Chováte okrasné ptactvo nebo jiné exoty? Nebo máte doma kočičku, které se z krmítka u země nenajedí? Pořiďte si krmný pult a ušetříte si bolení v zádech u sebe a zároveň zvýšíte komfort v krmení vašich mazlíčků. V čem je krmný pult tak jedinečný?
Život ve voliéře
Propadli jste kráse exotického ptactva a rádi byste se obklopovali těmito opeřenci? V našich podmínkách je to možné tak, že ptákům zařídíme pohodlné a vzdušné bydlení, které jim dodá dostatek volného prostoru. K tomu je nutno připočíst kvalitní krmivo a péči. Papoušky i ostatní ptactvo je nutné krmit denně a podávat jim opravdu vybranou krmi.
- Vnitřní voliéry mají rozměry 130×130×200 cm (š×d×v).
- Venkovní voliéry mají rozměr 140×300×200 cm (š×d×v).
- Klec pro jeden pár by měla mít rozměry alespoň 80×50×40 cm (d×v×h). Výjimku tvoří chůvička japonská, které stačí pro úspěšný odchov i 60×40×40 cm.
Voliéry rozlišujeme na pokojové a venkovní. Venkovní můžeme využívat i přes zimu, pokud v ní budou "přezimovat" odolné druhy ptactva (korely, andulky, rosely a podobně). Choulostivější exoty zde můžeme chovat pouze od jara do podzimu, na zimu budou vyžadovat teplejší místo v interiéru.
Vybavení voliéry
Základem při stavbě voliéry musí být zdravotně nezávadný materiál, ať už se jedná o dřevo, nebo o pletivo, které je při stavbě pletiva nezbytné. Pokud chceme používat nátěry, i ty musí být zdravotně nezávadné a musí být certifikované.
Voliéra musí mít dostatek různě silných bidélek, aby si pták sám mohl vybrat, kde bude sedět. Bidélka nemusí být jen z vysoustružených kulatin. Vhodnější budou přírodní, různě zakřivené klacíky a větvičky. Abychom donutili ptáky poletovat, dáme bidélka dostatečně daleko od sebe. Voliéra musí být vybavená hnízdy nebo lépe hnízdními budkami, kde se budou moci ptáci schovat před nepřízní počasí.
Nedílnou součástí je také trusník, kde se bude shromažďovat ptačí trus. Ten je nutné pravidelně odstraňovat, protože by mohl být zdrojem parazitů a značného množství bakterií a virů. Krmítka a pítka pro ptactvo musí být ze stálého materiálu, ideálně z nerezu. Ten je stále na vzduchu, velmi dobře se udržuje a nepoškozuje živé organismy.
Krmný pult
Krmné pulty se vyplatí těm chovatelům, kterým obstarat vícečetnou "smečku" zabírá příliš mnoho času. Tyto krmné pulty se vyplatí instalovat právě ve voliérách nebo klecích, aniž bychom museli do těchto prostor fyzicky zasahovat a zde žijící živočichy plašit a stresovat. Krmný pult umožňuje přitom jednoduchou, rychlou manipulaci s krmivy. Krmné pulty pak mohou být otočné nebo zásuvné.
Otočné pulty
Tento výrobek obsahuje rám krmného pultu z hliníkových profilů, hliníkové petličky, hliníkové základní desky a dvě nerezové misky (přičemž počet misek je variabilní). Otočný pult je napevno středovou osou upevněn do konstrukce voliéry nebo klece a otáčením okolo své osy je s ním manipulováno. Chovatel tak nemusí vůbec vstupovat do voliéry nebo sahat do klece. Misky je možno vyjmout a vyčistit.
Zásuvné pulty
Fungují na principu obyčejné zásuvky. Jsou koncipovány k posuvu sem a tam, a to pouze jedním směrem. Tyto krmné pulty se vyrábějí pouze v nerezovém provedení v kombinaci s hliníkovými profily. Profily jsou použity pouze u rámečku krmného pultu a vodící lišty pro misky. Tělo zásuvného pultu je dřevěné.
Jedna z největších výhod u těchto krmných pultů je možnost propojování pultů do řady vedle sebe u zásuvných pultů, nebo v kombinaci s otočnými pulty.
Posuvné nebo otočné pulty ke krmení využijí chovatelé drobného ptactva nebo jiných exotů, chovaných ve voliérách a klecích, ale stejně tak je využijí chovatel psů a koček. Krmné pulty se mohou zabudovat jak do různého chovatelského zařízení, tak do kotců pro psy. Krmný pult umožňuje jednoduchou, rychlou manipulaci s krmivy i udržení čistoty a hygieny v chovatelském zařízení.
Gastronádoby nejsou pro svou hloubku 60 mm vhodné pro drobné ptactvo. Také pro papoušky Ara nejsou tyto krmné pulty vhodné. Přímo pro Ary se konstruují specifické krmné pulty se specifickými rozměry.
Vybavte své voliéry krmnými pulty a vaše péče o ptactvo bude jednodušší.
Zdroj informací: aluhobby.cz
Publikováno: 14. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Alu Hobby (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová