reklama

Zimní měsíce podporují tvorbu plísní v domácnostech. Jak se plísně zbavit?

Plíseň, jak známo, vzniká především tam, kde je vlhko a teplo. A protože to je potvůrka, která ve většině případů není ani vzhledově přitažlivá, a navíc mnoho jejích zástupců je pro lidské zdraví přímo nebezpečné, nemáme žádné důvody s plísní bydlet v jedné domácnosti. Jak ji z našich obydlí vyprovodit jednou provždy a propříště se snažit, aby si k nám už nikdy nenašla cestu?

V zimě plísně útočí větší silou, zastavte je včas (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se zbavit plísně?

Nejprve je nutné si položit otázku - proč se plíseň vytvořila zrovna u vás doma? Odpověď je jednoduchá: Protože jste jí vytvořili příznivé prostředí. Tím příznivým prostředím se rozumí především vlhko, teplo, snížené proudění vzduchu, nižší intenzita slunečního svitu a ideální substrát.

To všechno se nejvíce nakumuluje v zimních měsících, kdy ubývá slunečních dnů, a pokud slunce svítí, má jen malou svítivost a podíl UV paprsků je minimální. Také teplo, které si doma vytváříte, a s ním spojené menší větrání (přeci si nahromaděné teplíčko hned zase nevyženete otevřenými okny ven, že?) podpoří rozvoj plísní. Vlhko se tvoří především tam, kde se nevětrá a přirozeně nejvíc v místnostech, kde se často "pracuje" s vodou - tedy koupelny a kuchyně. A jak porozumět pojmu ideální substrát?

Omítka a zdivo, dřevo, plasty nebo sklo a další materiály, na kterých se zachycují živiny z prachu, deště, kondenzátu vody, lidského dechu nebo otisku prstů, jsou výborným substrátem pro vznik plísní. Ostatně, i kdybyste žili v dokonale sterilním domě, plísňové spory si domů přinesete z vnějšího prostředí prakticky pokaždé. V 1 m³ venkovního vzduchu může být 3-6 tisíc spor. 

V rozích místností a okolo oken se plísně tvoří nejčastěji
V rozích místností a okolo oken se plísně tvoří nejčastěji (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rada je v takovém případě, že jste doma objevili zárodky nebo dokonce již rozvinutou plíseň jednoduchá:

  1. začněte pravidelně větrat
  2. topte umírněně a nepřetápějte
  3. pouštějte do domácnosti co nejvíce slunečních paprsků
  4. nesušte prádlo v bytě
  5. eliminujte počet pokojovek
  6. odstavte nábytek ode zdi, aby mohl "dýchat"
  7. kupte si do kuchyně digestoř
  8. v ostatních místnostech instalujte pohlcovače vlhkosti
  9. použijte na mytí přípravky s protiplísňovou složkou
  10. vyměňte v kuchyni a koupelně silikon okolo vany, umyvadla a dřezu
Od plísní vám pomůže i časté větrání
Od plísní vám pomůže i časté větrání (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Velkým problémem ovšem je, pokud vám do bytu zatéká (střecha, okapy, poškozené zdivo) nebo máte celkově vlhký dům. Zde je pak na místě jednak důsledná oprava míst, kudy zatéká, a ideálně pak celková asanace domu.

Plísně v domácnostech se tvoří nejčastěji na nejvíce exponovaných místech, kde se sráží vzdušná vlhkost - okna, okenní rámy, rohy místností, přechody mezi stěnou a podlahou. Také plíseň můžeme najít tak, kam se nedostane vzduch, nejčastěji za nábytkem. Zde se pak v plné míře uplatní použití chemických prostředků s dezinfekčním účinkem. Díky nim zmizí nejen plísně, ale i celá řada bakterií, hub nebo řas. 

Pokud jsou na zdech plísní zasažena větší místa, raději odstraňte malbu i omítku, proveďte hloubkovou dezinfekci a naneste novou omítku, nejlépe vnitřní omítku proti plísním. 

Lokální místa výskytu plísní zlikvidujte chemicky
Lokální místa výskytu plísní zlikvidujte chemicky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ekologickou alternativou, jak odstranit plíseň ze zdi, je pomocí mykoparazitické řasovky, která se nazývá chytrá houba (Pythium oligandrum). Tato houba likviduje houby jiné a je velmi účinná také v boji proti plísním v domácnostech. Pro člověka a zvířata je zcela neškodná. Přípravků s touto houbou existuje na trhu také celá řada.

Jak vyměnit silikon v koupelně?

V koupelně najdete plíseň nejčastěji okolo vany, umyvadla nebo ve sprchovém koutě. Zde byste měli opravdu důsledně větrat a zároveň používat čisticí přípravky s protiplísňovou složkou. 

Koupelna je velmi exponovaným místem na výskyt plísní
Koupelna je velmi exponovaným místem na výskyt plísní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud už silikon vykazuje známky rozbujelé plísně, bude lepší, pokud ho prostě vyměníte. Není to nic složitého, zvládnete to doslova do hodiny. Především si připravte k ruce vhodnou plastovou škrabku (seženete v hobby marketu), abyste nepoškrábali okraj vany nebo sprchové vaničky.

Starý silikon dokonale odstraníme
Starý silikon dokonale odstraníme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Silikon stop plísni je špičkový silikon do koupelny a kuchyně, unikátní díky kombinaci 2 jedinečných vlastností: Technologie TLC zabraňuje usazování plísní a nečistot na silikonu, pročež nečerná a zůstává čistý a bez plísně pětkrát déle než běžný silikon používaný v kuchyních a koupelnách. Extra silná úroveň odolnosti proti plísni. Spáry vydrží čisté a bílé delší dobu.

Používá se k utěsnění sprch, van, umyvadel, kádí, záchodů, bidetů, dřezů, sklokeramických povrchů, pracovních ploch, ve vlhkých oblastech, jako jsou sklepy, fitness centra, spa, sprchové zábrany nebo k utěsnění oken a jakýchkoli prvků kovových konstrukcí. Schne pouhých 30 minut, můžete se tedy sprchovat, aniž byste čekali celých 24 hodin.

Jakmile máte starý silikon odstraněný, místo důkladně vystříkejte protiplísňovým přípravkem a vyčistěte od nahromaděných nánosů. Potom si připravte nový silikon, v nabídce najdete buď silikon v kartuši, nebo v tubě. Použít můžete silikon bílý, barevný nebo transparentní. 

Pomůcky pro výměnu silikonu v koupelně
Pomůcky pro výměnu silikonu v koupelně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Špičku na kartuši i na tubě seřízněte ostrým nožem, třeba odlamovacím. Otvor ve špičce by měl být tak široký, jak je široká spára mezi stěnou a vanou. Silikon naneste v souvislé vrstvě do spáry. Nyní si můžete vybrat - buď silikon ve spáře utěsníte ručně, nebo za použití silikonové stěry (k zakoupení v hobby marketu).

Pokud si vystačíte s prsty, vezměte nádobku s trochou vody, přidejte do ní saponát a namočte si prst do roztoku. Pak jednoduše prstem přejeďte po vrstvičce silikonu ve spáře. Snažte se jej souvisle rozetřít a zároveň vtlačit hlouběji do spáry.

Nový silikon můžeme rozetřít i prstem, namočeným v saponátové vodě
Nový silikon můžeme rozetřít i prstem, namočeným v saponátové vodě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Silikon rozetřete do kraje také pomocí speciální silikonové stěrky
Silikon rozetřete do kraje také pomocí speciální silikonové stěrky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Aby vám nový silikon vydržel co nejdéle, snažte se v těchto místech co nejvíce snižovat vlhkost právě častým větráním a používáním čisticích přípravků, které obsahují protiplísňové složky.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; AC MARCA Czech Republic; ceys.cz; dewolf.cz

Publikováno: 14. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová