Čas od času to chce doma změnu. Přestěhovat nábytek, změnit dekorace, rozvěsit nové obrázky nebo převrtat poličky. Ale co s dírami, které nám po původních obrázcích a poličkách zůstaly? Jak je zacelit, aniž bychom museli kupovat ještě barvu a vymalovat?
Jak opravit díry po obrázcích?
Při renovaci bytových dekorací nebo stěhování nábytku na nové místo nám na stěnách zůstávají díry po hřebících nebo po hmoždinkách. Nejsou moc vábné a parádu také nedělají. Abychom nemuseli každou díru ve stěně lišácky schovávat pod jinými obrázky nebo se tvářit, že takhle je to o moc hezčí, bude vhodné všechny díry zacelit. Víte jak?
Tyto tipy je možné použít na bílou stěnu, díry na barevné stěně sice zacelíme také, ale malování nebo alespoň lokálnímu přetření stěny se nevyhneme.
1. Zubní pasta
Obyčejná bílá zubní pasta dokáže divy nejen s naších chrupem, ale i s dírou ve stěně. Pokud to není opravdu velká díra, jednoduše vymáčkneme z tuby trochu zubní pasty, prstem ji vtlačíme do díry a necháme zaschnout. Zubní pastou můžeme také lepit. Udrží bez problémů plakáty i menší obrázky bez těžkého rámu a ušetří nám několik děr ve stěně.
2. Šlehaný tmel
Poněkud sofistikovanější postup je pomocí šlehaného tmelu. Šlehaný tmel je jedinečný velmi jemný tmel v konzistenci šlehačky, určený k okamžitému použití bez nutnosti následného broušení. Jemná pastovitá hmota se velmi lehce a dobře tvaruje. Tmel je vodou ředitelný, při vysychání se nesmršťuje, a proto se nepropadá ani nepraská. Tmel lze přetírat barvami, je určen pro použití v interiéru i exteriéru.
Nanášíme do díry pomocí špičky špachtle a tmel lehce zapravíme do otvoru. V případě nutnosti je ideální opravované místo lehce přebrousit brusným papírem na sádrokarton.
Díky konzistenci, pevnosti a možnosti nanášení v silné vrstvě se šlehaný tmel s oblibou používá i pro opravu uražených rohů. Pokud jste při manipulaci s nábytkem nebo vysávání urazili kus omítky v rohu, tmelem jej zapravíte během chvilky. Pomocí špachtle snadno vytvoříte roh požadovaného tvaru – může být zaoblený i s ostrou hranou. Pomocí houbičky nebo jiného nástroje pak zapravíte detaily.
Bez problémů ho můžete používat na různé materiály včetně sádrokartonu, dřeva, plastu, dřevotřísky, kovu nebo betonu. Můžete jej využít i pro opravy poškození v dřevěném nábytku nebo stavebních konstrukcích.
3. Sádra
Běžně na vyplnění děr a otvorů ve stěnách používáme sádru. Sádra čili mletý síran vápenatý je také vhodnou výplní pro díry po hřebících a hmoždinkách. Její nevýhodou je rychlé tuhnutí (lze koupit sádru pomalu tuhnoucí - počátek tuhnutí za 20 minut, normálně tuhnoucí - 6 minut a rychle tuhnoucí - 2 minuty).
Je primárně určená pro vodoinstalační, elektroinstalační, stavební a topenářské práce. Sádru lze také použít k dočasným fixacím kabelů, potrubí, elektrických zásuvek, hmoždinek, usazení profilů pro vnitřní omítku, k vyrovnání drobných nerovností stěn (omítek, zdiva, panelů, sádrokartonu a podobně) v interiérech, dále k vysprávkám stěn a stropů před malováním. Není vhodná pro venkovní práce, ke spárování keramických obkladů či sádrokartonu, pro podlahy a trvale vlhké plochy, sklo, dřevo, plasty, kovy a jako podkladová vrstva pod obklad či silikátové nátěrové hmoty.
Sádru je nutno před použitím rozmíchat v dostatečném množství vody a vytvořit kašovitou směs bez hrudek. Za použití špachtle se pak nanáší na místo, kde je nutné ji ihned uhladit. Po zaschnutí a vytvrdnutí se sádrová výplň musí přebrousit.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel, lekce pro ženy; chytre-bydleni.cz
Publikováno: 25. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová