Suchá zídka je zajímavý architektonický, a přitom čistě přírodní zahradní prvek, který býval velmi oblíbený v minulém století. Teď se na něj ale poněkud zapomnělo a je to škoda, protože suchá zídka nepotřebuje žádný spojovací materiál, je ekologická a pokud se do její stavby pustíte, zvládnete jí také brzy dokončit.
Suchá zídka
Suché zídky stavěl už člověk prehistorický. Objevil totiž jedinečnou možnost naskládat na sebe libovolné množství kamenů a vznikne útvar, který vytyčí jeho pozemek, ohraničí záhony a ochrání zvířata. A protože o maltu nebo montážní lepidlo byla v pravěku poněkud nouze, musel si pračlověk vystačit s tím, co měl k dispozici. A to byly právě kameny.
Suché zídky pak člověka provázely dávnověkem, středověkem a dochovaly se až do dnešních dnů prakticky v nezměněné formě.
Nejčastěji se se suchými zídkami setkáme v Anglii či Skotsku, kde si tímto způsobem ohraničují pastviny a oddělují se úvozové cesty. Běžně ale mají dnes suché zídky spíše okrasný charakter na zahradách, kde simulují skalky.
Dnes se s nimi setkáváme nejčastěji na vesnicích, na pastvinách, v zahradách a méně často je ale můžeme objevit i ve městech. Suché zídky jsou ozdobou a zároveň velmi užitečnými prvky nejen v přírodních zahradách. Jsou tvořeny stavebním materiálem, nejčastěji kameny, zeminou a výsadbou, obvykle bez použití jiného pojiva. Nejvhodnějším stavebním materiálem je kámen.
Suché zídky nesmějí působit rušivě a tvrdě. Proto se při jejich stavbách dbá na střídání barevných odstínů, kombinují se světlé a tmavé tóny, a také se kombinuje velikost kamenů.
Stavba
Suché zídky jsou stavěny bez malty jen do 100 cm. Šířka základové rýhy má být nejméně 40 cm hluboká. Druhou a další vrstvy kamene při stavbě je třeba položit vždy o 2—3 cm dozadu tak, aby kameny měly spád proti svahu a zídka byla mírně šikmá. Tloušťka suché zídky na vrcholu zdi má činit 25—30 cm. Jako výplň spár je ale možné použít zeminu, do které se vysázejí vhodné rostliny.
Zahradu v mírném svažitém terénu mohou suché zídky rozčlenit na terasy. Při stavbě je ovšem nutné počítat s působením vody a možným sesuvem půdy, proto u každého nerovného terénu berte v úvahu jeho plochu, sklon a složení. Na prudké svahy není suchá zídka vhodná.
Jak začít? Nejprve je potřeba 20–40 cm vysoká vrstva hrubého štěrku, do něhož je nutné umístit drenážní hadici. Ta bude odvádět vodu, která by se jinak mohla pod zídkou městnat a narušila by terén. Ze zhutnělého štěrku se vytvoří tzv. sběrné lože a mezi spodními kameny zdi by měly být vsakovací mezery.
Kameny se následně na sebe skládají tak, že se příčně provazují od největších v dolní části zdi až po nejmenší v koruně a průběžně se prosypávají půdou. Pokud ale máme kameny opravdu navazující, není prosyp půdou nutný. Stejně jako příčné, ani svislé spáry mezi kameny na sebe nesmějí navazovat. Skládání kamenů může mít geometrický řád, potom se kameny "na míru" i přitesávají, ale častější a obvyklejší je způsob ledabylého skládání vhodných kamenů k sobě a na sebe. Takto navrstvená suchá zídka má spíše charakter valu.
Do spodní vrstvy ukládáme kameny velké, vyšší a dlouhé. Až úplně nahoru pak můžeme dát kameny nízké a zcela ploché, pokud možno s co nejrovnějšími hranami, abychom na ně mohli pohodlně usadit třeba truhlíky nebo květináče. V takovém případě zásadně volíme květináče keramické a spíše nízké, široké a těžké, které budou snáze odolávat povětrnostním podmínkám.
Které druhy kamenů jsou nejvhodnější? Ideální je:
- pískovec
- vápenec
- břidlice
- žula
- znělec
Je důležité si ale suché zídky neplést s gabiony. Gabiony jsou svázány kovovou konstrukcí, do které je možné kameny nejen skládat, ale i jednodušeji nasypat. To u suchých zídek nelze.
Pokud doplníme kamennou zídku kamenným schodištěm ze stejného materiálu a kamennou dlažbou, vytvoříme jedinečný koncept dokonalé přírodní zahradní architektury.
Suché zídky také můžeme velmi vhodně vylepšit skalničkami, sukulenty nebo převislými letničkami. Kromě nejrůznějších rostlin pak suché zídky poskytnou útočiště drobnému hmyzu, nejrůznějším obratlovcům či ptákům.
Zdroj informací: priroda-zahrada.cz, nkz.cz, ceskestavby.cz
Publikováno: 13. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová