reklama

Vyrobte si domečky jako z pohádky

Jsou chloubou lecjakého regionálního muzea a my je s úžasem obdivujeme. Řeč je o modelech nejrůznějších hradů, zámků, ale také lidových chalup. Bývají tak krásné a přesné, s těmi skutečnými v ničem nezadají. Pokud máte chuť a šikovné ruce, nechte se inspirovat naší návštěvou u Josefa Licehamera v Liberci, který právě takové úžasné modely staví.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pohádkové chaloupky pana Licehamera ožívají i díky drobným detailům a postavičkám svých obyvatel (Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

I když pochází z Prahy, od dětství měl blízko k venkovu, takže se nelze divit, že se jeho láskou stalo stavění miniatur lidových staveb, s nímž začal v roce 2009. Jeho zmenšené modely chalup vznikají podle přesných plánků v měřítku 1:72. Plánky jsou zpracovány podle podkladů Národního památkového ústavu, takže se jedná o dokonalé repliky venkovských stavení a rázovitých měšťanských domů, někdy i takových, které už neexistují a zůstaly zachovány jen na starých obrazech, fotografiích či pohlednicích.

Kouzlení šikovných rukou

K výrobě modelů používá J. Licehamer mimo jiné balzové dřevo – z tenkých balzových desek si připravuje například tenké hranolky, z nichž pak odštipuje miniaturní šindele na střechy svých doslova pohádkových domečků.

Základem úspěchu jsou především jeho šikovné ruce a nápady, protože nástroje, které má vždy po ruce, nejsou nijak výjimečné – ostrý nůž na opracování dřeva nebo trojhranný a kulatý jehlový pilník, které mu pomáhají vytvářet ozdobné lišty. Hodí se mu i „obyčejný“ kuchyňský nůž, třeba když potřebuje u svých věrných replik udělat praskliny do trámů nebo omítek.

Malý větrný mlýn je přesnou replikou své skutečné předlohy
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Malý větrný mlýn je přesnou replikou své skutečné předlohy

Stavění modelů je krásný koníček, ale určitě se nehodí pro toho, komu se nedostává trpělivosti. „Výstavba“ malé chaloupky trvá asi měsíc a půl a pořádný selský statek i pět měsíců.

V parku Boheminium v Mariánských Lázních najdete nejen zmenšený model našeho asi nejznámějšího hradu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V parku Boheminium v Mariánských Lázních najdete nejen zmenšený model našeho asi nejznámějšího hradu

Tip:

Modelářství je u nás oblíbeným a rozšířeným koníčkem, takže pokud byste se mu chtěli věnovat i vy, určitě najdete ve svém okolí nějaký modelářský kroužek nebo spolek, kde se naučíte základům a pochytíte užitečné vychytávky. A pokud se chcete vydat někam za inspirací a spojit tuto cestu s rodinným výletem, pak můžeme vřele doporučit park miniaturních staveb Boheminium v Mariánských Lázních, který je zdařilou obdobou nizozemského parku miniatur Madurodam.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; liberecky.denik.cz; boheminium.cz

Publikováno: 30. 11. 2022, Autor: Romana Slaninová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Romana Slaninová