reklama

Vyrobte si domečky jako z pohádky

Jsou chloubou lecjakého regionálního muzea a my je s úžasem obdivujeme. Řeč je o modelech nejrůznějších hradů, zámků, ale také lidových chalup. Bývají tak krásné a přesné, s těmi skutečnými v ničem nezadají. Pokud máte chuť a šikovné ruce, nechte se inspirovat naší návštěvou u Josefa Licehamera v Liberci, který právě takové úžasné modely staví.

Pohádkové chaloupky pana Licehamera ožívají i díky drobným detailům a postavičkám svých obyvatel (Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

I když pochází z Prahy, od dětství měl blízko k venkovu, takže se nelze divit, že se jeho láskou stalo stavění miniatur lidových staveb, s nímž začal v roce 2009. Jeho zmenšené modely chalup vznikají podle přesných plánků v měřítku 1:72. Plánky jsou zpracovány podle podkladů Národního památkového ústavu, takže se jedná o dokonalé repliky venkovských stavení a rázovitých měšťanských domů, někdy i takových, které už neexistují a zůstaly zachovány jen na starých obrazech, fotografiích či pohlednicích.

Kouzlení šikovných rukou

K výrobě modelů používá J. Licehamer mimo jiné balzové dřevo – z tenkých balzových desek si připravuje například tenké hranolky, z nichž pak odštipuje miniaturní šindele na střechy svých doslova pohádkových domečků.

Základem úspěchu jsou především jeho šikovné ruce a nápady, protože nástroje, které má vždy po ruce, nejsou nijak výjimečné – ostrý nůž na opracování dřeva nebo trojhranný a kulatý jehlový pilník, které mu pomáhají vytvářet ozdobné lišty. Hodí se mu i „obyčejný“ kuchyňský nůž, třeba když potřebuje u svých věrných replik udělat praskliny do trámů nebo omítek.

Malý větrný mlýn je přesnou replikou své skutečné předlohy
Malý větrný mlýn je přesnou replikou své skutečné předlohy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Stavění modelů je krásný koníček, ale určitě se nehodí pro toho, komu se nedostává trpělivosti. „Výstavba“ malé chaloupky trvá asi měsíc a půl a pořádný selský statek i pět měsíců.

V parku Boheminium v Mariánských Lázních najdete nejen zmenšený model našeho asi nejznámějšího hradu
V parku Boheminium v Mariánských Lázních najdete nejen zmenšený model našeho asi nejznámějšího hradu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tip:

Modelářství je u nás oblíbeným a rozšířeným koníčkem, takže pokud byste se mu chtěli věnovat i vy, určitě najdete ve svém okolí nějaký modelářský kroužek nebo spolek, kde se naučíte základům a pochytíte užitečné vychytávky. A pokud se chcete vydat někam za inspirací a spojit tuto cestu s rodinným výletem, pak můžeme vřele doporučit park miniaturních staveb Boheminium v Mariánských Lázních, který je zdařilou obdobou nizozemského parku miniatur Madurodam.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; liberecky.denik.cz; boheminium.cz

Publikováno: 30. 11. 2022, Autor: Romana Slaninová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Romana Slaninová