reklama

Pokládka gigant dlažby je práce pro skutečné machry, co se nebojí dřiny

Pokládka dlažby může být někdy docela sázka do loterie. Samotné položení dlažby je v podstatě posledním kamínkem do mozaiky, protože tomu předchází noho dalších důležitých úkonů, které se musí provést správně. Všechno záleží na dobré přípravě podkladu, protože pokud opomineme právě přípravu podkladu, pokládka dlažby se zcela jistě nevydaří. A pokládka gigant dlažby už vůbec ne.

Jak položit gigant dlažbu? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokládka gigant dlažby

Zámková dlažba je už trochu za zenitem moderních venkovních podkladů, momentálně jsou "v kurzu" velkoformátové dlažby s protiskluzovou úpravou pro venkovní použití. Ovšem, taková velkoformátová dlažba, to není žádný drobek, to už něco váží a měří. Jeden člověk si s ní téměř neporadí a je potřeba mít k ruce buď zdatného a silného pomocníka, nebo odpovídající těžkou techniku, která "špinavou" práci udělá z vás.

Velký formát betonové dlažby je hit posledních let. Využití takové dlažby najdete na veřejných prostranstvích i u rodinných domů. Nejčastěji se s touto dlažbou setkáme na terasách rodinných domů, na přístupových cestách i u vchodů do domů. 

Dlažba BEST – GIGANTICKÁ je vysoce pevnostní dvouvrstvá vibrolisovaná betonová dlažba. Gigantická dlažba o rozměru 100 x 100 cm je vyráběna ve výšce 12 cm a 16 cm. 

Při pokládce dodržujte minimální spáru 3-5 mm u dlažby vysoké 12 cm, 8-12 mm u dlažby vysoké 16 cm. Těžké betonové desky by měly být správně pokládány na samovyrovnávací gumové podložky, které umožní automatickou kompenzaci nedokonalostí a sklonu povrchu.  Technologie a prvotřídní vstupní suroviny zaručí vysokou pevnost, odolnost a mrazuvzdornost, výrobek je vysoce odolný i proti chemickým rozmrazovacím přípravkům.  Dlažba Vám vydrží více jak 20 let.

Příprava podkladu

Gigant dlažba se bude pokládat na místo, vedle něhož je původní terasa. Tím se terasa znatelně prodlouží i rozšíří a díky gigant dlažbě bude prakticky nesmrtelná. 

Místo si tedy důkladně vyměříme a vyznačíme hranice.

Důležité je si celé místo vyměřit a vytyčit
Důležité je si celé místo vyměřit a vytyčit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Potom budeme mít dvě možnosti - buď půdu vyryjeme a zeminu odebereme pouze pomocí krumpáče, lopaty a rýče, nebo si ušetříme práci a využijeme těžkou techniku. 

Zeminu v místě pokládky gigant dlažby je potřeba odstranit
Zeminu v místě pokládky gigant dlažby je potřeba odstranit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odebranou zeminu můžeme následně využít třeba na úpravu záhonů (pokud je dostatečně kvalitní a hodí se na pěstební účely) nebo jí lze rozhrnout po pozemku a vytvořit terénní úpravy.

Vybrané místo, zbavené svrchní vrstvy zeminy bude potřeba nadále zhutnit a zpevnit. Samozřejmostí je zbavit prostor kamenů, kořenů a veškerých předmětů, které vyčnívají nad povrch. Ke zhutnění podkladu použijeme vibrační desku.

Podklad urovnáme a zhutníme vibrační deskou
Podklad urovnáme a zhutníme vibrační deskou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Důležité je srovnat celou plochu včetně okrajů, odkud bude nejlepší přebytečnou zeminu odstranit ručně lopatou.

Štěrk

Jako podkladovou vrstvu použijeme hrubý štěrk frakce 16/32 (frakce je vlastně hrubost kamenného drtiva, udává se v milimetrech průměru kamenného drtiva, a to většinou v rozmezí, mezi jakými se tyto rozměry pohybují. Například 16/32 je drtivo s rozměry mezi 16 až 32 milimetry). 

Začneme podkladovou vrstvou, což bude hrubší štěrk
Začneme podkladovou vrstvou, což bude hrubší štěrk (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Protože dlažba bude mít své okraje, bude potřeba nejprve usadit obrubníky. 

Nejčastěji používaný silniční obrubník, vhodný k olemování pochozí i pojezdové plochy, především u veřejných komunikací a parkovišť. Obrubníky BEST – MONO vyrábíme v několika typech, které na sebe navazují a dokáží tak vyřešit všechny detaily. Kromě rovných obrubníků ve dvou výškách jsou v nabídce i rohové, obloukové i bezbariérové prvky.

Budeme pokládat gigant dlažbu, proto je vhodné zvolit robustnější silniční obrubníky. Nejtěžší obrubník váží okolo 100 kg ( v 300, d 1000, š 150 mm), proto i na tuto práci budeme potřebovat pomoc, například hydraulickou ruku. 

Pro obrubníky musíme připravit prostor, proto po obvodu celé plochy, kam budeme gigant dlažbu instalovat vyhloubíme krumpáčem nebo rýčem příčnou stružku. Tu vyplníme betonem (postačí koupit suchou směs a přímo na místě rozmíchat, případně si nechat větší množství namíchat ve stavebninách). Aby stružka byla rovná, natáhneme si od jedné paty plochy k druhé kontrolní provázek.

Do betonového lože začneme skládat a usazovat obrubníky. Ty potom z obou stran zpevníme další vrstvou betonu a tuto vrstvu spádově uhladíme.

Nejprve zapustíme obrubníky do betonového lože
Nejprve zapustíme obrubníky do betonového lože (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je nutné nechat betonové lože zatvrdnout, což bude trvat minimálně do druhého dne. Aby beton vysychal rovnoměrně, vybereme si na takovou práci příjemný slunný den, kdy venkovní teploty dosahují maximálně k 23 °C.

V případě potřeby můžeme obrubníky řezat. Na řezání použijeme úhlovou brusku s diamantovým kotoučem.

Betonové obrubníky můžeme řezat úhlovou bruskou
Betonové obrubníky můžeme řezat úhlovou bruskou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jakmile nám betonové obrubníky pevně drží v betonovém loži, srovnáme podložní vrstvu štěrku do roviny, uhladíme do krajů a opět udusáme vibrační deskou. Na takto srovnaný podklad nasypeme tzv. kladečskou vrstvu štěrku frakce 4/8. Na urovnání této vrstvy použijeme speciální hrablo, které je dlouhé 1 metr a má dvě strany - jednou stranou štěrk rozhrnujeme a odebíráme, druhou stranou povrch "strháváme" a urovnáváme.

Pokládka gigant dlažby

Gigant dlažba je opravdu těžká. Ideální proto je využít třeba kloubový nakladač a s ní jednu úžasnou vychytávku - elektrocentrálu s připojenou vaukovkou. To je zařízení, které se přisaje k dílci dlažby a je schopno dílec přepravit z bodu A do bodu B právě pomocí kloubového nakladače. Elektrocentrála napájí vakuovku.

Začneme dlažbu pokládat v místě, kde obrubník tvoří pravý úhel. Gigant dlažba je natolik pevná, že ihned po uložení do kladečské vrstvy je možné po dlažbě chodit.

Kladečskou vrstvu bude tvořit jemnější štěrk
Kladečskou vrstvu bude tvořit jemnější štěrk (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nezapomeneme na to, že jednotlivé dílce gigant dlažby na paletě jsou prosypány plastovou drtí. Ta slouží jako mezivrstva, aby se jednotlivé kusy dlažby nedotýkaly a nedošlo vlivem jejich váhy k defektu nebo popraskání. Tuto drť je potřeba vždy důkladně odmést, protože by jí vakuovka nasála a spojení s dílcem dlažby by bylo nerovnoměrné. Dílec by pak následně mohl od vakuovky odpadnout a pochopitelně by se rozlomil.

Pokud nemáte možnost si vypůjčit ve specializované prodejně takové zařízení (není to nakonec úplně levná sranda), existuje vakouvka ruční s oboustrannými madly. Práce s ní je jednoduchá, ale podstatně více se zapotíte.

Pro pokládku gigant dlažby použijeme těžkou techniku
Pro pokládku gigant dlažby použijeme těžkou techniku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Závěrem, pokud máme dlažbu uloženou po celé ploše spáry mezi dílci prosypeme jemným pískem a koštětem s jemným vlase rozmeteme.

Tip při pokládce: Pokud budete velkoformátovou nebo gigant dlažbu pokládat až k domu nebo k cihlové či betonové zdi, je potřeba mezi oběma stavbami vytvořit drenážní a izolační vrstvu. Tu docílíme použitím izolační bublinkové černé fólie a zasypáním drenážním štěrkem.

Zdroj informací: Libovky Pepy Libického, best.cz

Publikováno: 21. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), BEST (foto), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová