reklama

Vyrobte si vánoční designový svícen ze dřeva

Celý rok něco v dílně vyrábíte a vylepšujete. Proč si neudělat v předvánočním čase radost a nevyrobit si ze zbytků designový svícen, který vám zpříjemní adventní čas? Postačí vám k tomu jen pár věcí. Dřevěný hranol a zbytek plechu, který vám v dílně jen zabírá místo. Pokud máte i potřebné nástroje, můžete se pustit do práce.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Svícen ze dřeva je jednoduchý na výrobu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Potřebný materiál a nástroje:

 • dřevěný hranol o rozměrech cca 50×7×5 cm (délka, šířka, výška)
 • barevný plech
 • vrták do kovu č. 4
 • dva vruty do dřeva  
 • horkovzdušná pistole
 • metr
 • úhelník
 • gumové kladívko na plech
 • aku vrtačka
 • tavná pistole
 • kovový hranol
 • šroubovák na vruty do dřeva
 • plochý vrták do dřeva č. 40
 • nůžky na plech
 • kružítko
 • brusný papír
 • 3 čajové svíčky
 • ruční pokosová pila
 • tužka
Potřebné nástroje
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Potřebné nástroje

Postup:

Naměření délky svícnu

Naměřte si potřebnou délku
Naměřte si potřebnou délku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

K výrobě dřevěného svícnu budete potřebovat dřevěný hranol o šíři 8-10 cm, který najdete třeba neupotřebený v dílně. Naměřte si délku svícnu 28 cm, přiložte úhloměr a tužkou narýsujte kolmou rysku. 

Uříznutí hranolu

Odřízněte potřebný kousek z hranolu pokosovou pilou
Odřízněte potřebný kousek z hranolu pokosovou pilou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Hranol vložte do pokosové pily, která umožňuje řezání pod úhlem. Umístěte hranol ryskou do středu a uřízněte. Uříznutou část, kterou použijete na svícen, je nutné začistit. Na sražení ostrých hran použijte brusný papír a všechny hrany dostatečně obruste.

Vyvrtání otvoru pro svíčku

Vyvrtejte otvory na svíčky
Vyvrtejte otvory na svíčky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pro umístění svíček je nutné hranol v horní části upravit. Opracovaný hranol pravítkem rozdělte na tři části, u každé vyměřte střed pro vyvrtání otvoru. Ideální je hranol naměřit v půlce tedy označit na 14 cm. Od obou krajů si odměřte 3,5 cm a tužkou označte. Všechny tři otvory vyvrtejte plochým vrtákem do dřeva do hloubky 2 cm. Přidržte plochý vrták kolmo k hranolu a vrtejte bezpečně.  

Rýsování kružnice

Narýsujte na plech dvě kružnice
Narýsujte na plech dvě kružnice (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na část plechu narýsujte dvě kružnice, v nich narýsujte libovolný ornament, například šesticípou hvězdu. Rozměr nesmí přesáhnout šířku dřevného hranolu. Ideální je kružnice o stejném průměru, jako je průměr čajové svíčky. Všechny ornamenty vystřihněte nůžkami na plech. 

Výroba nožek svícnu

Vyklepejte proužky plechu
Vyklepejte proužky plechu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pro výrobu nožek svícnu si z plechu vystřihněte čtyři pruhy o rozměrech 3×14 cm, které předrýsujte tužkou, pro kolmé linky se skvěle hodí úhloměr. Na koncích pruhů vystřihněte trojúhelníky, vzniknou stabilní konce nožek stojanu.   

Tvarování nožek stojanu

Vytvarujte nožky svícnu
Vytvarujte nožky svícnu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nožky stojanu vytvarujete ideálně vyklepáním gumovým kladívkem. Označte si u proužků plechu střed. Následně mírným ohnutím a vyklepáním uprostřed vytvarujte nožky, které na koncích rovněž ohněte. Pro tento účel využijte kovový hranol, přes který se plech dobře tvaruje.   

Přivrtání nožek stojanu

Přivrtejte nožky
Přivrtejte nožky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Spojte proužky kolmo na sebe, až vzniknou nožky stojanu. Jejich vrchol provrtejte ke spodní části stojanu vrtákem do kovu. Na spodek stojanu si označte místo pro upevnění obou nožek 4 cm od obou konců. Nožičky přišroubujte vruty do dřeva na spodek stojanu do označených míst. 

Opalování svícnu

Opalte okolí ornamentů horkovzdušnou pistolí.
Opalte okolí ornamentů horkovzdušnou pistolí. (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vystřižené ornamenty přidržte na zvoleném místě stojanu šroubovákem a celý dřevěný povrch opatrně opalte horkovzdušnou pistolí. Pistolí opalujte ornamenty od jejich středu směrem ven k okrajům stojanu. Takto se vám nedostane opal pod ornament a máte zaručeno, že místo pod ním zůstane bez opalu. Stojan můžete, pokud barví, přetřít bezbarvým lakem. 

Připevnění ornamentů na svícen

Připevněte ornamenty
Připevněte ornamenty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vystřižené ornamenty připevněte na zvolené místo tavnou pistolí. Pokud jste si zvolili tvar hvězdy, mírně jí pootočte a vznikne vám vícecípá dvoubarevná hvězda.

Do vyřezaných otvorů postačí už jen vložit připravené čajové svíčky, které můžeme zvolit barevné nebo vonné, a příležitostně je zapálit. Jistě vám vytvořený dřevěný svícen při vaší kutilské činnosti ve vaší dílně zpestří prostředí a dodá trochu té vánoční atmosféry.  

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na Míru

Publikováno: 12. 12. 2022, Autor: Šárka Miškovská (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.