reklama

Návod na instalaci vymazleného zábradlí

Máte schodiště? A můžu ho vidět? Ne, nevracíme se do kultovního filmu z konce 70. let. Pokud ale schodiště máte, měli byste k němu mít také zábradlí, které slouží nejen jako opora při stoupání i scházení zmíněného schodiště, ale je i významným bezpečnostním prvkem. Proto byste si při jeho instalaci měli dát opravdu záležet.

Jak nainstalovat zábradlí do patra? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zábradlí v letním sídle

Pokud odněkud někam vedou schody, mělo by u nich být namontované také zábradlí. Zábradlí slouží ponejvíce k tomu, abychom se po schodišti dostali bezpečně nahoru nebo dolů a nehrozilo nám, že spadneme jako zralé hrušky. Proto by zábradlí mělo být namontované natolik pevně, aby pod náhlým náporem nepovolilo. 

Zábradlí sestává ze sloupků, horního madla a spojovacího materiálu. Může být dřevěné, kovové, ale i z dalších materiálů, které lze mezi sebou různě kombinovat. Naše schodiště bude kovové, resp. bude mít kovové sloupky, které budou mezi sebou spojeny drátěnou výztuží. Takto vyrobené schodiště seženeme běžně v hobby marketu a dovezeme si jej domů jako velkou stavebnici, kterou smontujeme přímo na místě. Je také možné si takové zábradlí nechat vyrobit přímo na míru např. u truhláře nebo u kováře.

Nezapomeňte!

Schodiště je investice na celý život. Při výběru se zaměřte především na kvalitu materiálu a na odstín, který se hodí do vašeho interiéru. Každé správné schodiště by mělo mít také zábradlí, které vám bude pevnou oporou. V UNI HOBBY naleznete vše na jednom místě. Během několika okamžiků si můžete složit celý zábradlový systém. Pepa použil sloupky P3 v antracitovém provedení s boční fixací, které jsou vhodné pro vnitřní i vnější prostředí. Společně s madlem ve stejném materiálu a výplněmi vytváří dokonalou kompozici při montáži zábradlí.

Montáž sloupků

Začneme prvním sloupkem v patře. Ten nám zajistí výchozí bod a od něho se budou odvíjet ostatní sloupky v patře i sloupky v šikmině schodiště. 

Začneme prvním, ústředním sloupkem
Začneme prvním, ústředním sloupkem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

První sloupek budeme usazovat do boční strany trámu v patře. Postačí si jednoduše sloupek přiložit k trámu, usadit do vodováhy a označit místa, kde se budou do trámu vrtat otvory pro vruty. Při vrtání je velmi výhodné, pokud použijeme pokojový nebo průmyslový vysavač, vyvrtané piliny budeme rovnou odsávat a nebudeme se pak muset mořit s úklidem.

Tip Českého kutila:

Vyzkoušejte Scheppach ASP 20-ES. Je to výkonný kompaktní vysavač na mokré i suché vysávání. Nepotřebuje tak příliš místa na skladování. Jeho výkon je ale natolik uspokojivý, že ho budeme používat stále dokola.

Při vrtání rovnou odsáváme piliny
Při vrtání rovnou odsáváme piliny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dobrým pomocníkem nám bude průmyslový vysavač
Dobrým pomocníkem nám bude průmyslový vysavač (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Sloupek upevníme pomocí vrutů do dřeva a pevně dotáhneme. Výborně se nám k tomu hodí ráčna a gola sada. Při utahování všech vrutů je důležité neustále hlídat obě roviny. Jakmile docílíme dokonalé roviny u prvního sloupku, nebudeme se muset potom starat, zda nám ostatní sloupky "neujíždějí". Stejným způsobem ukotvíme i poslední sloupek v patře. Také si budeme pamatovat, že kvůli rozložení zatížení zábradlí a bezpečnosti musí být vzdálenost mezi sloupky maximálně 1 m.

Pokud se nám stane, že trám v patře není dokonale rovný (a to se nám stane zcela zákonitě), bude potřeba jednotlivé sloupky vypodložit tak, aby byly všechny v rovině. K vypodložení se nám hodí plastové klínky, které koupíme v každém hobby marketu nebo v domácích potřebách.

Montáž výplně mezi sloupky

Všechny vruty, které na ukotvení sloupků použijeme, je vhodnější kvůli bezpečnosti zakrýt plastovými krytkami, které rovněž koupíme v hobby marketu společně s komponenty k zábradlí. Jakmile jsou horní sloupky usazené, budeme mezi nimi instalovat výplň. V našem případě se jedná o silné dráty, které se budou mezi sloupky protahovat.

Rázový utahovák AKU je výkonný a použitelný pro utahování a povolování šroubů nebo matic. Li-ion technologie použitá v bateriích zaručuje dlouhý výkon, a dále nabízí možnost dobíjet baterie kdykoliv, a to bez snižování kapacity baterie. 
Jako výplně použijeme silné nerezové dráty
Jako výplně použijeme silné nerezové dráty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výplňové dráty jsou ke sloupkům upevněny na očka
Výplňové dráty jsou ke sloupkům upevněny na očka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Z důvodů nedostatku volného prostoru bude potřeba odmontovat očka, která jsou na jednotlivých sloupcích, a do těchto oček nasadit výplňové dráty. Na konci výplňových drátů jsou malé "kloubky", na které se budou usazovat další výplňové dráty. Tyto dráty se pak ukotví na sloupky v šikmině. Kloubky nám výborně pomohou při zaměření sloupků do šikminy.

Dráty spojíme tzv. kloubky
Dráty spojíme tzv. kloubky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Sloupky v šikmině

Na kloubek nasadíme další drát. Ten pak protáhneme novým sloupkem, který budeme usazovat do šikminy na schodech. Zde si budeme muset už trochu pohrát s rovinou, ale námaha se vyplatí. Boční strana schodiště je tvořená kovovým pásem, budeme tedy muset vrtat otvory do kovu. Při vrtání si pomůžeme tak, že vyvrtáme nejprve menší otvor, který pak následně rozšíříme silnějším vrtákem. Potom na otvory nasadíme sloupek a zajistíme šrouby a matkami. Než všechny šrouby pevně utáhneme, překontrolujeme opět, zda je sloupek v rovině.

Všechny spoje musíte dokonale dotáhnout
Všechny spoje musíte dokonale dotáhnout (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Všechny sloupky musí být pevně dotažené a stejně tak musí být napevno zafixované všechny spoje mezi nimi, zejména spoje u výplňových drátů. 

Instalace madla zábradlí

Všechny sloupky se musí opatřit koncovkami, na které se bude nakonec upevňovat madlo. Opět je nutné, aby byla všude dosažená rovina, jinak budeme mít při spojování obou dílů madla poměrně velký problém. V horné části i v části schodišťové bude madlo stejné a spojovat se bude propojovacím spojem. Koncovky odpojíme od konců sloupků a přivrtáme na madlo. Takto opatřené madlo se bude lépe nasazovat na sloupky a také lépe upevňovat.

Nakonec nasadíme madlo zábradlí a zašroubujeme
Nakonec nasadíme madlo zábradlí a zašroubujeme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Oba konce madla zajistíme platovou krytkou a podobně opatříme i všechny konce drátěné výplně. V těchto místech je opět nutné dbát na bezpečnost, protože se napíchnout na nezajištěné dráty výplně je opravdu zdraví škodlivé.

Celé zábradlí pak můžeme ponechat v původní barvě, ale stejně tak je můžeme natřít vhodným nátěrem a barevně tak přizpůsobit celému prostředí.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, Garland, Levior, Uni Hobby.

Publikováno: 15. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová