Betonovat se dá za nízkých teplot, dokonce i v mrazu. Když venkovní teploty klesnou, dodávají betonárky speciálně upravenou směs. My se ale budeme zabývat přípravou betonu v obyčejné míchačce a za nízkých teplot tedy nikoli v době, kdy mrzne. Pokud teploty klesnou pod nulu dlouhodobě, je pro kutily lepší, jistější a levnější počkat do jara.

Beton a zima
Doba potřebná pro hydrataci a tvrdnutí betonu se prodlužuje zároveň s tím, jak teplota klesá. Většinu své pevnosti získá beton po 28 dnech, ale při běžných teplotách. Při teplotách pod 5 °C už beton nehydratuje a netvrdne vůbec. Tuto hodnotu tedy budeme brát v našem případě jako limitní. Jde o to, jak zajistit, aby beton i v chladném podzimu bezpečně ztvrdnul.
Sledujte teploměr
Když jsou venkovní teploty kolem 10 °C a výš, můžete bez potíží betonovat. Je ale nutné dohlédnout na to, aby po dobu tří dnů od uložení betonu neklesla teplota pod zmiňovaných 5 °C. Během této doby by měl beton docílit takové tvrdosti, že nadále odolá působení mrazu. K udržení teploty betonu nad uvedenou mez můžete použít několik fíglů.
Chemie
Ve stavebninách můžete pořídit speciální směs určenou k betonování za nízkých teplot. Jde o tekutou látku, která se přimíchává přímo do betonu v míchačce nebo do vody, kterou do míchačky lijete. Nejde o nijak nákladnou věc. Poměr přidané chemické látky k objemu betonu naleznete na obalu od přípravku. Takto můžete betonovat i za velmi nízkých teplot.

Zateplení
Nejefektivnější je využít tepla, které při svém tuhnutí vydává samotný beton. Po betonáži proto směs přikryjte polystyrenem, vatou nebo starými dekami a nechte je tam několik dnů. Díky tomuto opatření si udrží betonová směs potřebnou teplotu k tomu, aby odolala pozdějšímu mrazu.

Neriskujte
Při špatném výhledu počasí, tedy v případě, že má mrznout, podomácky vyrobený beton raději vůbec nemíchejte. Pokud totiž beton zmrzne ještě před tím, než dosáhl požadované pevnosti, je téměř k ničemu – postupně se začne drolit a rozpadat. Jestli to jde, odložte betonování na jaro nebo si nechte z betonárny dovézt zimní beton. I ten ale musíte před zmrznutím chránit podobně, jako bylo popsáno výše v textu. Výhodou zimního betonu je to, že rychleji hydratuje, a tedy i tuhne.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 13. 11. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto)
, Profil autora: Jaroslav Kropáč