reklama

Zimní měsíce podporují tvorbu plísní v domácnostech. Jak se plísně zbavit?

Plíseň, jak známo, vzniká především tam, kde je vlhko a teplo. A protože to je potvůrka, která ve většině případů není ani vzhledově přitažlivá, a navíc mnoho jejích zástupců je pro lidské zdraví přímo nebezpečné, nemáme žádné důvody s plísní bydlet v jedné domácnosti. Jak ji z našich obydlí vyprovodit jednou provždy a propříště se snažit, aby si k nám už nikdy nenašla cestu?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V zimě plísně útočí větší silou, zastavte je včas (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se zbavit plísně?

Nejprve je nutné si položit otázku - proč se plíseň vytvořila zrovna u vás doma? Odpověď je jednoduchá: Protože jste jí vytvořili příznivé prostředí. Tím příznivým prostředím se rozumí především vlhko, teplo, snížené proudění vzduchu, nižší intenzita slunečního svitu a ideální substrát.

To všechno se nejvíce nakumuluje v zimních měsících, kdy ubývá slunečních dnů, a pokud slunce svítí, má jen malou svítivost a podíl UV paprsků je minimální. Také teplo, které si doma vytváříte, a s ním spojené menší větrání (přeci si nahromaděné teplíčko hned zase nevyženete otevřenými okny ven, že?) podpoří rozvoj plísní. Vlhko se tvoří především tam, kde se nevětrá a přirozeně nejvíc v místnostech, kde se často "pracuje" s vodou - tedy koupelny a kuchyně. A jak porozumět pojmu ideální substrát?

Omítka a zdivo, dřevo, plasty nebo sklo a další materiály, na kterých se zachycují živiny z prachu, deště, kondenzátu vody, lidského dechu nebo otisku prstů, jsou výborným substrátem pro vznik plísní. Ostatně, i kdybyste žili v dokonale sterilním domě, plísňové spory si domů přinesete z vnějšího prostředí prakticky pokaždé. V 1 m³ venkovního vzduchu může být 3-6 tisíc spor. 

V rozích místností a okolo oken se plísně tvoří nejčastěji
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V rozích místností a okolo oken se plísně tvoří nejčastěji

Rada je v takovém případě, že jste doma objevili zárodky nebo dokonce již rozvinutou plíseň jednoduchá:

  1. začněte pravidelně větrat
  2. topte umírněně a nepřetápějte
  3. pouštějte do domácnosti co nejvíce slunečních paprsků
  4. nesušte prádlo v bytě
  5. eliminujte počet pokojovek
  6. odstavte nábytek ode zdi, aby mohl "dýchat"
  7. kupte si do kuchyně digestoř
  8. v ostatních místnostech instalujte pohlcovače vlhkosti
  9. použijte na mytí přípravky s protiplísňovou složkou
  10. vyměňte v kuchyni a koupelně silikon okolo vany, umyvadla a dřezu
Od plísní vám pomůže i časté větrání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Od plísní vám pomůže i časté větrání

Velkým problémem ovšem je, pokud vám do bytu zatéká (střecha, okapy, poškozené zdivo) nebo máte celkově vlhký dům. Zde je pak na místě jednak důsledná oprava míst, kudy zatéká, a ideálně pak celková asanace domu.

Plísně v domácnostech se tvoří nejčastěji na nejvíce exponovaných místech, kde se sráží vzdušná vlhkost - okna, okenní rámy, rohy místností, přechody mezi stěnou a podlahou. Také plíseň můžeme najít tak, kam se nedostane vzduch, nejčastěji za nábytkem. Zde se pak v plné míře uplatní použití chemických prostředků s dezinfekčním účinkem. Díky nim zmizí nejen plísně, ale i celá řada bakterií, hub nebo řas. 

Pokud jsou na zdech plísní zasažena větší místa, raději odstraňte malbu i omítku, proveďte hloubkovou dezinfekci a naneste novou omítku, nejlépe vnitřní omítku proti plísním. 

Lokální místa výskytu plísní zlikvidujte chemicky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lokální místa výskytu plísní zlikvidujte chemicky

Ekologickou alternativou, jak odstranit plíseň ze zdi, je pomocí mykoparazitické řasovky, která se nazývá chytrá houba (Pythium oligandrum). Tato houba likviduje houby jiné a je velmi účinná také v boji proti plísním v domácnostech. Pro člověka a zvířata je zcela neškodná. Přípravků s touto houbou existuje na trhu také celá řada.

Jak vyměnit silikon v koupelně?

V koupelně najdete plíseň nejčastěji okolo vany, umyvadla nebo ve sprchovém koutě. Zde byste měli opravdu důsledně větrat a zároveň používat čisticí přípravky s protiplísňovou složkou. 

Koupelna je velmi exponovaným místem na výskyt plísní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Koupelna je velmi exponovaným místem na výskyt plísní

Pokud už silikon vykazuje známky rozbujelé plísně, bude lepší, pokud ho prostě vyměníte. Není to nic složitého, zvládnete to doslova do hodiny. Především si připravte k ruce vhodnou plastovou škrabku (seženete v hobby marketu), abyste nepoškrábali okraj vany nebo sprchové vaničky.

Starý silikon dokonale odstraníme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Starý silikon dokonale odstraníme

Silikon stop plísni je špičkový silikon do koupelny a kuchyně, unikátní díky kombinaci 2 jedinečných vlastností: Technologie TLC zabraňuje usazování plísní a nečistot na silikonu, pročež nečerná a zůstává čistý a bez plísně pětkrát déle než běžný silikon používaný v kuchyních a koupelnách. Extra silná úroveň odolnosti proti plísni. Spáry vydrží čisté a bílé delší dobu.

Používá se k utěsnění sprch, van, umyvadel, kádí, záchodů, bidetů, dřezů, sklokeramických povrchů, pracovních ploch, ve vlhkých oblastech, jako jsou sklepy, fitness centra, spa, sprchové zábrany nebo k utěsnění oken a jakýchkoli prvků kovových konstrukcí. Schne pouhých 30 minut, můžete se tedy sprchovat, aniž byste čekali celých 24 hodin.

Jakmile máte starý silikon odstraněný, místo důkladně vystříkejte protiplísňovým přípravkem a vyčistěte od nahromaděných nánosů. Potom si připravte nový silikon, v nabídce najdete buď silikon v kartuši, nebo v tubě. Použít můžete silikon bílý, barevný nebo transparentní. 

Pomůcky pro výměnu silikonu v koupelně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pomůcky pro výměnu silikonu v koupelně

Špičku na kartuši i na tubě seřízněte ostrým nožem, třeba odlamovacím. Otvor ve špičce by měl být tak široký, jak je široká spára mezi stěnou a vanou. Silikon naneste v souvislé vrstvě do spáry. Nyní si můžete vybrat - buď silikon ve spáře utěsníte ručně, nebo za použití silikonové stěry (k zakoupení v hobby marketu).

Pokud si vystačíte s prsty, vezměte nádobku s trochou vody, přidejte do ní saponát a namočte si prst do roztoku. Pak jednoduše prstem přejeďte po vrstvičce silikonu ve spáře. Snažte se jej souvisle rozetřít a zároveň vtlačit hlouběji do spáry.

Nový silikon můžeme rozetřít i prstem, namočeným v saponátové vodě
Nový silikon můžeme rozetřít i prstem, namočeným v saponátové vodě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Silikon rozetřete do kraje také pomocí speciální silikonové stěrky
Silikon rozetřete do kraje také pomocí speciální silikonové stěrky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Aby vám nový silikon vydržel co nejdéle, snažte se v těchto místech co nejvíce snižovat vlhkost právě častým větráním a používáním čisticích přípravků, které obsahují protiplísňové složky.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; AC MARCA Czech Republic; ceys.cz; dewolf.cz

Publikováno: 14. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová