reklama

Pořízení fotovoltaiky je snadnější, než myslíte

Fotovoltaické panely, díky kterým společně s dalším zařízením si ze sluneční energie vyrábíte vlastní elektřinu pro svou spotřebu, jsou jedinečnou a úsporou formou, jak se odstřihnout od drahých dodavatelů energií. Jaké jsou hlavní přednosti a naopak nedostatky fotovoltaiky? A můžeme si ji nainstalovat opravdu do každého domu?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Je pořízení fotovoltaiky výhodné? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rozhodli jste se pro pořízení fotovoltaiky?

Úplně na začátku je potřeba si tento krok pořádně rozmyslet. Ideální je, pokud si můžete udělat kalkulaci, ve které si spočítáte, kolik energie spotřebujete za rok a kolik vás tato spotřeba stojí peněz. Dále bude potřeba vypočítat, kolik energie vám bude schopná "vyrobit" fotovoltaika a zda vůbec dokáže pokrýt naši spotřebu. 

Co to vůbec fotovoltaika je? Fotovoltaika je metoda přímé přeměny slunečního záření na elektřinu s využitím fotoelektrického jevu. Vzniklé volné elektrony se u nejjednodušších systémů odvedou pomocí elektrod přímo ke spotřebiči, případně do akumulátoru. Aby mohly být napájeny běžné domácí elektrospotřebiče na střídavý proud, je nutné doplnit střídač, který energii převede na střídavé napětí. 

Fotovoltaické panely vám vytvoří nezávislou domácnost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fotovoltaické panely vám vytvoří nezávislou domácnost

Zjednodušeně řečeno - tento systém přeměňuje sluneční energii na energii elektrickou, kterou dále využíváme k "pohonu" svých spotřebičů, teče nám do zásuvek, ukládá se do záložních baterií nebo pomocí ní ohříváme vodu v bojlerech.

V rodinném domě si můžeme zřídit např. fotovoltaickou elektrárnu s akumulací přebytků do baterií, s akumulací do vody pro malé domy nebo s využitím přebytků pro vytápění domu tepelným čerpadlem. Primárně tento proces probíhá takto: Svítí slunce = panely vyrábí elektřinu, kterou pohánějí spotřebiče v domácnosti + při přebytku elektřiny je možné ohřívat vodu + nespotřebované a nevyužitelné přebytky je možno prodávat do sítě.

Některé práce při instalaci zvládnete sami, na jiné si pozvěte odborníky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé práce při instalaci zvládnete sami, na jiné si pozvěte odborníky

Když jsme na začátku nakousli cenu energií, je také dobré si položit otázku, jaká je pořizovací cena a jaká je návratnost vložených investic. Pořizovací cena není zanedbatelná, pohybuje se v řádech desítek až stovek tisíc korun. Ale je tu ve hře právě ona návratnost, která se samozřejmě odlišuje podle mnoha faktorů (velikost a množství fotovoltaických panelů, spotřeba energie podle množství spotřebičů, využitelnost energií na provoz spotřebičů + ohřev vody a další). Cena pořízení se bude také odvíjet od dotací.

Dotace

Dotační program "Nová zelená úsporám" navázal v roce 2014 na úspěšný program Zelená úsporám. I v letošním roce byly dotace na fotovoltaiku vypláceny. A nejde o zanedbatelné částky. Můžete tímto způsobem získat dotace až do výše 200 000 Kč. Nárok na dotaci mají všechny fotovoltaické systémy do velikosti 10 kWp. Navíc tento nový dotační program, stejně jako v předchozích letech, zahrnuje také celou řadu podporovaných oblastí.

Dále je tu integrovaný regionální operační program, který poskytuje dotace majitelům rodinných domů mimo území hlavního města Prahy, kteří chtějí pořídit fotovoltaickou elektrárnu v rámci zateplení celé budovy. To zvyšuje energetickou účinnost budovy.

Běží také dotace na koupi bateriových systémů, díky níž se v Česku opět očekává vzestup solárních systémů, a to tentokráte na střechách rodinných domů, veřejných budov a firem. Dotace činí 10 000 Kč na každou 1 kWh, přičemž kapacita zakoupených baterií musí odpovídat minimálně velikosti instalovaného výkonu fotovoltaické elektrárny.

Spočítejte si, kolik díky fotovoltaice zvládnete ušetřit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Spočítejte si, kolik díky fotovoltaice zvládnete ušetřit

Informace před pořízením fotovoltaiky

  • Měli bychom vědět, že 1 fotovoltaický panel má 2 m². 
  • Průměrná domácnost má průměrnou spotřebu 5 kWh. 
  • Fotovoltaické panely vyrábí energii od 3. do 10. měsíce v roce.
  • V zimních měsících je výroba elektřiny nižší a je i z toho důvodu ideální mít záložní baterie.
  • Při správném rozvržení panelů a bezchybnému chodu celé fotovoltaiky je toto zařízení schopno celoročně zásobovat rodinný dům energií a taková domácnost je tak plně soběstačná.
  • Baterie pro rodinné domy jsou schopny uchovat až 10 kWh. Zvýšený odběr energie je možné podpořit navýšením množství baterií.
  • V případě výpadku elektrického proudu se dají baterie přepnout do zálohovaného režimu.
  • Malovýroba do instalovaného výkonu 10 kW je kategorie, která je určena pro domácnosti. V současnosti už k ní není potřeba mít licenci od ERÚ a být OSVČ jako v minulosti. Jakýkoliv výkon nad 10 kW již je brán jako podnikání, licence ERÚ i statut podnikatele či firmy jsou k tomu nezbytné.
  • Životnost panelů je okolo 30 let, baterie vydrží přibližně 16 let.
Při instalaci panelů na střechu musíme brát v potaz několik faktorů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při instalaci panelů na střechu musíme brát v potaz několik faktorů

Jak pořídit a instalovat fotovoltaiku?

Instalace fotovoltaických systémů bývá na klíč, stačí firmě poskytnout plnou moc k vyřízení administrace. Je samozřejmě velmi důležité vybrat seriózní firmu se zárukami kvality. Správně zvolená firma vám také pomůže s vyřízením dotační žádosti.

Pokud má zákazník technické znalosti, může si spoustu zřizovacích prací provést sám, například instalace držáků na fotovoltaické panely nebo instalace samotných panelů je takovou prací. Další práce jako rozvody, instalaci měniče, baterií či uvedení do provozu řídící jednotku by měl již provést odborník, který zaručí bezchybnost celého zařízení a za ním také jdou případné reklamace.

Pokud má zákazník technické znalosti, může si spoustu zřizovacích prací provést sám
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokud má zákazník technické znalosti, může si spoustu zřizovacích prací provést sám

Co na fotovoltaiku říká zákon?

Základní přehled legislativy týkající se fotovoltaických elektráren najdete na stránkách Solární asociace. Mezi nejdůležitější předpisy patří:

  • zákon č.  458/2000 Sb., energetický zákon
  • zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií
  • zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie
  • vyhláška ERÚ č. 408/2015 Sb., o pravidlech trhu s elektřinou
  • vyhláška ERÚ č. 16/2016 Sb., o podmínkách připojení k elektrizační soustavě
  • vyhláška MPO č. 145/2016 Sb., o vykazování elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů

Dále jsou platné předpisy, které vydává ERÚ. Závazné jsou pro občany i právnické osoby provozující fotovoltaickou elektrárnu stejnou měrou. 

Záložní baterie udrží vaše spotřebiče při životě i během energetického výpadku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Záložní baterie udrží vaše spotřebiče při životě i během energetického výpadku

Kde je možné fotovoltaické panely nainstalovat?

Obecně platí, že každá šikmá střecha, která má sklon od 15-45 ° je vhodná na instalaci fotovoltaických panelů. V případě rovných střech je potřeba připravit konstrukci a nastavit její sklon mezi 10-35 °. Problém mohou představovat pouze cementovláknité střechy (např. eternit), protože tato krytina často praská.

Zohlednit je také potřeba nosnost střechy. Zatížení šikmé střechy je 22 kg/m², rovných střech díky přidané konstrukci to je tak až 45 kg/m². 

Dalším faktorem je orientace střechy. Kromě severu, kam fotovoltaické panely nikdy neumisťujeme, se hodí všechny zbývající světové strany. Ideální je jižní strana, orientace východ-západ pak zajistí výrobu energie po celý den. 

Plocha panelů závisí na tom, jakou máte spotřebu energie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plocha panelů závisí na tom, jakou máte spotřebu energie

S vlastní fotovoltaikou se stanete nezávislí a soběstační co do odběrů energií ze sítě. Navíc získáte výraznou úsporu nákladů na elektřinu a za zmínku stojí i ekologická stopa, která se ve vašem případě o hodně zmenší.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; rubrika Moderní bydlení; krelcentral.cz; skrblik.cz

Publikováno: 10. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová