reklama

Jak připevnit držáky fotovoltaiky na střechu domu?

Fotovoltaika je dnes již zavedeným systémem. Je metoda přímé přeměny slunečního záření na elektřinu za použití solárních panelů, které jsou tvořeny křemíkovou vrstvou. Tyto panely a další komponenty se instalují na volné plochy, kde je přímý dopad slunečních paprsků. Pro domácí použití se solární panely montují např. na střechy pomocí fotovoltaických držáků.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak připevnit držáky pro fotovoltaický systém? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Fotovoltaika

V České republice bylo v roce 2021 instalováno celkem 9 321 nových solárních elektráren s celkovým výkonem 62 MWp. Z toho bylo 42,8 MWp instalováno na střechách českých domácností a 19,2 MWp na střechách podniků a komerčních budov. Instalace solárních panelů, které jsou k provozu fotovoltaické elektrárny nezbytné, se provádí pomocí speciálních držáků. Tyto držáky, stejně jako panely a ostatní komponenty, si můžete na střechu připevnit sami. 

Fotovoltaická elektrárna může být doplněna úložištěm baterií, které slouží k ukládání přebytků vyrobené energie. Energie může být využita v časech, kdy je potřebný příkon vysoký nebo při výpadku sítě. Fotovoltaické systémy vyžadují po nainstalování minimální údržbu a palivo, sluneční energie je zadarmo. Provozní náklady jsou tudíž ve srovnání s existujícími technologiemi extrémně nízké. 

Během výroby elektrické energie neznečišťuje fotovoltaický systém životní prostředí a nevznikají emise skleníkových plynů. Nevýhodou je, že solární energie není k dispozici v noci a za špatného počasí (mlha, déšť, sníh), je proto nespolehlivá. Aby byla zajištěna stabilita odběru solární energie, musí se instalovat systémy na ukládání elektřiny, anebo je třeba výrobu kombinovat s dalšími zdroji.

Na držáky se připevní lišty a panely
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na držáky se připevní lišty a panely

Jak připevnit držáky na falcovanou střechu?

Falcované krytiny, nazývané taká jako drážkové, představují moderní a kvalitní střešní systém, který snese i vysokohorské podnebí nebo mořské ovzduší. Základem falcované krytiny je tenký ocelový plech, který je vyráběn tak, že nepotřebuje téměř žádnou údržbu. Moderní technologie spojování dvojitou drážkou čili falcem a bezpečné upevnění pomocí speciálních příponek umožňují použít falcovanou krytinu v každé situaci.

Tento typ držáků je určen pro falcované střechy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tento typ držáků je určen pro falcované střechy

A právě tato krytina se výborně hodí na upevnění solárních panelů pomocí držáků. Držáky jsou konstruovány tak, že boční strana má tzv. kleště. Ty se "zakousnou" do drážky střešní krytiny a pomocí šroubů se držáky upevní. Na dotažení je nejlepší použít momentový klíč.

Klešťový systém zajistí bezpečné upevnění držáků na střechu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Klešťový systém zajistí bezpečné upevnění držáků na střechu

SATJAM nabízí systém držáků Solar, určený pro uchycení nosných rámů fotovoltaických i teplovodních solárních systémů. Je určen pro profilované krytiny SATJAM Roof, Grande, Trend, Arad Modul, Taurus Modul, Taurus Maxx, Reno Premium, York Modul a trapézové plechy. U těchto krytin jsou tyto unikátní držáky kotveny přímo do plochy střechy pomoci systémových šroubů.

Toto unikátní řešení zabraňuje vzniku problémů, které mohou být způsobeny při použití alternativního systému držáků kotvených do nosné konstrukce střechy. Pro krytinu SATJAM Rapid a pro falcovanou krytinu s dvojitou stojatou drážkou jsou určeny držáky, které se montuji na zámek/drážku krytiny. Do držáků se následně kotví nosné rámy, které jsou součásti dodávky solárních panelů.

Držáky pro profilované střešní krytiny z ocelového plechu od tloušťky 0,5 mm nebo hliníkový plech v tloušťce 0,6 mm jsou speciálními držáky pro většinu solárních systémů pro falcované střechy. Výšku konzole upravíte dle potřeby na oválných otvorech konzole. Držák se ukotví do plechu pomocí speciálních systémových šroubů přes pryžovou podložku. Utahuje se nízkým utahovacím momentem, aby se šrouby nepřetáhly a nesnížily tak nosnost spoje.

Držáky se ukotví momentovým klíčem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Držáky se ukotví momentovým klíčem

Tip:

  • U falcovaných krytin lze držáky montovat pouze na dvojitou stojatou drážku. 
  • Na dvojité stojaté drážce musí patky držáku svírat pod krajem falce. Na krytině musí patky držáku svírat na zámku tak, aby se zámek pevně sevřel.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; SATJAM, s.r.o.; cez.cz; eon.cz

Publikováno: 24. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová