnější. Další možností je přichytit pletivo samořeznými šrouby.

Stavebnice klecí Aluhobby jsou navrženy tak, aby si každý mohl klec nebo klece postavit sám. Stavebnice obsahuje přesně nařezané hliníkové profily, přesný počet spojek a krmný pult. Dále stavebnice obsahuje i příslušný počet hliníkových petliček nejen pro krmný pult, ale i dvířka. Součástí stavebnice není pletivo a příslušný úchytový materiál pro typ pletiva.  Úchytovým materiálem můžou být TEX šrouby nebo nýty.
Největší předností klece je nízká váha, pouhých 7 kg
Největší předností klece je nízká váha, pouhých 7 kg (Zdroj: AluGro-Pro s.r.o.)
Přední stěnu lze vyjmout z důvodů snadného čištění či desinfikování klece
Přední stěnu lze vyjmout z důvodů snadného čištění či desinfikování klece (Zdroj: AluGro-Pro s.r.o.)

Bezpečné klece a voliéry musí splňovat:

  • prokazatelný původ klece (např. čínské výrobky nejsou zcela bez závad)
  • zdravotní nezávadnost (ideálně bez jakýchkoliv nátěrů)
  • konstrukce klece musí zabránit zranění papoušků
  • snadnou údržbu
  • ideálně i vyjímatelný rošt
  • klec by měla být opatřena lapačem nečistot

Podstatné je, aby se papoušek v kleci nebo ve voliéře cítil dobře a pobyt zde ho neomezoval v pohybu a nestresoval. Dejte proto stavbě klece péči a spolehněte se na zdravotně nezávadné a bezpečné materiály.

Zdroj informací: AluGro-Pro s.r.o., chovzvirat

Publikováno: 27. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), AluGro-Pro s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Plánujete si pořídit papoušky? Poradíme vám, na co se zaměřit při výběru papouška a jaké zázemí mu zařídit

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na co myslet před pořízením papoušků? Podívejte se na celou reportáž a buďte na chov papoušků připraveni