reklama

Multifunkční kotouč přeřízne skoro všechno

Snili jste někdy o kotouči do úhlové brusky, který by dokázal přeříznout různorodý materiál? Pokud ano, je na světě. Multifunkční kotouč umí řezat nejen dřevo a kov, ale také plasty a některý stavební materiál. Ukážeme si, jak s nástrojem pracovat a čeho se při jeho používání vyvarovat.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Multifunkční kotouč umí řezat i dřevo s hřebíky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Bezpečnost především

Před použitím multifunkčního kotouče si dobře přečtěte návod k jeho použití. Důležité je pracovat se všemi ochrannými pomůckami, jako jsou brýle a chrániče sluchu. Srovnat musíte také průměr kotouče a jeho maximální otáčky s údaji, které jsou uvedené na motoru úhlové brusky. Až pokud všechno sedí, můžete začít pracovat.

Nasazení kotouče

Multifunkční kotouč se nasazuje úplně stejně jako běžný brusný nebo řezný kotouč. Je potřeba ho dobře dotáhnout a zkontrolovat směr otáčení – vyznačený je na multifunkčním kotouči i na těle brusky. Pokud je to potřeba, můžete ještě přenastavit kryt brusky.

Nástroj se do brusky upíná stejně jako kterýkoli jiný kotouč
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nástroj se do brusky upíná stejně jako kterýkoli jiný kotouč

Dřevo i s hřebíky řeže bez potíží

Asi největší výhodou multifunkčního kotouče je fakt, že dokáže řezat různé kombinace materiálů. Typicky je to třeba dřevo s hřebíky. Poradí si také se stavebním materiálem, jako jsou různé cihly nebo lehčený beton. Bez problémů s ním přepůlíte i plastové trubky. Vždycky je ale důležité, aby byl řezaný materiál dobře upnutý. Pozor musíte dávat hlavně na takzvaný zpětný ráz, který ostatně hrozí i při používání běžných řezných kotoučů na železo.

Největší výhodou je, že dokážete řezat naráz různé druhy materiálů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Největší výhodou je, že dokážete řezat naráz různé druhy materiálů

Netlačte na pilu

Při řezání multifunkčním kotoučem zbytečně netlačte, dřevo se pak může na řezu rychle opálit a kotouč se také rychleji otupí. Při řezání stavebních materiálů si nasaďte kvalitní obličejový filtr, protože z kotouče se hodně práší. Jinak se snažte udržovat řezný nástroj v konstantních otáčkách – výsledek řezu pak bude nejlepší.

Dokonce ani řezání plastů není problém
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dokonce ani řezání plastů není problém

Shrnutí

Multifunkční kotouč je vhodný v případech, kdy potřebujete řezat různé kombinace materiálů – dřevo s hřebíky či vruty, plastové trubky špinavé od omítky a podobně. S jednoúčelovými kotouči na dřevo či na kov budete pracovat rychleji, ale pouze v případě, že je budete používat jen na jeden konkrétní druh materiálu. Alternativou k multifunkčnímu kotouči mohou být univerzální pilové plátky do pil ocasek.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 9. 12. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč