reklama

Dopřejte pohodlí svému čtyřnohému miláčkovi. Vyrobte mu kavalec z palety

Pes sice do práce nechodí, ale odpočinek si zaslouží stejně jako vy. Ideálně může ulehnout na kavalci, který mu můžete vlastnoručně vyrobit. Základem bude paleta, pár starších desek a nějaká deka. V následujícím postupu si ukážeme, jak postupovat a čím takový výrobek hezky ozdobit.

Výroba kavalce pro psa nezabere moc času (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Co budete potřebovat:

  • starou paletu
  • tři kusy desek
  • akušroubovák
  • brusku na dřevo
  • barvu na dřevo
  • přímočarou pilu
  • matraci nebo povlečení na polštář
  • kus sololitu nebo OSB

Dřevo obrousíte nejrychleji pásovou bruskou
Dřevo obrousíte nejrychleji pásovou bruskou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Začneme přípravou palety, která bude tvořit základ kavalce. Pokud je paleta nová, stačí ji jen lehce přebrousit brusným papírem. Jestli má už něco za sebou, budeme muset zapracovat víc. Papírem o zrnitosti 80 nejprve obrousíme hrubé nečistoty, zrnitostí 100 nebo 120 pak povrch dřeva zahladíme.

Jako záklop poslouží sololit nebo OSB deska
Jako záklop poslouží sololit nebo OSB deska (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Teď je třeba povrch palety vyplnit tak, aby se přes prkna pejsek nepropadal. Palety proto svrchu uzavřeme sololitem nebo OSB deskou. Stačí si pečlivě změřit vnitřní rozměr palety a přímočarou pilou nařezat výplň. Použít můžeme i desky z masivu, jen je třeba počítat s tím, že hmotnost pelechu pak dosti naroste.

Z desek vyrobíte boční stěny pelechu
Z desek vyrobíte boční stěny pelechu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Aby pes z pelechu nespadl, musíme mu vyrobit zábranu. Nejlépe se k tomu hodí kus desky nebo prkna. Rozměříme si šířku palety a její délku a prkna nařežeme na požadovaný rozměr. Potřebovat budeme tři kusy prken – čelo palety zůstane volné, aby se na ni hafanovi dobře lezlo. Dřevo opět přebrousíme brusným papírem. K paletě pak prkna přišroubujeme akušroubovákem a vruty. V rozích přišroubujeme prkna k sobě, aby byla konstrukce stabilnější.

Natírat můžete barvou i lazurou
Natírat můžete barvou i lazurou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Blížíme se do finále. Teď máme základní konstrukci kavalce hotovou a můžeme ji opatřit povrchovou úpravou. Pro venkovní prostředí se nejlépe hodí lazury. Jestli bude mít pes pelíšek doma, můžete nechat dřevo neošetřené. Aby se zvířeti dobře leželo, umístíme na paletu starou matraci. Pokud ji nemáme, může se hodit i větší povlečení od polštáře, které vyplníme třeba obnošeným oblečením.

V našem případě jsme palety vkusně doplnili ještě starými šuplíky z psacího stolu. Ty jsou jednoduše zasunuté dovnitř palety – bez jakéhokoli kování. Do šuplíků můžeme umístit třeba vodítko na psa, košík nebo pár dobrých pamlsků.

Pokud potřebujeme pelech navýšit, stačí ho podložit dalším kusem palety. Zaleží na výšce vašeho psa. Zdatnější kutilové mohou k paletě přišroubovat nohy. K jejich výrobě stačí trámek o rozměru 12×12 cm. Materiál nařežeme na stejně dlouhé části a k paletě ho přišroubujme silnými tesařskými vruty. Pro zlepšení stability je pak dobré nohy vzájemně propojit například střešní latí.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 23. 11. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč