reklama

Šikovný čalouník dá hravě vaší židli zcela nový kabát

V životě každého z nás nastala chvíle, kdy jsme se museli rozhodnout. Najdeme si šikovného řemeslníka, který zajistí nové čalounění židle či sedačky, nebo půjdeme do obchodu a koupíme úplně nový kus nábytku? Pokud myslíte ekonomicky, zvolíte čalouníka.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nové čalounění židle či křesla kompletně změní jejich design Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Také patříte mezi početnou skupinu lidí, která raději upřednostní nové čalounění židle, křesla či dokonce sedačky před koupí nového kousku do vaší domácnosti? Je pro váš unikátní, originální a jedinečný design přijatelnější než sériově vyráběný nábytek? Pak jsou šikovní čalouníci řemeslníky přesně pro vás. Dokážou hravě změnit vzhled a vtisknout originalitu nejen kuchyňským židlím či křeslu, ale prakticky každému kusu nábytku, který osahuje jakékoliv čalounění.

Jak správně čalounit židli?

Každý kus nábytku, který má sobě nějaké čalounění, může změnit svůj kabát. Dokonce i dětská jídelní židlička. Jak to však udělat v případě, kdy nemáte doma šicí stroj a neumíte ani trochu šít? V dnešní době to není žádný problém. Mnozí z vás budou jistě mile překvapeni, jak jednoduchý úkon je takové přečalounění starého sedáku jídelní židle.

Čalouník hravě opraví i dětskou jídelní židli
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Čalouník hravě opraví i dětskou jídelní židli

V prvním kroku musíte ze židle sundat starý sedák. Ten bývá většinou velmi lehce přišroubovaný ze spodní strany židle. Po oddělení sedáku je nutné sundat z nosné desky úplně vše, co se na ní nachází. Pomocí kleští se tedy odejme jak znehodnocená látka, tak i molitan, který se zlehka odlepí od dřevěné desky.  

Starý molitan se jednoduše odlepí od desky podsedáku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Starý molitan se jednoduše odlepí od desky podsedáku

Po kompletním odstrojení nosné desky přijde na řadu molitanová pěna. Dřevěnou desku podsedáku položíme na molitan a úplně jednoduše ji obkreslíme. Po obvodu necháme 2 až 3 mm molitanu navíc. Pro řezání používají čalouníci profesionální pily na molitan, ale v domácích podmínkách vám bohatě poslouží obyčejný odlamovací nůž.

Po vyřezání molitanu musíte ještě zaoblit a dočistit všechny 4 ostré hrany. Vzhledem k tomu, že původní židle měla oblé hrany, pomůžete si tzv. podstřižením molitanu. Vezmete si tedy molitan, necháte zhruba půl cm od vrchní hrany a spodek jednoduše odstřihnete.

Pro řezání používají čalouníci profesionální pily na molitan
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Pro řezání používají čalouníci profesionální pily na molitan

Nyní přichází na řadu lepení. Lepidlo ve formě spreje nanášejte vždy oboustranně, tzn. jak na molitan, tak i po obvodu dřevěné desky. Lepidlo necháte lehce zavadnout. Následně se přiloží ustřižený kus molitanu na desku a postupně budete po celém obvodu desky vytvářet oblou hranu sedáku. Právě pro tento účel bylo nutné provést podstřižení molitanu. V tuto chvíli se již blížíte k samotnému finále.

Postupně se po celém obvodu desky musí vytvořit oblá hrana podsedáku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Postupně se po celém obvodu desky musí vytvořit oblá hrana podsedáku

Každý zkušený čalouník vám řekne, že je vždy lepší použít mezi látkou a molitanem speciální tkaninu. Jedná se o běžně známý vatelín. Díky této tkanině bude mít látka možnost ještě pracovat. Vezmete si tedy lepidlo ve spreji a nastříkáte je po obvodu molitanu. Vatelín přiložíte na opravovaný kus nábytku, jemně jej roztáhnete přes sedák a kolem dokola ho obstřihnete. Nyní už přijde na řadu látka.

Vámi zvolenou látku nyní přiložíte na sedák, odměříte a odstřihnete tak, aby kolem sedáku přebývalo zhruba 10 cm látky na všech stranách opravované části židle. Sedák si nyní otočíte a ustřiženou látku připevníte nahrubo sponkovačkou k dřevěné desce. Sponkujete vždy na protilehlých stranách sedáku. Nyní máte připravený základní potah.

Ustřihne se potřebný kus látky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Ustřihne se potřebný kus látky

V tuto chvíli začnete připevňovat potah napevno tzn., že nahrubo nastřílené spony postupně vyjmete a začnete přibíjet látku kolmo k desce. Postupujete vždy sponku po sponce těsně vedle sebe. Ve chvíli, kdy máte hotovou první stranu podsedáku, se pustíte do tvarování hrany. Roh podsedáku se tvaruje tak, aby na hraně desky nevznikal žádný sklad. Tento roh opět pečlivě zasponkujete. Stejný postup aplikujete po celém obvodu opravované židle. Přebytečná látka se podél sponek odstřihne.

Nahrubo nastřílené spony postupně vyjmete a začnete přibíjet látku kolmo do desky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Nahrubo nastřílené spony postupně vyjmete a začnete přibíjet látku kolmo do desky

Tip:

Nové čalounění podsedáku židle je hotové. Funkčnost i estetická stránka jsou zaručeny, ale stále existuje možnost, jak efektivně zakrýt místo, kde je látka připevněna k podsedáku. K tomu perfektně poslouží netkaná textilie. Tkanina se ustřihne na potřebnou velikost. Po obvodu se založí, aby se netřepila a následně ji pečlivě přisponkujete tak, aby se zakryly sponky, které pevně drží látku nově vyrobeného čalouněného podsedáku.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu

Publikováno: 1. 12. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Beata Boháčová