reklama

Jak vytápět dům krbem nebo krbovými kamny? Máme pro vás pár tipů

Vytápět dům krbem nebo krbovými kamny je v současné době velmi vítaná a úsporná možnost, jak se ohřát a neprotopit poslední korunu. Ačkoliv se ceny energií zastropovaly a mnohým spotřebitelům se znatelně ulevilo, topení dřevem stále zůstává nejlevnější variantou. Jak tedy topit a neprotopit?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chcete vytápět dům krbem nebo krbovými kamny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vytápění krbem nebo krbovými kamny

Máte rádi zvuk praskajících polen v krbu a rádi se díváte do ohně, nasáváte přitom teplo z kamen a užíváte si zimní atmosféru? Současnost vám k tomu poskytla skvělé podmínky. Topit dřevem v kamnech nebo krbech už není jen romantické, ale také nutné především z důvodů finančních. Stále ve vzduchu visí nejistota s energiemi - bude dostatek plynu a budeme mít na zaplacení odebrané elektřiny? Dřevo je jistota. 

Ačkoliv to znamená předzásobit se dostatečně před zimou vyschlým dřevem a přiložit také ruku k dílu, pokud chceme opravdu ušetřit, vynaložená námaha se mnohonásobně vyplatí. Ostatně pohled na vyrovnanou hranici dříví pod okny nebo v dřevníku je svým způsobem také romantika.

Pokud chcete topit dřevem, čeká vás opravdová fuška
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokud chcete topit dřevem, čeká vás opravdová fuška

Dřevo je samozřejmě potřeba nejprve zajistit. Máme dvě možnosti - buď si koupíme dřevo nařezané na metry, nebo dokonce naštípané na polínka. Cena ovšem není také úplně zanedbatelná. Při vlastní nakládce přímo od dřevařů z lesa bude účtována cena za tvrdé dřevo cca 2.500 Kč a za měkké dřevo cca 1.700 Kč, přičemž počítáme cenu za 1 m³. 

Jestliže se vám nechce nebo nemůžete dřevo připravit, je tu skvělá varianta, jak topit ekologicky a úsporně. Dřevní brikety a pelety. Oproti moderním dřevěným palivům však dřevem nebudeme nikdy topit příliš komfortně, protože s takovým typem topení jsou spojeny další i náročné úkony. Jak jsme již avizovali, dřevo se nám samo nenařeže a nenaštípe.

Lze dosáhnout při topení dřevem či peletami stejné teploty jako při topení plynem nebo elektřinou?
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lze dosáhnout při topení dřevem či peletami stejné teploty jako při topení plynem nebo elektřinou?

Co to jsou dřevní brikety a pelety a jaké mají vlastnosti?

Rozdíl mezi dřevními briketami a peletami je ve tvaru, ale i v použití. 

Brikety jsou slisované dřevní zbytky ve tvaru válců či kvádrů, bývají dlouhé až 30 cm. Mají podobné vlastnosti jako pelety (nízký obsah vody a popelovin, vysokou výhřevnost), ale jsou univerzálnější. Můžete s nimi topit ve všech typech kotlů na dřevo, uhlí nebo v krbových kamnech.

Kvalitní brikety dosahují výhřevnosti kolem 18 MJ/kg. To znamená, že jedna větší briketa vydá přibližně 4× více energie než stejně velké poleno. Pro srovnání můžeme říci, že jedna briketa je stejně výhřevná jako cca 3 polínka kvalitního topného dřeva.

Existují různé typy dřevěných briket:

  • RUF - mají tvar cihly, jsou vyráběny z jehličnanů, listnáčů nebo ze směsi obou dřevin
  • válcové brikety - mají delší dobu hoření - rozeznáváme brikety z měkkého dřeva s otvorem uprostřed (vhodné např. pro vytápění víkendových objektů), nebo plné brikety z tvrdého dřeva či kůry (pro standardní vytápění domů či bytů)
  • Pini-Kay (mají hranatý průřez a otvor uprostřed)
  • noční brikety (vynikají vysokou sálavostí a žhnou až 6 hodin)
  • puky (zvláštní typ válcové brikety o průměru 4–5 cm s nižší dobou hoření)
Kvalitní brikety jsou základem pro komfortní topení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kvalitní brikety jsou základem pro komfortní topení
Dřevěné pelety jsou ekologické palivo vyráběné z čistého dřeva bez příměsí, lisované z odpadní suroviny, která vzniká na pilách při zpracování dřeva. Jsou to malé válečky lisované z dřevěné piliny, které umožňují komfortní, automatické vytápění. Umožňují moderní, ekologické vytápění dřevem, které je přitom stejně komfortní jako plyn nebo elektřina.

Brikety jsou považovány za univerzální palivo, které můžete použít v každém zdroji tepla, který je určen pro topení dřevem. Nejlépe se ale osvědčily v kamnech na dřevoplyn. Je možné s nimi přitápět v krbech, nebo je využít jako doplňkový zdroj tepla u centrálního vytápění plynem či elektřinou. 

Pokud se rozhodneme pro vytápění běžného rodinného domu briketami, bude zapotřebí 4 až 6 tun dřevěných briket za rok. 1 až 2 tuny briket za rok vystačí na vytápění chaty nebo občasné přitápění. 

K rychlému vytopení víkendové chaty se hodí brikety z měkkého dřeva s otvorem uprostřed
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K rychlému vytopení víkendové chaty se hodí brikety z měkkého dřeva s otvorem uprostřed

Výhody:

  • jsou výhřevnější než dřevo
  • vydrží hořet déle
  • mají minimum popele
  • šetří skladovací prostor
  • jsou čistým ekologickým topením

Pelety jsou oproti briketám maličké. Jsou tak malé, že je potřeba pro přikládání využít dopravník, který pelety dopraví ze zásobníku do kotle. Peletami je možné vytápět jak rodinné domy, tak velké výrobní haly, restaurace či provozy. Důležitý je především sklad, kde budeme mít pelety v suchu. 

Dřevěné pelety jsou ekologické palivo vyráběné z čistého dřeva bez příměsí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dřevěné pelety jsou ekologické palivo vyráběné z čistého dřeva bez příměsí

Dřevěné pelety jsou dlouhodobě levnější než elektřina, topný olej i plyn. V současnosti, kdy je cena energií kolísavá, ale přesto znatelně vyšší, stouply také ceny pelet. A jakkoliv je nejnižší cena palivového dřeva, přeci jen jsou pelety lepší v dalších parametrech. Jsou výhřevnější a přinášejí komfort v podobě bezpracného přikládání do kotle. Zásobník je vybaven podavačem, který udělá všechnu práci za vás.

Spotřeba pelet za rok je okolo 4-5 tun, pokud do spotřeby nepočítáme ohřev vody. S ohřevem vody spotřeba stoupne ještě minimálně o 1 tunu. Při nákupu pelet ovšem můžeme výrazně ušetřit, pokud budeme prozíraví a pelety nakoupíme v létě, kdy je jejich cena nejnižší.

Jestliže jste dosud i pořízení krbu nebo krbových kamen uvažovali, určitě neuškodí si o tomto zařízení něco zjistit. Samozřejmě nás bude v první řadě zajímat cena, která není zanedbatelná, Ovšem v porovnání s neustálými zálohami za energie a nejistotou možného vysokého nedoplatku je při pořízení kamen na dřevo, pelety nebo brikety pořizovací cena téměř směšná. 

Vyrobené pelety je nutné bezpečně uskladnit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyrobené pelety je nutné bezpečně uskladnit

Druhým faktorem, který by nás měl zajímat, je kvalita. Tu na první pohled většinou nepoznáme, ale směrodatné by měly být reference v nejrůznějších diskuzích nebo výsledky odborného testování. 

Kotel na pelety

Ačkoliv jsou kotle na pelety "čistým" způsobem topení, raději jim vyhradíme zvláštní místnost, která bude navazovat nebo sousedit se skladem na pelety. Kotel na pelety by měl být především výkonný a účinný, měli bychom vědět, jakou má spotřebu, z čeho je vyroben a zda odpovídá ekologickému zákoníku o emisích.

Kamna

V kamnech budeme spalovat dřevo nebo brikety, případně kombinaci obojího. Existují samozřejmě i peletová kamna, která jsou dokonce výhodnější ve smyslu menší náročnosti na prostor i průměr komínu (postačí komín o průměru 10–15 cm, zatímco krbové vložky vyžadují průměr 16 až 20 cm).

Při topení dřevem je potřeba mít zásoby nadělané dopředu a mít je kde skladovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při topení dřevem je potřeba mít zásoby nadělané dopředu a mít je kde skladovat

Před pořízením bychom měli vědět především to, jak výkonná kamna pro náš objekt potřebujeme. 

Pro výpočet výkonnosti krbových kamen si spočítáme objem vytápěného prostoru (vך×d). Na 15 m³ potom potřebujeme průměrně 1 kW. 

Dotace

Pořídit si kamna nebo kotel na pelety, brikety či dřevo je prvoplánově značná investice, která se ale jednak poměrně brzy vrátí v ušetřených platbách za topení plynem či elektřinou, a za další lze na pořízení těchto zařízení získat dotace. Na samotný kotel, ale taky úpravy kotelny, komína nebo dálkové ovládání kotle můžeme získat až 127 500 Kč.

Vše záleží na tom, jaký typ kotle si vybereme a zda budeme splňovat normy na poskytnutí dotací. Neměli bychom váhat také oslovit odborné firmy, které se problematikou kotlů a krbů zabývají, neboť jsou v rámci svého programu schopny tuto dotaci pro nás zajistit. 

Tmavé brikety jsou z tvrdého dřeva, světlé z dřeva měkkého
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tmavé brikety jsou z tvrdého dřeva, světlé z dřeva měkkého

Kotlíkové dotace v letech 2021–2027 (fondy EU)

Kotlíkové dotace budou v unijním rozpočtu pro nízkopříjmové domácnosti a pro seniory, a dále by měla být dotace poskytnuta nejen na výměnu kotle, ale i zateplení domu. O kotlíkovou dotaci se potom žádá na krajském úřadě, a to elektronicky. 

Program Nová zelená úsporám je momentálně zaměřená na výměnu zastaralých kotlů pro právnické osoby a kombinaci zateplení přes Novou zelenou úsporám a výměnu kotle z kotlíkové dotace.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; Česká peleta, z.s.p.o.

Publikováno: 26. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová