reklama

Přerostly vám ceny nového nábytku přes hlavu? Renovujte si váš stávající

Renovace nábytku svépomocí zažívá v posledních letech opravdový boom. Rostoucí náklady na živobytí přiměly mnoho lidí opravit stávající starý nábytek doma vlastními silami. Proč vyhazovat oprýskaný starší stůl, když je funkčně naprosto v pořádku? Stačí ho pouze natřít a dát tak stolu, stolku, židli či křeslu zcela nový punc.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Renovace starého nábytku svépomocí zažívá opravdový boom (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Renovace starého nábytku se vůbec nemusíme bát. V každém z nás se skrývá malý kutil, který minimálně jednou za život zatouží opravit nějaký ten kus nábytku, jež má doma. Starší kousky zděděné po babičce již většinou nevypadají vábně. Menší či větší renovace jim však může navrátit ztracený lesk a dodat zcela nový a unikátní design. Volené motivy renovovaných kusů nábytku záleží pouze na nás. Vše se odvíjí od naší fantazie či potřebné barevné kombinace, která je pro daný pokoj vhodná.

Pustíme se tedy do opravy starého stolu, zvaného pavouk, který byl mnoho let součástí domácnosti o dvě generace starší. Stoleček je v celkem zachovalém stavu. Co se týká funkčnosti, máme vyhráno. Zde je vše v pořádku. Jediný problém se skrývá ve vzhledu, na němž se podepsal zub času.

Pustíme se tedy do opravy starého stolu, zvaného pavouk
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Pustíme se tedy do opravy starého stolu, zvaného pavouk

V první řadě oddělíme nohy od desky stolu. Na nohách se nachází starý nátěr. Nežádoucí vrstvu musíme odstranit. K tomu nám pomůže škrabka. Velice opatrně a pečlivě přejíždíme škrabkou po dřevěných nohách, dokud není veškerá stará barva pryč. V dalším kroku použijeme smirkové papíry různých drsností. Našim cílem je získání jemného a hladkého vzhledu u všech 4 noh. Brousit začínáme s nejhrubším brusným papírem a pokračujeme až po nejjemnější. Ve chvíli, kdy jsou všechny nohy stolu hladké, vrhneme se na finální krok. Tím je ošetření dřevěných noh ochranným olejem. Pomocí obyčejné houbičky naneseme olej na každé místo, abychom docílili ochranného filmu všech 4 noh stolu.

Pomocí obyčejné houbičky naneseme olej na nohy stolu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Pomocí obyčejné houbičky naneseme olej na nohy stolu

Zatím, co budou naolejované nohy schnout, pustíme se do renovace desky stolu. Prvotní plán je natření desky podkladovou bílou barvou a po důkladném zaschnutí přijde další nátěr v podobě šedé barvy. Desku stolu nebudeme před natíráním nijak upravovat. Do plastové nádoby nalijeme bílou barvu na dřevo, vezmeme si malý váleček a pomalými tahy naneseme barvu na dřevěnou desku. Základní nátěr přijde nejen na vrchní stranu desky, ale i spodní stranu a boky. Barvu nanášíme pečlivě tak, aby nikde neprosvítala původní hnědá deska stolu. Po kompletním natření musíme nechat nátěr perfektně zaschnout. Jakmile barva vytvrdne, přijde na desku další a zároveň i konečný šedý nátěr. Pomocí malého válečku opět nanášíme barvu na všechny strany desky. Po kompletním natření necháme opět desku zaschnout. Ve chvíli, kdy máme všechny díly zaschnuté, přijde na řadu kompletace stolu. Výsledek je naprosto úžasný. Zrenovovali jsme stůl, z kterého se stal zcela unikátní kus nábytku, který nám může závidět celý svět.

Vrchní stranu desky stolu musíme natřít podkladovým nátěrem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Vrchní stranu desky stolu musíme natřít podkladovým nátěrem

Tip do dětského pokoje

Stará oprýskaná stolička s odnímatelnou sedací deskou bývala velmi oblíbeným kusem nábytku v dobách našeho dětství. I dnes však může zdobit nejednu domácnost. Nožky se zbrousí, panty opraví a kompletně se natře. Vrchní strana sedací desky je výbornou výzvou pro naše děti. Mohou zde nechat popustit uzdu své bohaté fantazie a vybrat barevnou kombinaci, která bude pro stoličku typická. Spodní strana může posloužit např. jako památka na dobu, kdy byly naše děti ještě malé. Obtisknuté barevné ruce na bílém podkladu jsou skvělou vzpomínkou, ale i nádhernou dekorací.

Spodní strana může posloužit např. jako památka na dobu, kdy byly naše děti ještě malé
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Spodní strana může posloužit např. jako památka na dobu, kdy byly naše děti ještě malé

Renovace starého nábytku opravdu nezná hranic. Snad každý kousek nábytku, pokud není úplně zničený, si zaslouží druhou šanci. V době, kdy přichází do módy retro styl, můžeme na internetu najít úplné skvosty. Většinou je jejich majitelé nechávají pouze za odvoz. Například stará skřínka, úplně na odpis, může udělat radost dětem v podobě šikovné knihovničky. Po sundání dvířek opravíme jednotlivé nesrovnalosti a na vnitřní stranu skřínky můžeme např. nalepit obrázek či tapetu s oblíbeným motivem našich dětí.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 13. 12. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová