reklama

Jak vybrat okna, aby nám co nejdéle vydržela?

Úniky tepla starými a špatně těsnicími okny je poměrně častý jev v našich domech i bytech. Chápeme, že kompletní výměna oken je opravdu finančně zatěžující záležitost, ale vzhledem ke kolísavým cenám energií na trhu a následnému nevyhnutelnému úniku tepla okny je dobré se zamyslet, jestli je levnější topit pánubohu do oken, nebo si pořídit nová a těsnicí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poznáte, kdy je na čase vyměnit okna? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výměna oken

Ne všechny domy mají to štěstí, že se mohou pyšnit novými okny. A některé stará okna, která vídáme ve městech i na vesnicích, v nás nutně probouzí otázku, jakým zázrakem ještě drží pohromadě. A zde se nabízí další otázka - jak zvládají lidé za těmito okny svá obydlí vytápět? Okna bývají často označována za tu část domu, s níž jsou spojené největší tepelné ztráty, hovoří se až o 40 % celkové tepelné ztráty domu. 

Stará okna propouštějí spoustu tepla
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stará okna propouštějí spoustu tepla

Původní dřevěná okna s jednoduchým sklem, případně dvojité okno, ovšem nemohou v žádném případě zamezit únikům tepla. Ideální je investovat do výměny oken. Ačkoliv se tato investice jeví jako finančně nákladná, v součtu okolností výrazně ušetříte. A při výměně oken myslete už od začátku na pořízení tzv. trithermů, tedy trojskel. Rozhodně se také nesnažte ušetřit tím, že nová okna necháte nasadit na staré okenní rámy. Únik tepla bude pokračovat, a navíc hrozí reálné nebezpečí, že rámy a panty neunesou tíhu trojskel. 

S počtem skel či tzv. pokovením, které dokáže teplo odrážet zpět do místnosti, je možné součinitel prostupu tepla výrazně snížit. U dvojskla je hodnota součinitele oproti jednoduchému zasklení poloviční. V případě nejmodernějších řešení, kterými jsou trojskla s pokovením, se součinitel může dostat i na polovinu doporučované hodnoty. 

Při výběru dbejte, aby okna byla z kvalitních materiálů a řádně vyztužená
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při výběru dbejte, aby okna byla z kvalitních materiálů a řádně vyztužená

Nová okna a rámy pak můžete nechat nainstalovat i v zateplených domech. Jedinou podmínkou je pracovat opatrně, aby nedošlo k poškození vnější izolace. Při výměně pak máte možnost zvolit si jiný barevný odstín rámu i oken. Spousta výrobců oken má v nabídce rozsáhlý vzorník odstínů a je pouze na vás, který si vyberete.

Vzorník odstínů oken má širokou škálu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vzorník odstínů oken má širokou škálu

Původní, nejčastěji dřevěná okna, je také možno nahradit okny plastovými, hliníkovými nebo zůstat opět u dřevěných.

Plastová okna VEKRA mají dokonale vyřešenou konstrukci, jsou vyrobena ze špičkových materiálů a neobsahují příměsi recyklátu ze starých oken. Jsou bezpečnostní, protože mají poctivou kovovou výztuhu a bytelné kování, nekroutí se, neprasknou a nejdou snadno vypáčit. 

Nová okna mohou být:

  • dřevěná - přinesou dotek krásy a přírody do vašeho bytu či domu
  • plastová - jsou skvělou tepelnou úsporou, která šetří peněženku v chladných dnech
  • hliníková - jsou pevná, úsporná a odolná v každé situaci
  • dřevohliníková - jsou investicí, která se vyplatí

Prodloužená životnosti oken

Ani plastová okna nevydrží věčnost. Životnost kvalitních plastových profilů je sice minimálně 80 let, avšak podmínkou je správná péče o taková okna. Okna bychom měli pravidelně mýt a čistit. A to nejen skla kvůli viditelnosti, ale i okenní rámy, místa mezi okny, parapety a kování.

Na rámy používejte vlažnou vodu s vhodným saponátem, na skla přípravek s obsahem lihu nebo přípravky na bázi nanotechnologie. Kování je nutné nejen čistit a promazávat, ale také pravidelně seřizovat. Tuto práci by bylo lepší přenechat specialistům z firmy, která vám okna vyrobila a namontovala. 

Údržba kování patří k základním činnostem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Údržba kování patří k základním činnostem

Proč se rosí okna

Rosení oken z vnější strany je normální přirozený jev, který se stává v době, kdy se s východem slunce venkovní vzduch ohřívá rychleji než vnější tabule okenního skla. Rozdíl mezi teplotou vzduchu a teplotou povrchu vnějšího skla se následně projeví vysrážením vodní páry na skle.

Vnitřní rosení oken způsobuje zvýšená vlhkost v bytě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vnitřní rosení oken způsobuje zvýšená vlhkost v bytě

Pokud se okna rosí ve vnitřním prostoru izolačního skla, jedná se o reklamovatelnou vadu. Příčinou je, že dovnitř skla proniká vzduch s vodními parami, které se vysrážely. V každém případě je toto závažný problém, který je potřeba v nejbližší možné době řešit. Zanedbání problému s rosením uvnitř okenních tabulí nutně povede k tvoření plísní a poškození okna.

Moderní okna těsní tak důkladně, že nedochází k výměně teplého pokojového vzduchu se vzduchem z vnějšího prostředí. Příčinou rosení oken zevnitř je proto nejčastěji příliš vysoká vlhkost v místnosti. Pokud dojde k ochlazení vnitřního skla a povrchu oken, povrch skla se orosí a vysráží se zde vlhkost. Rada v tomto případě je jednoduchá - naučte se efektivně větrat.

Vlhkost mezi skly okamžitě reklamujte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vlhkost mezi skly okamžitě reklamujte

Jak větrat?

V zimě větrejte přes zcela otevřené okno, alespoň 3× denně po dobu 4–6 minut. Na jaře a na podzim postačí, když budete větrat 10–20 minut, v létě 25–30 minut. 

Zvýšením teploty na termostatu o jeden stupeň neprotopíme a okna se nám nebudou rosit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zvýšením teploty na termostatu o jeden stupeň neprotopíme a okna se nám nebudou rosit

Co ještě pomůže?

  • Pokud vaše okenní parapety přesahují výrazně i přes radiátory pod okny, snižuje se tím cirkulace vzduchu okolo oken. A tím dochází také k rosení vnitřních stran oken. 
  • Žaluzie na vnitřní straně oken jsou dalším důvodem rosení oken. Během nejchladnějších zimních nocí proto žaluzie vytahujte.
  • Velkým zdrojem vlhkosti bývá také prádlo, sušené v domácnostech, a velké množství květin. Pokud nemáte jinou možnost, jak prádlo sušit, pořiďte si odvlhčovače (pohlcovače vlhkosti).
  • Také digestoře dokážou výrazně snížit vlhkost v bytech. Při vaření je používejte co nejvíce.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Tajemství domova, Window Holding-Vekra, okolobytu.cz; slovaktual.cz

Publikováno: 28. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová