reklama

Posypová sůl - váš pomocník pro zimní období

Průběh zimy nikdy nejde úplně přesně předpovědět. Ale jednu jistotu můžete získat pečlivou přípravou. A tou je nákup posypové soli. Ta dokáže rozpustit led a sníh, který vám komplikuje bezpečný pohyb.

i (Zdroj: Freepik)
Jak pracovat s posypovou solí? (Zdroj: Freepik)

Co je to posypová sůl?

Posypová sůl se získává těžbou minerálu jménem halit. Ten se následně těží z uchovaných sedimentů pravěkých moří a vysoušením současné mořské vody. Posypová sůl se neupravuje, pouze rozemele na ideální frakci o rozměrech od 0,16 do 5 mm. Není vhodná pro přímou konzumaci ani pro zemědělství. Je to z důvodu obsahu prvků, které nejsou pro lidské zdraví prospěšné.

Za jakých podmínek posypová sůl rozpouští led a sníh?

Efektivita posypové soli je dána hraniční teplotou - 7 °C. Pokud stupně klesají pod tuto hodnotu, účinnost soli se rapidně snižuje. Princip spočívá v posunutí bodu tání do nižších teplot. Za běžných podmínek led mění skupenství při 0 °C, ale po přídavku posypové soli je to již dříve zmíněných - 7 oC. Naprosto nejrychleji funguje aplikace solanky, která proces rozpadu ledu uspíší. Při nižších teplotách lze k posypové soli přidat chlorid vápenatý. Hrudkovitosti a ztvrdnutí zamezí přídavek protispékavé látky jménem ferrokyanid draselný.

Jaké množství soli potřebujete na posyp?

Nejvyššího účinku dosáhne posypová sůl při vrstvě čerstvého sněhu nepřesahující 3 cm, uježděného do 2 cm a ledového povrchu do 2 mm. Při větším množství je už nutný manuální úklid. Posypovou sůl lze také použít preventivně. Dopadající srážky se pak postupně rozpouští, aniž by vytvořily souvislou vrstvu. Při nízkém množství srážek je vhodná dávka mezi 10 a 20 g na m3. Za extrémních podmínek můžete rozsypat i více než 40 g na m3.

Ekologická varianta posypové soli

Jedinou zásadní nevýhodou posypové soli je nadměrná mineralizace půdy v okolí ošetřených komunikací. Takové prostředí je naprosto nevhodné pro růst rostlin, které vlivem působení soli odumírají. Proto se v oblastech národních parků, vodních zdrojů a lázní od použití posypové soli upouští. Jako náhradu můžete použít ekologický posyp Liapor na bázi keramické hmoty, který je naprosto neškodný. Uklidí se po zimě pouhým zametením.

Jedinou zásadní nevýhodou posypové soli je nadměrná mineralizace půdy v okolí ošetřených komunikací
i (Zdroj: Freepik)
Jedinou zásadní nevýhodou posypové soli je nadměrná mineralizace půdy v okolí ošetřených komunikací

Dosáhnete úspory s nákupem posypové soli na paletě?

Pytlovaná posypová sůl je ideálním řešením pro domácnosti. Je výhodné zakoupit ji před sezónou, protože vás zima nezaskočí. Kdykoliv ji můžete použít na svém pozemku nebo na ulici před domem. Pokud zakoupíte celou paletu, pak můžete nevypotřebovanou sůl na posyp při správném skladování používat dlouhá léta. A ke všemu ušetříte nejen čas a energii věnovanou postupnému nakupování tak zásadního pomocníka pro zimní měsíce.

Kde seženete posypovou sůl?

Rozhodli jste se nakoupit posypovou sůl a hledáte spolehlivý e-shop? Sul-posypova.cz nabízí balenou posypovou sůl ve 25 kg pytlích a uloženou na paletě o hmotnosti 800 kg. Doprava je po celé České republice zdarma. Pokud potřebujete poradit, na infolince čekají ochotní odborníci, kteří vám poskytnou radu. A zima může začít.

Publikováno: 26. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce