Přemýšlíte, jak za chladných dní udržet doma teplo, abyste se nemuseli choulit ve vlněné dece a čepici? Velkou pomocí může být výměna nevyhovujících oken. S tou navíc určitě nemusíte čekat až na jaro!
Otázka, jak si nenechat teplo z domu utíkat, v poslední době trápí mnoho majitelů domů. Místem, kudy ho z interiéru unikne nejvíce, bývají obvykle stará nebo nekvalitní okna, která nedokážou dostatečně těsnit. Jejich výměna se tak nabízí jako jedno z prvních řešení, jak ztrátu tepla snížit. Není ovšem omezená jen na teplejší část roku, provést se dá dokonce i v mrazech.
„Výměna oken představuje nejrychlejší řešení, jak uspořit peníze za vytápění a nechat teplo doma. Jsou dostupná do dvou měsíců a vyměnit se navíc dají klidně i v zimě. Aby dokázala zajistit kýžené úspory, musí mít především konstrukci, které odpovídá typ a provedení trojskla, hlubokou zasklívací polodrážku, kvalitní vkládané těsnění a odborně provedenou montáž. Za vše vám musí ručit výrobce oken, a to včetně montáže. Nutná je tedy záruka na kompletní dílo,“ doporučuje Ing. Milena Tomčíková, ředitelka technického vývoje a produktů českého výrobce oken. Uspořit se takto dá až třetina tepla v závislosti na původním stavu oken a zvycích domácnosti.
Příchod prvních mrazivých dní nemusí být nepřekonatelnou čárou přes rozpočet, je ale třeba při tom dodržet několik pravidel. Při výměně oken je důležité dbát na správný postup a použití vhodných materiálů, které jsou určené pro zpracování v mrazech. V prvé řadě nesmí být povrch ostění vlhký nebo rovnou úplně mokrý. Pokud tedy sněží nebo je otvor ve spodní části pokryt ledem, je v takovém případě skutečně třeba počkat s výměnou až na jaro. Abyste tomu předešli, stačí povrch včas ochránit například igelitovou fólií.
U nových oken je obecně kromě jiného důležité pohlídat si, aby spára mezi oknem a ostěním byla dostatečně utěsněná a nemohl tudy do interiéru pronikat studený venkovní vzduch. Tento prostor se běžně vyplňuje montážní pěnou.
Pro montáž v zimě se používá speciální varianta, se kterou je sice možné pracovat až do venkovní teploty -10 °C, ovšem pro samotné utěsnění spáry platí limit -5 °C. To je hraniční teplota, do které lze na povrch aplikovat penetrační nástřik a po nanesení pěny přilepit z obou stran izolační fólie, které ochrání montážní pěnu a spáru dokonale utěsní.
Jakmile udeří tuhé mrazy a venkovní teplota klesne pod tuto mez, už odborníci nedokážou zaručit, že fólie na povrch ostění správně a trvale přilnou a nebudou se odlepovat. Pak by totiž mohlo dojít ke zbytečné degradaci montážní pěny, která by tak přišla o svoje izolační vlastnosti. Pořízení oken tedy nemusíte nutně nechávat na teplejší dny, úsporu vám za vhodných podmínek pro instalaci mohou přinést ještě tuto zimu.
Zdroj informací: Vekra
Publikováno: 6. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce