reklama

Jak získat za hubičku zcela novou židli?

Renovace staré židle by se mohla z prvního pohledu zdát jako zbytečná. Opak je však pravdou. Druhou šanci si zaslouží každý kus nábytku. Obzvlášť jestliže k její opravě využijeme další nepotřebné věci, jako je např. oblečení určené k vyhození. Za minimální náklady tak hravě můžeme získat zcela novou židli. Originální design sedací plochy nadchne nejednoho milovníka podomácku renovovaných kusů nábytku.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pro renovaci staré židle můžeme použít vyřazené oblečení (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Šikovnost a kreativní nápady některých kutilů by mohly být pro jiné lidi vzorem. Renovace staré židle pomocí vyřazeného oblečení je nadmíru unikátní nápad, který může v domácích podmínkách realizovat každý z nás. Sled naprosto jednoduchých úkonů vede k opravě sedací plochy staré židle, které tak můžeme dát druhou šanci. Za přispění již dávno vyřazeného oblečení můžeme hravě a za minimální náklady získat zcela unikátní kus nábytku.

Čeká nás kompletní renovace staré židle, která dostane zcela nový háv. Celá se musí natřít a následně se vyrobí nová sedací plocha ze starého oblečení. Někteří z nás by mohli namítnout, že taková oprava ničemu nepomůže, že se židle stane pouze designovým doplňkem, který neudrží váhu sedící dospělé osoby. Opak je však pravdou. Touto opravou získáme zcela funkční kus nábytku.

Připravíme si vysloužilou židli a oblečení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Připravíme si vysloužilou židli a oblečení

V první řadě musíme židli pečlivě obrousit. Za pomoci smirkového papíru odstraníme veškerý starý nátěr. Následně celou židli zabrousíme úplně dohladka. Připravíme si barvu na dřevo a pustíme se do natírání. Malým štětcem nanášíme barvu a pečlivě roztíráme. Po nanesení prvního nátěru necháme židli pořádně zaschnout. Jakmile ji máme suchou, opatříme ji druhým finálním nátěrem. Opět necháme natřenou židli zaschnout.

Celá židle se musí obrousit a natřít
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Celá židle se musí obrousit a natřít

Vyřazený oděv nastříháme na stejně tlusté proužky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Vyřazený oděv nastříháme na stejně tlusté proužky

Nyní si připravíme jakýkoliv vyřazený oděv, ze kterého si nastříháme proužky. Nastříhanou délku neřešíme. Šířku jednotlivých pruhů však musíme zachovat. Nastříhané proužky nyní musíme pospojovat, abychom z nich mohli udělat klubíčka potřebná pro vyrobení podsedáku. Jednotlivé proužky spojíme speciálním uzlíkem. Okraj proužku přehneme a nůžkami prostřihneme dírku. Stejným způsobem vytvoříme dírku na všech nastříhaných proužkách, a to po jejich obou stranách.

Veškeré nastříhané pruhy látky upleteme a vznikne nám klubíčko z copánků
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Veškeré nastříhané pruhy látky upleteme a vznikne nám klubíčko z copánků

Nastříhané proužky nyní spojíme v dlouhý pruh látky. Vezmeme si dva pruhy látky, jejich nastřižené dírky přiložíme k sobě a druhý konec proužku prostrčíme skrz obě dírky. Pospojované proužky použijeme na pletení copánků. Vezmeme si tři pruhy látky, spojíme uzlem, přichytíme k opěradlu židle a začneme plést obyčejný copánek. Veškeré nastříhané pruhy látky upleteme a vznikne nám klubíčko z copánků.

V zadní části židle přivážeme vyrobené klubíčko k dřevěnému okraji podsedáku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
V zadní části židle přivážeme vyrobené klubíčko k dřevěnému okraji podsedáku

Klubíčkem začneme nyní vyplétat sedací plochu židle. V zadní části židle přivážeme vyrobené klubíčko k dřevěnému okraji podsedáku. Zauzlujeme a začneme vyplétat samotný podsedák. Klubko táhneme zespodu k protější straně dřevěného okraje, obtočíme směrem nahoru okraj podsedáku a utáhneme. Vyplétaná plocha musí být pevná, proto klubíčko táhneme křížem kolem rohu židle. Vždy točíme zespoda nahoru. Jakmile utáhneme roh židle, pokračujeme k protější straně, opět obtočíme roh a pevně utáhneme. Vyplétání sedací plochy vyžaduje velkou míru trpělivosti.

Sedací plochu židle vyplétáme od okrajů směrem ke středu židle
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Sedací plochu židle vyplétáme od okrajů směrem ke středu židle

Naprosto stejným způsobem vyplétáme sedací plochu židle od okrajů směrem ke středu židle. Jakmile nám již zbývá vyplést prostřední část podsedáku zjistíme, že touto dírou bychom již neprotáhli celé velké klubíčko. Musíme tedy tvořit copánek přímo na místě při vyplétání sedací plochy. Vezmeme si konec copánku, na který navážeme další nastříhané proužky látky a upleteme další část copánku. Postupně pleteným copánkem vyplétáme střed renovované židle. Ve chvíli, kdy máme kompletně vypletený podsedák, konec copánku zapleteme s očkem vypleteného podsedáku a pořádně utáhneme.

Tip:

Renovaci staré židle může každý z nás pojmout po svém. Fantazii se meze nekladou. Pokud se nám nelíbí sedací plocha z vyřazeného oblečení, můžeme použít např. různě tlustý provaz. Židle tak okamžitě získá vzhled ve vintage stylu.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 27. 12. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o.; Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová