reklama

Chybí vám dírka na opasku? Tenhle tip se bude po Vánocích hodit

Jestli vám po Vánocích vystřelila váha nahoru a potřebujete vyřešit další dírku do opasku, nezoufejte. Poradíme vám, jaké nářadí k tomu může zručný kutil využít. A tip se bude hodit i těm, kteří naopak hubnou a potřebují přidat otvor v opasku na druhé straně.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Další dírku do opasku snadno vyrobíte děrovacími kleštěmi (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Děrovací kleště jsou speciální nástroj, který se používá pro vytlačování přesných otvorů do papíru, plastu nebo kůže. A právě proto se výborně hodí na děrování kožených i koženkových opasků. Mají zpravidla několik trnů s různými průměry otvorů. Vyberte si ten, který odpovídá průměru ostatních dírek na opasku. Nastavte si odpovídající trn, přiložte opasek do kleští a pevně je sevřete. Trn projede kůží a vyrobí v něm přesný a dokonale symetrický otvor.

Děrovací kleště nabízejí různé průměry otvorů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Děrovací kleště nabízejí různé průměry otvorů

Pokud potřebujete změnit průměr trnu, dá se nastavit otáčecím kolečkem, které má aretovací zarážku. Podobně jako kůži můžete děrovat i papír nebo tenčí umělou hmotu. V případě umělé hmoty je dobré udělat si zkušební otvor na kousek přebytečného plastiku. Některé plasty se totiž děrují špatně a při protlačování trnu děrovacích kleští mohou snadno prasknout.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 25. 12. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč